Menu
TOPZINE.cz
Literatura

5 zajímavostí o Hansi Christianu Andersenovi. Jeho život nebyl pohádkou

Simona Hencová

Simona Hencová

18. 2. 2019

Spisovatel Hans Christian Andersen patří mezi nejznámější světové pohádkáře. Sám ale prožil těžký život, potýkal se s finančními problémy i potížemi ve vztazích.

Hans Christian Andersen (1805 – 1875) byl dánský spisovatel, který proslul především jako jeden z největších světových pohádkářů. Snad neexistuje dítě, které by neznalo jeho pohádky, mezi které patří například Princezna na hrášku, Ošklivé káčátko či Malá mořská víla.

1. Těžké začátky

Slavný pohádkář Hans Christian Andersen se narodil v roce 1805 v Odense na ostrově Fynu v Dánsku do rodiny chudého ševce a pradleny. Rodina však věřila tomu, že kdysi patřila k vyšší společenské vrstvě. Objevují se dokonce spekulace, že Hans Christian byl levoboček z královské rodiny. Přispěl k tomu možná i fakt, že dánský král mu poskytl roku 1833 studijní stipendium. Andersenova matka ke konci života propadla alkoholu a nevlastní sestra se živila jako prostitutka.

Milovníci pohádek, zbystřete! V Dánsku objevili neznámého Andersena

2. Jméno H. C. Andersen

Většina zdrojů uvádí jméno jako Hans Christian Andersen, ovšem ve Skandinávii je označován zpravidla jen jako H. C. Andersen. Křestní jméno Hans Christian je sice původně kombinací dvou samostatných jmen, ale v Dánsku se používá jako jedno celé jméno a často se píší pouze jeho iniciály.

Svou první knihu Duch v Palnatokově hrobě ale Hans Christian nevydal pod svým jménem, nýbrž pod pseudonymem William Christian Walter. K vytvoření tohoto jména ho zřejmě inspirovali dva velikáni anglické literatury: William Shakespeare a sir Walter Scott.

RECENZE: Andersenova pohádka oblékla nový kabát. Dominuje rádkyně Ona

3. Vzdělání

Hans Christian se od mládí velice zajímal o literaturu a umění. Dokázal si prý zapamatovat celé hry od Shakespeara a předvádět je ve svém loutkovém divadle. Ačkoli byl ctižádostivý, studijní léta označil jako nejčernější období života. Badatelé se domnívají, že byl pravděpodobně dyslektik, což mu studium zhoršovalo.

4. Spletité vztahy

Literární historici se shodují, že partnerské vztahy Hanse Christiana Andersena byly komplikované. Bývá označován za bisexuála, někdy i homosexuála. Andersen trpěl tím, že pocházel z nuznějších poměrů, a nebyl příliš sebevědomý. Možná právě proto nemohl najít správný a vyrovnaný vztah.

TOP 10 nejpřekládanějších knih. Hned po Bibli vede překvapivě Pinocchio

Zamilovával se zpravidla do nesprávných žen, navíc byl plachý a nesmělý. Některé zdroje uvádí, že Andersen byl nešťastně zamilovaný do spisovatele Karla Maria Kertbeny, se kterým se setkal v Ženevě, či do sasko-výmarského vévody Carla Alexandra.

5. Pohádky jako zasloužené uznání

Hans Christian Andersen psal nejprve básně, divadelní hry i romány, světový věhlas mu ale přinesla jeho pohádková díla. Jeho první kniha Duch v Palnatokově hrobě vyšla již v roce 1822, tedy ještě dříve, než dokončil studia. V roce 1835 publikoval první vydání slavných Pohádek. Jako spisovatel se netěšil velké popularitě, ale obliba jeho pohádek pomalu a jistě stoupala.

V kodaňském přístavu byla na jeho počest postavena socha malé mořské víly. Druhý duben, tedy den Andersenova narození, byl vyhlášen Mezinárodním dnem dětské knihy. Známým mezinárodním oceněním udělovaným v oblasti literatury pro děti a mládež je Cena Hanse Christiana Andersena. Udílí se od roku 1956 a první držitelkou byla anglická spisovatelka Eleanor Farjeonová. V České republice organizují některé knihovny tzv. Noc s Andersenem.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

5 zajímavostí o Hansi Christianu Andersenovi. Jeho život nebyl pohádkou