×
TOPZINE.cz

Známe 5 komerčně nejúspěšnějších filmů. Kdo si na vás namastil kapsu?

Goblin z Harry Pottera
Peníze až na prvním místě, Zdroj: distributor filmu

Ve filmovém průmyslu se točí velké množství peněz. Hollywoodské blockbustery jsou na jednu stranu velmi nákladnou záležitostí, ale tržby v případě úspěchu bývají astronomické. Zjistili jsme pro vás, které filmy na žebříčku výdělečnosti vedou.

Peníze až na prvním místě, Zdroj: distributor filmu

Za peníze si všechno nekoupíte. S talentem na skvělé nápady se prostě musíte narodit. Když se však taková prozřetelná myšlenka sejde s tučným balíkem peněz, na druhé straně rovnice se následně sebevětší investice zákonitě násobí. Platí to v jakémkoli byznysu a filmový není výjimkou. Podívejte se na žebříček 5 nejúspěšnějších filmů.

5. Pán prstenů: Návrat krále

Protože všichni hobiti mají rádi to, co roste, jistě by byli Frodo a jeho malí soukmenovci spokojeni s cifrou, která se připisuje na účet třetího filmu, ve kterém se objevili, Pán prstenů: Návrat krále (2003). Ono taky 1,119 miliardy amerických dolarů není nic, za co by se někdo měl stydět.

Celý příběh ze Středozemě, který je v žánru fantasy bezpochybně nesesaditelným králem, si po převedení na stříbrné plátno získal včetně věrných fanoušků knižní předlohy i srdce všech těch ostatních, již do té doby byli světem elfů, čarodějů a démonů nedotčeni. Však se také diváci tvůrcům v čele s režisérem Peterem Jacksonem řádně odměnili. Všechny díly trilogie se tak vešly do pětadvacítky nejvýdělečnějších filmů historie.

Sauronovo oko (Pán prstenů)
Viditelné oko trhu

Jestli v této tradici bude pokračovat i Hobit, tedy příběh předcházející celé sérii o prstenu, jenž vládne všem, si budete muset počkat do příštích Vánoc.

4. Transformers 3

Ačkoli byla část diváků mužského pohlaví zklamána, jakmile se do éteru dostala informace o tom, že se ve třetím díle robofilní série Michaela Baye Transformers: Dark of the Moon neobjeví sex symbol Megan Fox, komerčnímu úspěchu to neuškodilo. Částečně za to může Bay vděčit také záplatě v podobě další krásky, modelky a herečky Rosie Huntington-Whiteley.

Film k dnešnímu datu vydělal 1,123 miliardy dolarů a následky v podobě dětských pokojů přeměněných ve válečnou zónu můžete spatřit v nejedné (a nejen) americké domácnosti.

Transformers 3
Chodící bankomat Michaela Baye

3. Harry Potter a Relikvie smrti – část 2

Není známo, zdali finance, které celé šílenství okolo mladého čaroděje přihrálo do kapsy autorce J. K. Rowlingové, spravují skřeti z Gringottovy banky, nicméně ať už je to kdokoli, má asi hodně práce s účetnictvím. 1,328 miliardy amerických dolarů, taková je částka, kterou vydělal pouhopouhý poslední díl Harry Potter a Relikvie smrti – část 2.

Vezmete-li v potaz, že i ten nejméně výdělečný film celé série, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, má na svém kontě necelých 797 milionů, sami dokážete odhadnout, že to vypadá na dlouhé večery strávené nad kalkulačkou.

2. Titanic

Slzy v očích náctiletých dívek ihned, jak se na scéně objeví Leo, Celine Dion držící se na prvním místě hitparád s hitem My Heart Will Go On či lidé porušující své pravidlo chodit na film do kina pouze jednou – takový efekt měl kříženec katastrofického filmu s klasickou love story o milencích z odlišných společenských tříd Titanic.

Leonardo DiCaprio a Kate Winslet
Idylka na lodi za všechny prachy

Od své premiéry v roce 1997 dokázal vydělat neuvěřitelných 1,843 miliardy dolarů a obsadil tak druhou příčku na žebříčku filmů s největším ziskem.

1. Avatar

Druhé místo není vždy prohra. Třeba když zároveň obsadíte to první. V tomto případě je řeč o rešisérovi Jamesi Cameronovi, který k veleúspěšnému Titanicu v roce 2009 přidal film ještě daleko úspěšnější – Avatar.

Film, který je dalším mezníkem filmové historie díky převratné 3D technologii, si za svou vizuální dokonalost vysloužil částku, která (kromě Titanicu) více než dvakrát převyšuje tu u ostatních umístěných filmů. Při výdělku 2,782 miliardy dolarů není divu, že se tvůrci už pomalu připravují na pokračování této epické sci-fi podívané.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..