Menu
TOPZINE.cz
Cestování

RECENZE: Poutavý cestopis Peru pod kůží se vám pod kůži opravdu dostane

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

5. 12. 2011

Zapomeň na Machu Picchu. To je jedna z prvních vět publikace Peru pod kůží. Ale nebojte, na turisty nejoblíbenější památku Peru v cestopisu nezapomněli. Nezapomněli totiž snad vůbec na nic.

FOTO: Machu Picchu

Peru není ani zdaleka jen Machu Picchu, Zdroj: sxc.hu

Cestopis Peru pod kůží od nakladatelství JOTA je rozdělen do šestadvaceti kapitol. Každá má kromě názvu v závorce uvedeno i město či oblast, které se týká. Pro ještě větší přehlednost následuje několik stěžejních hesel, která umožní bezproblémové zpětné dohledání vybrané kapitoly. Totožné údaje jsou uvedeny i v obsahu, jenž najdete na konci knihy spolu s přehledným rejstříkem a výběrem z literatury.

Poznáte Peru čtivou formou i na obrázcích

Přestože každá z částí knihy líčí jiný příběh cestovatele a autora knihy Vladimíra Plešingra, jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují a zajišťují tak plynulé čtení. Zároveň ale není problém otevřít si náhodně jakoukoliv kapitolu a začíst se pouze do ní. Každá z částí je samotným příběhem, dohromady ale všechny tvoří kompaktní celek.

FOTO: Peru pod kuzi

Peru pod kůží, Zdroj: Nakladatelství JOTA

Kniha je velmi čtivá, neboť se text neomezuje jen na autorovy zážitky, ale přidává i obecné informace a trochu historie. Díky tomu si můžete o všem, co cestovatel zažil a navštívil, udělat poměrně jasnou představu.

Složky cestopisná, informační a historická jsou navíc v knize rovnoměrně vyváženy. Informací tak jednoduše dostanete přesně tolik, kolik potřebujete – ani málo, ani příliš.

Protože i ti nejvytrvalejší čtenáři si občas rádi odpočinou, nechybí v knize samozřejmě fotografie, které v tomto případě pořídil sám autor. V publikaci je najdete v černobílé i barevné podobě. Každá kapitola je navíc doplněna tradiční kresbou, symbolizující některé historické události, a nechybí ani několik map.

Celkové hodnocení 95 %

Kniha je napsána velmi poutavou formou, která zaujme jak vášnivé a znalé cestovatele, tak i čtenáře, kteří nemají o Peru žádné širší znalosti. Velkým plusem jsou barevné fotografie, které cestopis skvěle doplňují. Cena publikace je také vcelku příjemným překvapením.

Oproti tomu minusy lze hledat jen těžko. Knize by možná slušel menší formát nebo větší množství zmiňovaných barevných fotografií. To už jsou ale opravdu jen drobné detaily.

Peru pod kůží

Vydává: nakladatelství JOTA
Počet stran: 376+64 stran barevné přílohy
Formát: 160 × 230 mm
Vazba: pevná
Doporučená cena: 378 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Poutavý cestopis Peru pod kůží se vám pod kůži opravdu dostane