Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Plzeň pláče pro Evitu. Slavný muzikál můžete v Česku vidět už potřetí

Redakce

Redakce

29. 1. 2012

FOTO: Soňa Borková v titulní roli muzikálu Evita (DJKT, 2011)Muzikál Andrewa Lloyda Webbera a Tima Ricea o argentinské herečce a pozdější političce Evě Perónové je po Praze a Brnu k vidění i v Plzni. Na západě Čech ho po svém zrežíroval Roman Meluzín.

FOTO: Soňa Borková v titulní roli muzikálu Evita (DJKT, 2011)

Růže pro Evitu, duchovní vůdkyni argentinského národa Zdroj: Pavel Křivánek, DJKT

Rocková opera skladatele Andrewa Lloyda Webbera a textaře Tima Ricea o ambiciózní mladé herečce, která se stane nejvlivnější ženou Argentiny na přelomu 40. a 50. let, patří od své premiéry v roce 1978 mezi nejslavnější muzikálová díla.

V Čechách se Evita hrála zatím jen dvakrát: na scéně pražského Divadla Spirála a v brněnském Městském divadle. Od 3. prosince ji mohou diváci zhlédnout i v Plzni, a to ve zcela originálním pojetí.

Recenzovali jsme: Macbeth Stránský nadchl publikum

Divadlu J. K. Tyla se k provozování Evity podařilo získat tzv. volnou licenci, která inscenátorům umožňuje vytvořit vlastní podobu muzikálu. Udělení takovéto licence je podmíněno uměleckou vyspělostí muzikálového souboru a jeho zkušenostmi se světovým repertoárem.

Režie Evity v českém překladu a přebásnění Michaela Prostějovského se ujal šéf souboru muzikálu a operety Roman Meluzín. Na přípravě inscenace s ním spolupracovali dirigenti Pavel Kantořík a Martin Kumžák, choreograf Pavel Strouhal (Jack Rozparovač, Jesus Christ Superstar), scénický výtvarník Ondřej Zicha a kostýmní výtvarnice Lucie Loosová.

FOTO: Soňa Borková a Ivana Skálová při zkoušce muzikálu Evita (DJKT, 2011)

Dvě Evity a bývalé spolužačky z JAMU Soňa Borková a Ivana Skálová Zdroj: DJKT

V hlavní roli se vystřídají domácí Soňa Borková a brněnská Ivana Skálová. Obě na roli Evity prošly konkurzem. Skálová si Evitu zazpívá už podruhé, před dvěma lety ji nastudovala na své domovské scéně Městského divadla Brno.

Evitina manžela prezidenta Juana Peróna hraje David Uličník, známý z vokálního kvartetu 4TET. Stejně jako pro Skálovou i pro něj to je první spolupráce s plzeňským divadlem.

Přečtěte si: S Raymondou strávíte dvě hodiny romantiky

Se souborem muzikálu a operety DJKT už dvakrát spolupracoval pražský herec Roman Říčař (muzikály Carousel a Monty Python’s Spamalot). V Evitě ztvárňuje postavu vypravěče Che.

Ve vedlejších úlohách alternují v roli zpěváka tanga Augustína Magaldiho Jozef Hruškoci a Martin Hubeňák, v roli Perónovy milenky Jitka Cafourková, Eva Marešová a Petra Vraspírová. Všichni jsou čerstvými absolventy JAMU a od letošní sezony i novými členy muzikálového souboru DJKT.

FOTO: Poutač na muzikál Evita u Komorního divadla v Plzni

S Evitou se diváci setkají nejen uvnitř Komorního divadla Foto: Aleš Hanzlíček, TOPZINE.cz

Na premiéru slavného muzikálu o první dámě Argentiny Evě Perónové lákalo divadlo týdny dopředu velkými poutači umístěnými v centru města a reklamními plakáty vylepenými na zastávkách MHD.

Atraktivnost titulu, v historii DJKT ojedinělá propagační kampaň a vysoká medializace vzbudily o Evitu zájem nejen mezi Plzeňany. Několikrát už bylo vyprodáno, na únorové reprízy zbývají poslední lístky.

Evita

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Hudba: Andrew Lloyd Webber

Režie: Roman Meluzín

Hrají a zpívají: Soňa Borková / Ivana Skálová, Roman Říčař, David Uličník, Jozef Hruškoci / Martin Hubeňák, Jitka Cafourková / Eva Marešová / Petra Vraspírová a další

Premiéra: 3. prosince 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Plzeň pláče pro Evitu. Slavný muzikál můžete v Česku vidět už potřetí