Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tajemství božské hory Olymp. Co se skrývá na Olympské riviéře?

Redakce

Redakce

27. 2. 2011

Božské Řecko není třeba představovat. Je to krásná země s úžasnou historií. Hora Olymp, jak bývá nazývána, je tajemná a krásná. Celá riviéra se může pochlubit průzračným mořem a krásnými plážemi. Olympské pohoří zase svou mystikou a úchvatnou přírodou.

FOTO: Hora Olymp

Hora Olymp, Foto: Jana Roszková, Topzine.cz

Olympská riviéra leží na pobřeží Egejského moře a měří 70 km. Je to oblast, která je velice oblíbená turisty, ideální kombinace hor a moře. Riviéra je vhodná také pro rodinnou dovolenou, neboť každý si zde přijde na své.

Bájné pohoří Olymp

Toto pohoří si vybrali antičtí bohové jako své sídlo, odkud vládli zemi. Do výšky 1 100 m. n. m.  se dostane autem, na samotný vrchol pak už pouze pěšky. Nutné je pořádné vybavení. Z hory je krásný výhled a v létě určitě uvítáte nižší teplotu vzduchu nežli dole u moře. Na úplném vrcholu je ledovec, ze kterého se čerpá pitná voda pro celou riviéru. Hory pozitivně přispívají ke klimatu, a proto jsou tato místa vhodná pro alergiky a astmatiky.

Co všechno na riviéře navštívit?

Pokud vás nebaví jen koupání, můžete se vydat i po okolních památkách. Nezapomeňte ale pití a slunečník. Navštívit můžete například kláštery Meteora, které se tyčí na skalnatých výběžcích. Celé místo je tajemné, mystické a plné zvláštní energie.

FOTO: Archeologické muzeum Dion

Archeologické muzeum Dion, Foto: Jana Roszková, Topzine.cz

V oblasti najdete množství vesniček a míst, kde se dá vidět mnoho věcí. Možná ani nebudete vědět kam dřív. Navštívit můžete Soluň, Dion, Leptokarii, Nei Pori, Katerini, Livithru, Paraliu, Varikos a další a další. V Dionu najdete archeologický areál se zachovalými římskými lázněmi, zbytky divadla a chrámu bohyně Íside. Navštívit můžete také rozsáhlé muzeum, které vlastní doklady hmotné kultury, vypovídající o každodenním životě starověkých obyvatel.

V osadě Livithra si můžete vyzkoušet, jak vaše auto pojede samo do kopce. Nei Pori, Leptokari jsou nejznámější a nejkrásnější letoviska. Voda je průzračně čistá a prostředí úžasné. Soluň je plná byzantských kostelů, nachází se zde známá Bílá věž na pobřežní kolonádě a je zde plno kavárniček, taveren a restaurací.

Musaka nebo Uzo

Olympská riviéra je rájem klidu a pohody. Je zde opravdu mnoho k vidění. Výlety si můžete dále naplánovat do Delf nebo Athén. Na druhou stranu můžete jen tak relaxovat u moře pod Olympem a po večerech nasávat příjemnou atmosféru a také typickou pálenku Uzo. Nezapomeňte určitě vyzkoušet musaku, úžasnou zmrzlinu nebo takzvanou small fish.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tajemství božské hory Olymp. Co se skrývá na Olympské riviéře?