Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Princ z Persie: Písky času. Slavná počítačová hra už i na stříbrném plátně

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

23. 5. 2010

Byl jednou jeden chudý chlapec, kterého pro jeho odvahu adoptoval sám perský král. Když vyrostl, potkal krásnou princeznu, našel bájnou dýku a tak nějak se rozhodl zachránit svět…

Princ z Persie: Písky času, Zdroj: distributor filmu

Videohra (později i počítačová hra) Princ z Persie vznikla v roce 1989 z hlavy Jordana Mechnera. „Hledal jsem námět, který se do té doby ve videohrách neobjevil,“ vzpomíná. Bylo jen otázkou času, kdy originální nápad také někdo zfilmuje. Ten někdo byl Mike Newell.

Všeuměl Mike Newell

Abyste pochopili, Mike Newell je takový všeuměl. Proslavil se nepříliš závratným seriálem Mladý Indiana Jones, později natočil romantickou komedii Čtyři svatby a jeden pohřeb nebo fantasy Harry Potter a Ohnivý pohár. Nakonec si zkazil reputaci Láskou za časů cholery. Po tolika různých žánrech se vrhl na akční skoro-pohádku o perském princi, co skáče po střechách a ovládá nejedno bojové umění.

Producentem snímku je Jerry Bruckheimer, jenž měl vždycky čich na velkofilmy, které vydělají spoustu peněz. A i tak je tomu v případě Prince. Není konkrétně zacílený na žádnou věkovou skupinu, přesto na něj můžete vzít mámu (je tu svalnatý Jake Gyllenhaal), tátu (je tu krásná Gemma Arterton) i mladšího sourozence (KAŽDÝ někdy pařil Prince z Persie).

Jak se ale film snaží být pro každého, musí být logicky i pro ty nejmenší. Dostal se tak pod taktovku studia Walta Disneyho a nakonec spíš vyzní jako celkem příjemná pohádka.

Princ (Gyllenhaal) se totiž zamiluje do princezny (Arterton), zachraňuje svět, do všeho se mu plete jeho strýc s huňatým obočím (Ben Kingsley) a v patách mu běží zhrzený milovník pštrosů (Alfred Molina). Příběh na první pohled okoukaný, naštěstí se ale do scénáře dostalo pár povedených fórků, díky nimž vydržíte film sledovat.

Film spíš pro fanoušky hry

Ovšem to, proč je Princ něčím víc, jsou akční scény. Už ve hře hlavní hrdina skákal ze střechy na střechu, ručkoval nad nebezpečnými pastmi a neskutečně cool dopadal na obě nohy, čímž zvířil písek a vypadal… prostě cool. Všechno je ve snímku zachováno. Díky tomu si fanoušci hry zřejmě Prince vychutnají ještě víc než obyčejný divák.

Možná mu totiž odpustí vady vyloženě filmové. Děj na sebe především téměř nenavazuje. Jistě, princ chce zabránit konci světa. To je ale jediná linie, která příběh nějak spojuje, jinak jezdí z místa na místo, aby si tam s někým promluvil, případně udělal nějaký nesmyslný čin. Který ve výsledku většinou padouchům ještě pomůže.

Princ z Persie: Písky času, Zdroj: distributor filmu

Taky konec vyzní poněkud úsměvně. Samozřejmě vám nebudu nic prozrazovat, ale dejme tomu, že ve hře měl závěr svůj smysl. Tady to vypadá, jako by se režisér snažil co nejvíc zalíbit dětem, které by kvůli smrti svého favorita probrečely celou noc.

Princ vás bude bavit

O to víc mi přijde směšné hledat v Princi nějakou paralelu k současným problémům. Zachraňování světa prý symbolizuje válku v Iráku. A tak dále. Princ z Persie je už na první pohled pro děti, nic hlubšího v sobě neskrývá. Každý, kdo dokáže na dvě hodiny vypnout, si ho užije. Stačí ignorovat neustále dokonalý make-up princezny, nahodilé postávání záporáků (kteří jen a jen čekají na to, až jim hrdina rozbije držku) a některé historické nepřesnosti (jistě, ve starověku uměl KAŽDÝ princ číst a psát).

Když se ale od toho oprostíte, Princ vás bude bavit. O nic jiného mu ani nejde.

Prince z Persie: Písky času (Prince of Persia: The Sands of Time)

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Romantický
USA, 2010, 116 min

Režie: Mike Newell
Hrají: Jake Gyllenhaal, Gemma Arterton, Ben Kingsley, Alfred Molina, Toby Kebbell, Richard Coyle, Reece Ritchie

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Princ z Persie: Písky času. Slavná počítačová hra už i na stříbrném plátně