Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

S Raymondou strávíte dvě hodiny romantiky. V Plzni nastudovali balet

Redakce

Redakce

17. 1. 2012

FOTO: Baletky v úlohách Raymondy, Henrietty a Clemence v Glazunovově baletu Raymonda (DJKT, 2011)Vůbec poprvé se v repertoáru Divadla J. K. Tyla objevuje klasický balet Raymonda ruského skladatele A. K. Glazunova. V režii a choreografii Yeleny Pankovové měl premiéru loni v listopadu.

FOTO: Baletky v úlohách Raymondy, Henrietty a Clemence v Glazunovově baletu Raymonda (DJKT, 2011)

Raymonda s přítelkyněmi Clemence a Henriettou Zdroj: Marta Kolafová, DJKT

Baletní soubor plzeňského divadla má za sebou nastudování řady klasických děl (Labutí jezero, Louskáček, Giselle, Coppélia). V listopadu k nim přibyl další, a to balet Raymonda Alexandra Konstantinoviče Glazunova, který měl světovou premiéru v roce 1898.

Neváhejte: Opera Tři Pintové zamířila do Státní opery

Režie první premiéry souboru baletu v sezoně 2011/2012 se ujala a choreografii podle Mariuse Petipy vytvořila Yelena Pankova, bývalá primabalerína petrohradského Mariinského divadla, mnichovského Bavorského státního baletu či londýnského Anglického národního baletu.

Tak trochu jiná Raymonda

Pankova pozměnila libreto inspirované středověkou legendou. Mladá hraběnka Raymonda se odmítá provdat za prince Jeana de Brienne.

Spřízněnou duši nachází v maurském velvyslanci Abdérachmanovi, jenž po princi žádá propuštění otroků, které princ Raymondě daroval k zásnubám. Abdérachman se do Raymondy zamiluje. Žárlivý princ ho vyzve na souboj a v něm Maura zabije.

FOTO: Tanečníci plzeňského divadla v Glazunovově baletu Raymonda (DJKT, 2011)

O romantiku není v baletu nouze

Bílá víla (ochranitelka Raymondy) dává duším obou milenců možnost ještě jednou se setkat. Oproti původnímu happy endu se ti citlivější na konci plzeňské Raymondy neubrání slzám. Glazunovova romantická hudba tomu ještě napomůže.

V kostýmech Josefa Jelínka, který navrhl i scénu, zatančí celý baletní soubor divadla včetně externích spolupracovníků a žáků Baletní školy DJKT. Hlavní role mají větší počet alternací. O úlohu Raymondy se dělí hned pětice baletek, v roli maurského velvyslance Abdérachmana se střídá čtveřice tanečníků.

FOTO: Baletní soubor plzeňského divadla v Glazunovově baletu Raymonda (DJKT, 2011)

Jeviště zaplnily desítky tanečníků

Se jménem ruského skladatele Alexandra Glazunova se plzeňští diváci a především orchestr DJKT, který pod vedením dvojice dirigentů Ivan PaříkJiří Petrdlík partituru baletu Raymonda nazkoušel, setkává v letošní sezoně podruhé.

V říjnu měla v Plzni premiéru Borodinova opera Kníže Igor, po nenadálé autorově smrti dokončená jeho přáteli Glazunovem a Rimským­‑Korsakovem.

Přečtěte si: Muzikál Sugar rozesmál diváky v Olomouci

Raymonda nahradí v repertoáru DJKT divácky úspěšného Louskáčka, který se na plzeňském jevišti tančil sedm let a měl derniéru v lednu.

Druhá chystaná baletní premiéra letošní sezony nebyla v Plzni dosud uvedena. Sen noci svatojánské německého skladatele Mendelssohna­‑Bartholdiho diváci poprvé zhlédnou 10. března.

Raymonda

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Hudba: Alexandr Konstantinovič Glazunov

Režie a choreografie: Yelena Pankova podle Mariuse Petipy

Baletí: Martina Diblíková / Jarmila Dycková / Colombe Hays / Monika Mašterová / Kristýna Piechaczková, Miroslav Hradil / Martin Šinták, Petr Hos / Petr Klabusay / Richard Ševčík / Martin Šinták a mnoho dalších

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

S Raymondou strávíte dvě hodiny romantiky. V Plzni nastudovali balet