Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Vybrali jsme nejpodivnější stroje času. Stylovou káru i svěrací kazajku

Redakce

Redakce

4. 11. 2011

Cestování v čase je odvěká lidská touha. Někteří vědci se snaží postavit stroj času, aby dokázali, že přesun v čase je skutečně možný. My si zatím bohužel můžeme užívat cesty časem pouze ve filmech.

FOTO: obrázek z filmu Návrat do budoucnosti

Stroj času vám umožní nevídané věci, Zdroj: distributor filmu

Asi každý si již někdy ve svém životě přál cestovat v čase. Některé důvody mohou být zcela malicherné, jako třeba vrátit nějakou hloupost, kterou jsme řekli. Jindy se ale může jednat o záležitosti fatální. Stačilo by se vrátit o pár vteřin zpět a zabránili bychom autonehodě, nenastoupili bychom do letadla, které se má zřítit a podobně. Důvodů se dá najít nespočet. Každopádně by cestování časem lidstvu neuvěřitelně usnadnilo život.

Bohužel tato dobrodružství co by se stalo, kdyby… můžeme zažívat pouze prostřednictvím filmů, knih nebo her, a možná proto jsou díla s touto tématikou tak oblíbená – co může být lákavějšího než prožívat příběhy, které v běžném životě nemáme možnost zažít?

5. Stroj času

Vědec Alexander Hartdegen (Guy Pearce) má ke zkonstruování stroje času opravdu ušlechtilý důvod. Jeho milou zabijí lupiči a Alexander se rozhodne zabránit její smrti právě tím, že se vrátí v čase a zachrání ji. Ovšem poté, co zabrání jejímu přepadení, jeho dívka zemře zase jinou smrtí. Posléze se dozví, že jí zachránit nemůže, jelikož právě její smrt byla důvod, proč vlastně stroj času sestrojil, a proto by došlo k časovému paradoxu, kdyby žila dál.

I přesto Alexander zažije se svým strojem času mnohá dobrodružství, protože se rozhodne cestovat i do budoucnosti, kde se stane svědkem nepříliš pozitivního vývoje lidstva.

4. Princ z Persie: Písky času

Dýka, která dokáže vrátit čas? Ano, ve filmu Princ z Persie: Písky času se to děje přesně tímto způsobem. Stačí dýku naplnit pískem, stisknout tlačítko a dýka svého majitele přenese o pár desítek vteřin zpět. Není to sice moc, ale k odvrácení některých okamžiků to bohatě stačí.

Princ Dastan se vracel v čase pomocí dýky

Princ Dastan (Jake Gyllenhaal) sebere dýku času princezně Tamině při obléhání jejího města. Netuší ale, že jeho strýc Nizam má s touto dýkou nekalé záměry. Chce s její pomocí uvolnit Písky času, které mu umožní vrátit se do dávné minulosti, kde by rád nechal svého staršího bratra napospas útoku lva, aby dědický trůn připadl tentokrát právě Nizamovi. Princ Dastan a princezna Tamina musí tedy zabránit tomu, aby se nástroj času nedostal do rukou člověku se zákeřnými úmysly, protože to téměř vždy mívá neblahé důsledky pro celé lidstvo.

3. Klik – život na dálkové ovládání

A co takhle cestovat časem prostřednictvím dálkového ovládání? Michael Newman (Adam Sandler) si jde do obchodu pro obyčejný dálkový ovladač, ale domů si přinese velmi chytré udělátko. Se svým novým ovládáním může neomezeně cestovat časem, ať už do budoucnosti, nebo do minulosti, nebo prostě jen přeskočit určité momenty.

FOTO: Klik - život na dálkové ovládání

Kdo by si nepřál přeskočit hádku s manželkou?

Zpočátku se to zdá jako náramně užitečná věc – Michael s oblibou přetáčí nudné nebo otravné části svého života a všemožně využívá ovladač ke svému pohodlí. Postupem času se ale ovladač začne chovat nepředvídatelně a způsobuje tím Michaelovi stále větší potíže, které se ale jen tak snadno napravit nedají. Jaké z toho plyne ponaučení? S časoprostorovým kontinuem není radno si zahrávat.

2. Svěrací kazajka

Věřte nebo ne, ale cestovat časem se dá i ve svěrací kazajce. Je k tomu ale zapotřebí ještě pár věcí. Válečný veterán Jack Starks (Adrien Brody) se zaplete do incidentu, při kterém zemře policista. Jack tvrdí, že na místě činu byl ještě někdo jiný, ale neví kdo, protože trpí amnézií. Díky tomu sice není odsouzen za vraždu, ale je místo toho prohlášen za duševně nemocného a poslán do sanatoria k léčbě. Ta spočívá v tom, že Jacka nadrogují, navléknou mu svěrací kazajku a umístí ho do chladicího boxu v márnici. A právě v tento moment Jack cestuje do budoucnosti zhruba o deset let dopředu

FOTO: Svěrací kazajka

Tento způsob cestování v čase nevypadá moc příjemně

Na těchto svých výpravách časem poznává Jack osudy lidí, které zná, a různě se je pokouší změnit, a to včetně toho svého. Ale některé věci jsou zkrátka nevyhnutelné…

1. Návrat do budoucnosti

Asi nejoblíbenějším strojem času je ten z úspěšné trilogie Roberta Zemeckise Návrat do budoucnosti. Potrhlý doktor Brown (Christopher Lloyd) vpravil stroj času do starého DeLoreanu. K jeho zprovoznění bylo zapotřebí energie o velikosti 1,21 GW a auto muselo jet rychlostí 88 mil za hodinu; jedině tehdy bylo schopné přenést někoho v čase. A právě tyto podmínky způsobují velké problémy – hlavní hrdinové uvíznuvší v minulosti musí najít alternativní zdroj energie, ovšem jediným takto silným zdrojem může být pouze blesk. Jak ale zjistit, kdy a kde přesně uhodí? Nebo jak rozjet auto rychlostí 88 mil za hodinu, když není žádný benzín a na divokém západě se opravdu žádný sehnat nedá? I to se dá vyřešit.

FOTO: Návrat do budoucnosti

Toto je jeden z nejstylovějších způsobů, jak cestovat v čase

Komedie Návrat do budoucnosti staví hlavní hrdiny do mnoha bláznivých a zamotaných situací (kdo by si přál, aby se do něj zamilovala jeho vlastní matka?), ale nakonec nám přináší uklidňující poučení, že cestování v čase vlastně přináší více problémů než užitku, a můžeme žít plnohodnotný život i bez něj.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme nejpodivnější stroje času. Stylovou káru i svěrací kazajku