Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Opera Tři Pintové zamířila do Státní opery. Děj se podobá telenovele

Jana Kumherová

Jana Kumherová

15. 1. 2012

Tři PintovéPražská Státní opera vsadila na Tři Pinty. Operu uvedla loni v prosinci, v roce stého výročí úmrtí Gustava Mahlera. Autory této komediální opery jsou hned dva slavní skladatelé.

Tři Pintové

Clarissinou oporou v těžkých chvílích je její služebná Zdroj: Státní opera

Autorem libreta je německý spisovatel Theodor Hell, blízký přítel Carla Marii von Webera. Skladateli se drama založené na záměně osob zalíbilo, rozhodl se však změnit původní název znějící Boj o nevěstu.

Carl Maria von Weber (1786–1826) byl německý hudební skladatel, klavírista a dirigent. Výjimečné hudební nadání se u něj projevilo již v raném věku. Svoji první divadelně-muzikální hru napsal v pouhých jedenácti letech. O šest let později se již stal dvorním kapelníkem Vratislavi. Do českého povědomí však vstoupil především jako ředitel pražské Opery. V Čechách se kromě toho odehrává jeho nejznámější dílo Čarostřelec.

Operu pojmenoval Tři Pintové podle ústředního hrdiny, za kterého se během představení vydávají rovnou dva jiní muži. Snaží se překazit jeho svatbu.

Tři Pintové

Lásce ústředního páru stojí v cestě ženich Don Pinto

Don Gaston jede pracovně do Madridu, přičemž doufá, že by si tam mohl najít i nevěstu. Setkává se s poněkud neohrabaným Donem Pintou, který má taktéž cestu do hlavního města, kde se chystá oženit s Clarissou, kterou dosud nezná. Dívčino srdce však plaje pro Dona Gomeze.

Gustav Mahler (1860–1911) pocházel z Vysočiny, kde se narodil do židovské, německy hovořící rodiny. Svůj hudební talent uplatňoval nejprve jako dirigent. Později se stal ředitelem Státní opery ve Vídni, aby mu to však bylo umožněno, musel přestoupit na katolickou víru. Poslední léta svého života strávil jako kapelník Metropolitní opery v New Yorku.

Carl Maria von Weber stihl dílo pouze rozpracovat. Po jeho smrti operu dokončil Gustav Mahler. Světová premiéra se odehrála v lednu 1888 v Lipsku, kde ji Mahler dirigoval. Ještě téhož roku uvedlo operu Nové německé divadlo (dnešní Státní opera Praha).

Tři Pintové

Státní opera Praha

Autor opery: Carl Maria von Weber, Gustav Mahler

Režie: Jiří Nekvasil

Obsazení: M. Horák / R. Vocel, V. Sibera / M. Šrejma, M. Katráková / J. Sibera, J. Horáková Levicová / E. Pavlů, O. Šaling / W. Tao a další

Premiéra: 12. ledna 2012

Premiéra: 12. 1. 2012

Délka představení: 2 hodiny 10 minut s 1 přestávkou

Autor opery: Carl Maria von Weber, Gustav Mahler

Autor libreta: Theodor Hell

Hudební nastudování: H. M. Förster

Dirigent: H. M. Förster, R. Hein

Režie: J. Nekvasil

Výtvarník scény: D. Dvořák

Kostýmy: S. Rybáková

Sbormistr: T. Karlovič, A. Melichar

Pohybová spolupráce:Š. Capko

Obsazení: M. Horák / R. Vocel, V. Sibera / M. Šrejma, M. Katráková / J. Sibera, J. Horáková Levicová / E. Pavlů, O. Šaling / W. Tao, M. Horák / Z. Plech, I. Hrachovec / R. Vocel, H. Jonášová / A. Miro, J. Pustina, D. Janota

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Opera Tři Pintové zamířila do Státní opery. Děj se podobá telenovele