Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Ceny Thálie 2012: Ostravské Národní divadlo získalo 7 nominací

Anna Kottová

Anna Kottová

23. 1. 2013

Jubilejní 20. ročník Cen Thálie zná své nominované. Ačkoliv největší počet nominací získala opět pražská divadla, překvapením letošního ročníku je sedm nominací pro Národní divadlo moravskoslezské. Galavečer předávání Cen Thálie proběhne 23. března v pražském Národním divadle.

FOTO: Divadelní ceny Thálie

Kdo letos získá Cenu Thálie, se dozvíme 23. března. Zdroj: czechdesign.cz

Velká ocenění, ke kterým patří Thálie nebo Radok, jsou často obviňována z pragocentrismu. Jubilejní 20. ročník Thálie překvapil sedmi nominacemi, které putují do jednoho mimopražského divadla, a to do Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Čtyři nominace získalo divadlo v kategorii opera. V celkovém součtu měst získala pražská divadla o dvě nominace více než Ostrava.

Ceny Thálie v číslech

20 let uběhne od prvního udílení Thálií
23. března proběhne oficiální udílení na půdě pražského Národního divadla
9 nominací získala pražská divadla
7 nominací získalo ostravské Národní divadlo moravskoslezské
5 nominací získala brněnská divadla
2 nominace získalo plzeňské Divadlo J. K. Tyla
1 nominaci získalo Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem
4 kategorie obsadilo 24 nominovaných

V kategorii ženské činohry získala nominaci Ivana Hloužková, kterou jí vynesla role v inscenaci Tichý Tarzan. Hloužková ztvárnila mužskou hlavní roli fotografa Miroslava Tichého. Na jedné straně pijana s fotoaparátem vlastní výroby, kterým šmíroval ženy na plovárně. Na straně druhé je dnes Tichý pokládán za jednoho z nejvýznamnějších fotografů 20. století a jeho fotografie se prodávají za statisíce.

Další nominovanou je Gabriela Míčová. Role Romi v inscenaci Odpad, město, smrt jí letos pomohla kromě ocenění v anketě Divadelních novin i k nominaci na Thálii. Loni získala Míčová za stejnou roli nominaci na Cenu Alfréda Radoka. Tu nakonec získala Helena Dvořáková, kterou favorizovaly Divadelní noviny. Míčová je tak letošní horkou favoritkou na Cenu Thálie i proto, že soubor Pražského komorního divadla loni v létě ukončil svoji činnost.

Nejznámější divadelní cenu u nás se pokusí získat i Tereza Vilišová, která kritiky oslnila v hlavní roli Tolstého Anny Kareniny v brněnské Redutě. Anna Karenina, manželka státního úředníka, chce před svazujícími společenskými konvencemi utéct do náruče jediného muže, důstojníka Alexeje Vronského. Příběh však končí tragicky, smrtí hlavní hrdinky.

Činohra ženy

Ivana Hloužková, role: Miroslav Tichý, název inscenace: Tichý Tarzan, Divadlo Husa na provázku Brno

Gabriela Míčová, role: Romi, název inscenace: Odpad, město, smrt, Pražské komorní divadlo – Divadlo Komedie Praha

Tereza Vilišová, role: Anna Karenina, název inscenace: Anna Karenina, Národní divadlo Brno  Divadlo Reduta

V mužské činohře se očekává souboj mezi dvěma nominovanými. Richard Krajčo se vcítil do Dennyho v Deštivých dnech, které uvádí pražské Divadlo Ungelt. Kriminální drama vypráví o dvou parťácích u chicagské policie, Joeym a Dennym. Kromě Richarda Krajča se do širší nominace na Thálii dostal i jeho parťák na scéně David Švehlík.

Ivanu Trojanovi sedla role Boha v nejsprostší inscenaci Dejvického divadla s názvem Ucpanej systém. Cynický humor okořeněný sprostými výrazy společenské spodiny vyšel z pera skotského spisovatele Irwina Welshe. Ucpanej systém vznikl na základě jeho díla Acid House. Vzhledem k množství vulgarismů není Ucpanej systém vhodný pro diváky mladší 15 let.

Naději získat Thálii má i Miloslav König. Pozornost upoutal v inscenaci Vytrvalý princ, kterou uvádí Divadelní společnost Masopust na prknech pražského Divadla v Celetné.

