Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Známe 5 komerčně nejúspěšnějších filmů. Kdo si na vás namastil kapsu?

Redakce

Redakce

12. 12. 2011

Ve filmovém průmyslu se točí velké množství peněz. Hollywoodské blockbustery jsou na jednu stranu velmi nákladnou záležitostí, ale tržby v případě úspěchu bývají astronomické. Zjistili jsme pro vás, které filmy na žebříčku výdělečnosti vedou.

Goblin z Harry Pottera

Peníze až na prvním místě, Zdroj: distributor filmu

Za peníze si všechno nekoupíte. S talentem na skvělé nápady se prostě musíte narodit. Když se však taková prozřetelná myšlenka sejde s tučným balíkem peněz, na druhé straně rovnice se následně sebevětší investice zákonitě násobí. Platí to v jakémkoli byznysu a filmový není výjimkou. Podívejte se na žebříček 5 nejúspěšnějších filmů.

5. Pán prstenů: Návrat krále

Protože všichni hobiti mají rádi to, co roste, jistě by byli Frodo a jeho malí soukmenovci spokojeni s cifrou, která se připisuje na účet třetího filmu, ve kterém se objevili, Pán prstenů: Návrat krále (2003). Ono taky 1,119 miliardy amerických dolarů není nic, za co by se někdo měl stydět.

Celý příběh ze Středozemě, který je v žánru fantasy bezpochybně nesesaditelným králem, si po převedení na stříbrné plátno získal včetně věrných fanoušků knižní předlohy i srdce všech těch ostatních, již do té doby byli světem elfů, čarodějů a démonů nedotčeni. Však se také diváci tvůrcům v čele s režisérem Peterem Jacksonem řádně odměnili. Všechny díly trilogie se tak vešly do pětadvacítky nejvýdělečnějších filmů historie.

Sauronovo oko (Pán prstenů)

Viditelné oko trhu

Jestli v této tradici bude pokračovat i Hobit, tedy příběh předcházející celé sérii o prstenu, jenž vládne všem, si budete muset počkat do příštích Vánoc.

4. Transformers 3

Ačkoli byla část diváků mužského pohlaví zklamána, jakmile se do éteru dostala informace o tom, že se ve třetím díle robofilní série Michaela Baye Transformers: Dark of the Moon neobjeví sex symbol Megan Fox, komerčnímu úspěchu to neuškodilo. Částečně za to může Bay vděčit také záplatě v podobě další krásky, modelky a herečky Rosie Huntington-Whiteley.

Film k dnešnímu datu vydělal 1,123 miliardy dolarů a následky v podobě dětských pokojů přeměněných ve válečnou zónu můžete spatřit v nejedné (a nejen) americké domácnosti.

Transformers 3

Chodící bankomat Michaela Baye

3. Harry Potter a Relikvie smrti – část 2

Není známo, zdali finance, které celé šílenství okolo mladého čaroděje přihrálo do kapsy autorce J. K. Rowlingové, spravují skřeti z Gringottovy banky, nicméně ať už je to kdokoli, má asi hodně práce s účetnictvím. 1,328 miliardy amerických dolarů, taková je částka, kterou vydělal pouhopouhý poslední díl Harry Potter a Relikvie smrti – část 2.

Vezmete-li v potaz, že i ten nejméně výdělečný film celé série, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, má na svém kontě necelých 797 milionů, sami dokážete odhadnout, že to vypadá na dlouhé večery strávené nad kalkulačkou.

2. Titanic

Slzy v očích náctiletých dívek ihned, jak se na scéně objeví Leo, Celine Dion držící se na prvním místě hitparád s hitem My Heart Will Go On či lidé porušující své pravidlo chodit na film do kina pouze jednou – takový efekt měl kříženec katastrofického filmu s klasickou love story o milencích z odlišných společenských tříd Titanic.

Leonardo DiCaprio a Kate Winslet

Idylka na lodi za všechny prachy

Od své premiéry v roce 1997 dokázal vydělat neuvěřitelných 1,843 miliardy dolarů a obsadil tak druhou příčku na žebříčku filmů s největším ziskem.

1. Avatar

Druhé místo není vždy prohra. Třeba když zároveň obsadíte to první. V tomto případě je řeč o rešisérovi Jamesi Cameronovi, který k veleúspěšnému Titanicu v roce 2009 přidal film ještě daleko úspěšnější – Avatar.

Film, který je dalším mezníkem filmové historie díky převratné 3D technologii, si za svou vizuální dokonalost vysloužil částku, která (kromě Titanicu) více než dvakrát převyšuje tu u ostatních umístěných filmů. Při výdělku 2,782 miliardy dolarů není divu, že se tvůrci už pomalu připravují na pokračování této epické sci-fi podívané.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Známe 5 komerčně nejúspěšnějších filmů. Kdo si na vás namastil kapsu?