×
TOPZINE.cz

Milovníci pohádek, zbystřete! V Dánsku objevili neznámého Andersena

Hans Christian Andersen (660x440)
Hans Christian Andersen je jedním z nejnámějších pohádkářů na světě Foto: Thora Hallager

Světoznámého pohádkáře Hanse Christiana Andersena není třeba dlouze představovat. Princezna na hrášku, Cínový vojáček nebo Ošklivé káčátko, to jsou pohádky, které dobře znají i české děti. Teď k nim přibyla jedna nová.

FOTO: Hans Christian Andersen (660x440)
Hans Christian Andersen je jedním z nejznámějších pohádkářů na světě, Foto: Thora Hallager

Přestože je dánský prozaik a příležitostný básník Hans Christian Andersen (1805–1875) už více než sto třicet let po smrti, jeho dílo se k radosti všech autorových obdivovatelů před nedávnem rozrostlo o novou pohádku. Příběh nazvaný Lojová svíčka náhodně objevil historik Esben Brage v rodinném archivu rodiny Plumových z autorova rodiště Odense.

Andersen jako píšící středoškolák

Přestože stoprocentní jistotu nelze mít při podobných nálezech nikdy, dánští znalci autorova díla nepochybují o tom, že Andersen je skutečně autorem textu, který Esben Brage objevil.

Napovídá tomu nejen věnování na rukopisu, ale i analýza, které byl nález během podzimu podroben. „Nemám nejmenších pochyb o tom, že ji skutečně napsal Andersen,“ potvrzuje jeden z expertů Ejnar Stig Askgaard, přestože text je stylisticky mnohem jednodušší než autorova pozdější díla.

Máte rádi pohádky? Zkuste knihu pohádek Jana Řehounka

Krátký příběh o smutné lojové svíčce, která hledá smysl své existence, vznikl podle expertů někdy mezi léty 1822 až 1826, tedy dlouho před autorovým literárním debutem v roce 1829.

To z nálezu automaticky činí patrně nejstarší pohádku, kterou známý Dán napsal. V době jejího vzniku přitom autor sám teprve vyrůstal z dětských střevíců.

Sara Maitlandová, která je taktéž expertkou na pohádky, je z objevu nadšena podobně jako její kolegové, upozorňuje však, že dnešní děti příběh o nerozžehnuté svíčce osloví asi podstatně méně než v době, kdy byly svíčky skutečně používány ke svícení. I tak však zůstává nový příběh z pera Hanse Christiana Andersena v centru pozornosti. „Potvrzuje totiž, že se Andersen o pohádky zajímal už v mládí,“ dodává Askgaard.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..