Činohra muži

Miloslav König, role: Fernando, název inscenace: El Príncipe Constante/Vytrvalý princ, Divadelní společnost Masopust o. p. s.  Divadlo v Celetné Praha

Richard Krajčo, role: Denny, název inscenace: Deštivé dny, Divadlo Ungelt Praha

Ivan Trojan, role: Bůh, název inscenace: Ucpanej systém, Dejvické divadlo Praha

V kategorii baletní si nominace mezi sebe rozdělila města Brno, Praha a Ostrava. Ivona Jeličová skvěle zatančila dvojroli v baletu Lucidor a Arabella v brněnském Národním divadle. Matka přinutí dceru Lucile, aby se kvůli dědictví vydávala za chlapce Lucidora. Pravou identitu musí s nemalými obtížemi na duši skrývat i v momentě, kdy se zamiluje do Vladimíra, nápadníka své sestry Arabelly. Láska opět končí tragicky.

Nominaci získala také Alina Nanu, která ztvárnila postavu Kitri v Donu Quijotovi. Balet uvádí pražské Národní divadlo ve Státní opeře. Lucie Skálová nejlépe zatančila Sakuru v baletu Poslední samuraj. Balet o střetu dvou odlišných kultur a jedné lásce mořeplavce Adamse k japonské aristokratce Sakuře uvádí Národní divadlo moravskoslezské.

Balet ženy

Ivona Jeličová, role: Lucidor, název baletu: Lucidor a Arabella, Národní divadlo Brno

Alina Nanu, role: Kitri, název baletu: Don Quijote, Národní divadlo  Státní opera Praha

Lucie Skálová, role: Sakura, žena Shidova, název baletu: Poslední samuraj, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Mládí vpřed, dalo by se říct při pohledu na mužskou dvojici v baletní kategorii. Adam Zvonař nominovaný za roli prince Desiré v Šípkové Růžence absolvoval pražskou Taneční konzervatoř v roce 2009. Ondřej Vinklát, jenž nejlépe zatancoval Basila v Donu Quijotovi, dokončil konzervatoř v roce 2011. Obě mladé naděje českého baletu tančí v souboru Národního divadla.

I moderní pojetí baletu zaměřené na mladší generaci má v kategorii své zastoupení. Postaral se o něj Robert Skujenieks, který si zatančil Jima Morrisona, vůdčí postavu rockové skupiny The Doors. Balet s hudbou rockových legend přelomu 60. a 70. let The Beatles  The Doors uvedlo v listopadu loňského roku Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem.

Balet muži

Robert Skujenieks, role: Jim Morrison, název baletu: The Beatles  The Doors, Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem

Ondřej Vinklát, role: Basil, název baletu: Don Quijote, Národní divadlo  Státní opera Praha

Adam Zvonař, role: Princ Desiré, název baletu: Šípková Růženka, Národní divadlo Praha

Co se týče ženské opery, dokázala Ostravě konkurovat jak Plzeň, tak Brno. Kateřina Jalovcová získala nominaci na Thálii za roli panny Rózy v opeře Tajemství, kterou uvádí plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Tajemství skladatele Bedřicha Smetany s libretem Elišky Krásnohorské se s úsměvem dívá na neschopnost udržet tajemství svěřené pod slibem absolutní mlčenlivosti.

Národní divadlo Brno uvedlo v listopadu loňského roku operu Osud. V ní si Pavla Vykopalová, která ztvárnila roli Míly Válkové, vyzpívala nominaci na Thálii. Opera skladatele Leoše Janáčka sleduje zpočátku zamilovanou dvojici skladatele Živného a Mílu Válkovou. Přesto ani jejich láska neskončí šťastně především kvůli Mílině matce.

Pokud by Thálii získala Jana Šrejma Kačírková, která je nominována za hlavní roli v opeře Romeo a Julie, šlo by o duet v podání Národního divadla moravskoslezského. Získalo by jak Thálii v kategorii ženské, tak mužské opery.

