Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Průvodce Londýnem. 10 věcí, které lze stihnout během 24 hodin!

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

10. 7. 2011

Londýn, to jsou nejen typické červené telefonní budky, doubledeckery, černé taxíky zvané caby, ale také spousta krásných míst a památek. Poznejte s námi ty nejzajímavější za jediný den!

FOTO: Houses of Parlament

Krásné sídlo londýnského parlamentu, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Londýn je z hlediska populace největším evropským městem (nepočítáme-li Moskvu). Navíc se do hlavního města Spojeného království vydávají každoročně miliony turistů, což z něj činí zároveň druhé nejnavštěvovanější město nejen Evropy, ale celého světa. Pokud i vy chcete být jedním z milionů návštěvníků, ale nemáte času nazbyt, inspirujte se našimi tipy na čtyřiadvacetihodinový londýnský program plný poznávání, zábavy i odpočinku.

Tradiční britská snídaně

Anglická kuchyně není všeobecně moc oblíbená, jestli je však na ní něco dobrého, pak jsou to její snídaně. Většina tamních obyvatel si sice tradiční snídani nedopřává, v restauraci se jí ale dočkáte. Pochutnejte si na různě upravených vajíčkách, slanině, klobáskách a dalších dobrotách a připravte tak své tělo na náročný den.

London Eye a okolí

FOTO: London Eye

Londýnské oko je oblíbená atrakce turistů, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Londýnské oko, slavnostně otevřené poslední den roku 1999, nemělo už v současné době na jižním břehu Temže vůbec stát. Původně se jednalo o dočasnou atrakci, obrovská obliba u turistů ale zajistila, že si z jeho kabinek stále můžete užít výhled na Londýn. Podle mnohých to ale za moc nestojí, takže vy radši ušetřete několik liber a desítek minut ve frontě a zpod Oka si užijte pohled na Houses Parlament s věží Clocktower, jež v sobě ukrývá zvon Big Ben.

Když navíc přejdete po Westminster Bridge a projdete kolem budovy parlamentu, dostanete se k Westminster Abbey. Gotická katedrála vás oslní krásnou architekturou a svou monumentálností, kterou ostatně sdílí s většinou dalších londýnských památek.

Londýnská muzea

Ať už jste pravidelnými návštěvníky muzeí, nebo se jim spíše vyhýbáte, v Londýně byste jejich návštěvu vynechat neměli. Ta nejznámější jako Tate Modern, Národní galerie či Britské muzeum totiž nabízí vstup zdarma. Kromě toho zde můžete najít obchůdky s originálními dárky a zpravidla také kavárny či restaurace s krásným výhledem.

Trafalgar Square

FOTO: Trafalgar Square

Národní galerie na Trafalgar Square, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Toto londýnské náměstí je vůbec nejnavštěvovanějším místem celé metropole. Jak už název napovídá, slouží jako vzpomínka na Bitvu u Trafalgaru. Na náměstí se nachází Nelsonův sloup jako pocta vůdci Anglie při zmíněné bitvě. Dále tu najdete také Národní galerii, fontány a hlavně čtyři velké bronzové sochy lvů, na něž se často škrábou turisté za účelem pořízení fotky na památku.

Buckingham Palace

Byť možná nepatří Buckinghamský palác mezi nejkrásnější budovy Londýna, vynechat byste ho neměli už jen proto, že se jedná o sídlo královny. K paláci navíc vede ulice The Mall, kde se každý letní den koná od půl dvanácté výměna stráží, kterou hlavně o víkendu sledují davy turistů.

Londýnské parky

FOTO: St. James's Park

Londýnským parkům nelze odolat!, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Obrovské zelené plochy na různých místech Londýna jsou dokonalým kontrastem k jeho rušným částem. Vyberte si některou z těch nejznámějších, jako jsou Hyde Park, Regent’s Park či St James’s Park (ten se nachází hned u Buckinghamského paláce), lehněte si na trávu nebo na zapůjčené lehátko a dopřejte si chvilku odpočinku, ke kterému takové místo jen vybízí.

St Paul´s Cathedral

Katedrála svatého Pavla je další z mnoha slavných a snadno rozpoznatelných londýnských památek. Renesanční budova je typická svou kupolí, která je pozorovatelná i z vzdálených míst Londýna, třeba od Londýnského oka. Katedrála se také pyšní bohatou historií, konalo se tu mnoho významných pohřbů, svateb či královských oslav. Návštěvníky ke zpoplatněnému vstupu dovnitř láká jeden z nejlepších výhledů na Londýn a také Whispering Gallery, na jejímž jednom konci stačí jen zašeptat a bez problémů vás kdekdo uslyší na straně druhé, vzdálené metry daleko.

Tower Bridge

FOTO: Tower Bridge

Tower Bridge je krásný jak během dne, tak v noci, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Přes sto let starý zvedací most je další z mnoha londýnských dominant. Na Tower Bridge se můžete zúčastnit i prohlídky za pár liber, věřte ale, že i samotný pohled na nejkrásnější most přes řeku Temži dokáže spolehlivě vyrazit dech. Tím spíš při romantickém nočním osvětlení.

Rootmaster

Dohnaly vás po náročném dni hlad a únava, ale nechcete ještě poznávání Londýna zabalit? Spojit příjemné s užitečným můžete v originální restauraci jménem Rootmaster, která se nachází uvnitř zaparkovaného Doubledeckeru. Pokud jste ale masožravci, zajděte radši jinam, restaurace je totiž veganská.

Piccadilly Circus a okolí

Náměstí Piccadilly Circus je proslulé především svými světelnými reklamními tabulemi. V blízkosti se také nachází Leicester Square, Čínská čtvrť a samotné náměstí je součástí kulturní čtvrti Soho. Ta je známa pro vysokou koncentraci kin, divadel, restaurací, barů, kaváren či obchodů s hudbou. Chcete-li okusit trochu z londýnského nočního života, jste na správné adrese.

Londýn však samozřejmě nabízí spoustu dalších možností. Máte-li více času, můžete navštívit bývalé vězení Tower of London, projít si známé tržnice v Camden Town, vyfotit se s voskovou celebritou u Madame Tussauds či se jít dobrovolně bát do London Dungeon. Dámy mohou také vyrazit na nákupy do známé a vždy přelidněné Oxford Street, pánové si naopak mohou prohlédnout útroby některého z londýnských stadionů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Průvodce Londýnem. 10 věcí, které lze stihnout během 24 hodin!