Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Christopher Lloyd: Ztřeštěný doktor Brown z Návratu do budoucnosti

Jan Novotný

Jan Novotný

8. 10. 2010

Tento přes sedmdesát let starý dědula si svou životní roli střihnul jako excentrický vynálezce doktor Emmett Brown v trilogii Návrat do budoucnosti. A jako zjevení zapůsobil jak v amerických kinech, tak ve zbytku světa.

Šílený doktor Brown a Marty McFly, Zdroj: distributor filmu

Christopher Allen Lloyd se narodil 22. října 1938 v Connecticutu v USA jako syn právníka a zpěvačky. Jednou ze zajímavostí je, že jeho dědeček z matčiny strany Lewis Lapham byl jedním ze zakladatelů společnosti oleje Texaco. Lloyd studoval herectví u Sanforda Meisnera v newyorském studiu Neighborhood Playhouse a začínal na mimobroadwayských divadelních scénách.

Dabér záporáků s jedinečným hlasem

Na Broadwayi se Christopher  poprvé představil ve svých 19 letech ve hře Red, White and Maddox. Už od počátku se objevoval v komických nebo výstředních rolích. Velice populární se stal také Lloydův jedinečný hlas, který uplatnil především v dabingu animovaných filmů, obzvláště pak těch záporných postav.


Strýček Fester z Addamsovy rodiny

Jeho první významnější filmová role přichází ve Formanově Přeletu nad kukaččím hnízdem, kde ztvárnil jednoho z obyvatel psychiatrického ústavu. O Christopherovi je známo, že mu nedělá žádný problém hlubší studium své role. Důkazem je několik týdnů dlouhý pobyt v duševní instituci, kde studoval  chování pacientů. A právě v tomto filmu se seznámil s malým velkým hercem Dannym DeVitem, po jehož boku získal popularitu díky postavě bývalého hippie, reverenda Jima Ignatowského, v komediálním TV seriálu Taxi.

Další filmovými počiny u něj pak byly více westernovské snímky (Jiný muž, jiná šance, Utečeme na jih, Legenda o osamělém jezdci). Do roku 1985 pak natočil téměř tři desítky filmů, z velké většiny však nepříliš významné.

„Marty, nemyslí ti to čtyřrozměrně!“

Ovšem onoho roku 1985 přichází na stříbrná plátna excelentní kousek, vrchol spolupráce Spielberg – Zemeckis, sci-fi komedie Návrat do budoucnosti. Zde si zahrál doktora Emmetta Browna, s jehož strojem času podniká výlety do minulosti i budoucnosti hudebně nadaný student Marty, kterého ztvárnil Michael J. Fox. Perličkou je, že v tomto filmu byl Lloyd líčen speciálním make-upem, aby vypadal o 30 let starší.

Zločinec Judge Doom

Už tady si můžeme všimnout hlavního rysu rolí, do kterých se umí Lloyd nejlépe vžít. Šílenství a výstřednost. Ať už Emmett Brown, sadistický strýček Fester v hororové komedii Addamsova rodina, tulák Sam Kudla v rodinné komedii Dennis – postrach okolí nebo role děsivého zloducha v podívané, kterou tehdejší divák ještě nikde jinde neviděl, a to spojení animovaného světa s tím reálným – Falešná hra s králíkem Rogerem. Od těchto rolí začalo, až na pár vyjímek, herecké obsazení Lloyda velice pozvolně klesat.

V novějších filmech jsme ho mohli zahlédnout například v komedii Flakes či dramatu Úžasný den. Ani jedno nebyl žádný velký trhák. Malé, ale zábavné cameo si střihnul v seriálu Chuck v 16. epizodě 3. série.

Šílený vědec (zase)

Konečně mu jde ale do kin něco významnějšího, i když o kvalitě můžeme spekulovat. Ve čtvrtek 7. října má v ČR premiéru dosti zábavný horor Piraňa 3D, ve kterém se Lloyd objeví ve vedlejší roli (opět) tak trochu šíleného vědce. Zajímavostí je, že v jedné z hlavních rolí můžete vidět Elisabeth Shue. O koho jde? Ve druhém a třetím Návratu do budoucnosti hrála přítelkyni Martyho!

Christopher se na veřejnosti objevuje zřídka kdy. Podle přátel a kolegů je Lloyd velice plachý a tichý muž. Ačkoli byl již čtyřikrát ženatý, naposledy od roku 1992 se spisovatelkou a producentkou Jane Walker Wood, nemá žádné potomky. Je to škoda, alespoň částečně nepředat svůj talent…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Christopher Lloyd: Ztřeštěný doktor Brown z Návratu do budoucnosti