Opera ženy

Jana Šrejma Kačírková, role: Julie, název opery: Romeo a Julie, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Pavla Vykopalová, role: Míla Válková, název opery: Osud, Národní divadlo Brno

Kateřina Jalovcová, role: Panna Róza, název opery: Tajemství, Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Mužskou operní kategorii ovládlo Národní divadlo moravskoslezské, a to na plné čáře. Nevíme, kdo Thálii nakonec získá, ale víme, do kterého divadla Thálie poputuje. Jako získala Jana Šrejma Kačírková nominaci za roli Julie, tak získal Aleš Briscein nominaci za Romea v opeře Romeo a Julie.

Tenoristovi Tomáši Černému se podařilo pěvecky vystihnout Rinalda v opeře Armida. Hudba Antonína Dvořáka a libreto Jaroslava Vrchlického se spojilo nad příběhem lásky rytíře Rinalda k pohanské kouzelnici Armidě.

Luciano Mastro nejlépe zazpíval Kudrjáš v Kátě Kabanové. Svoboda versus řád se tříští v opeře skladatele Leoše Janáčka. Káťa, mladá manželka Tichona Kabanova, se zamiluje do Borise. Její láska opět končí tragicky, a to skokem do řeky Volhy.

Opera muži

Aleš Briscein, role: Romeo, název opery: Romeo a Julie, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Tomáš Černý, role: Rinald, název opery: Armida, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Luciano Mastro, role: Kudrjáš, název opery: Káťa Kabanová, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla v Plzni uvedlo muzikál Evita od dvojice A. L. Webber a Tim Rice. Cena Thálie uvedla do užšího kruhu nominovaných v kategorii opereta, muzikál hlavní představitelku, Soňu Hanzlíčkovou Borkovou. Dějištěm rockové opery je Argentina 40. a 50. let, příběh se pak točí kolem Evy Peronové, manželky argentinského prezidenta Juana Perona. Ta z nejnižší sociální příčky vystoupila až na piedestal nejen národní popularity.

Možnost získat Thálii má i Hana Holišová, která působí v Městském divadle v Brně. Muzikál Papežka, kde ztvárnila hlavní roli, vypráví příběh jediné ženy mezi papeži.

Polskou krev uvedlo loni v únoru Národní divadlo moravskoslezské a díky tomu získala mladá Martina Šnytová nominaci na Thálii. Nepatří k muzikálům jako Evita nebo Papežka už proto, že Polská krev nese podtitul: Hrajeme klasickou operetu.

Muzikál a opereta ženy

Soňa Hanzlíčková Borková, role: Evita Peronová, název muzikálu: Evita, Divadlo J. K. Tyla Plzeň

Hana Holišová, role: Jana, název muzikálu: Papežka, Městské divadlo Brno

Martina Šnytová, role: Helena Zarembová, název operety: Polská krev, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Mezi muži v kategorii opereta, muzikál se objevil Michal Novotný. Spíše herec nežli zpěvák ztvárnil umývače oken J. P. Finche, který se snaží vystoupat po kariérním žebříčku až na post ředitele, v muzikálu Jak udělat kariéru snadno a rychle v Divadle na Vinohradech. Konkurencí mu bude Jan Kříž, který si letos zazpíval Dannyho Zuka v Pomádě na prknech Divadla Kalich.

Igor Orozvič, nominovaný loni na Cenu Alfréda Radoka v kategorii talent, dokázal zaujmout jako faraon v muzikálu s názvem Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť. Na základě Starého zákona vytvořila slavná dvojice Webber-Rice muzikál, kde hlavním hrdinou je Jákobův nejoblíbenější z dvanácti synů Josef. Josef dostane od otce krásný pestrobarevný plášť, to bratři na něj nachystají past. Hodí ho do hluboké studny a seberou mu jeho plášť. Josef se přes veškeré útrapy dostane do služeb faraona a díky lsti pozná, že se jeho bratři změnili.

Muzikál a opereta muži

Michal Novotný, role: J. P. Finch, název muzikálu: Jak udělat kariéru snadno a rychle, Divadlo na Vinohradech Praha

Igor Orozovič, role: Faraon, název muzikálu: Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Jan Kříž, role: Danny Zuko, název muzikálu: Pomáda, Hamlet production a.s. – Divadlo Kalich Praha

Jubilejní 20. ročník udílení Cen Thálie proběhne 23. března v pražském Národním divadle.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ceny Thálie 2012: Ostravské Národní divadlo získalo 7 nominací