×
TOPZINE.cz

Vybrali jsme 5 nejznámějších filmů Tonyho Scotta. Od stíhaček k vlakům

FOTO: Tony Scott

!Anketa!V neděli 19. srpna otřásla nejen filmovým světem smutná zpráva. Režisér Tony Scott ve svých 68 letech spáchal sebevraždu. TOPZINE.cz pro vás vybral 5 jeho nejznámějších filmů. Hlasujte v anketě, které byste vybrali vy.

FOTO: Tony Scott
Tony Scott při premiéře filmu Nezastavitelný. Zdroj: youtube.com

Tony Scott skočil z mostu v Los Angeles v neděli v půl jedné místního času. Ihned bylo potvrzeno, že šlo o sebevraždu, jelikož byl v jeho kanceláři nalezen dopis na rozloučenou. Údajně mu byl diagnostikován neoperovatelný nádor na mozku, to však ale policie nakonec popřela. Celou zprávu o Tony Scottovi čtěte zde.

Slavný režisér natočil přibližně dvě desítky filmů, některé slavnější, některé méně. V přehledu jsme vybrali ty nejznámější. Nejsou řazeny podle kvality či úspěchu, ale podle roku vydání.

Nezastavitelný (Unstoppable), 2010

Poslední film Tonyho Scotta. Akční drama, u kterého je nejeden divák napjat, jak příběh skončí. Na trať se dostane neřízený vlak, který je třeba zastavit, než se dostane do města, kde by vykolejil a ohrozil všechny svým chemickým nákladem. Hlavní hrdiny hrají Chris Pine a Denzel Washington.

FOTO: Nezastavitelný
Denzel Washington a Chris Pine řídí smrtelný vlak. Zdroj: distributor filmu

Právě s Denzelem Washingtonem režisér spolupracoval na dalších filmech, například Déjà Vu nebo Muž v ohni. Herec se k smrti blízkého přítele vyjádřil takto: „Tony Scott byl skvělý režisér, opravdový kamarád. Je těžké nyní myslet na to, že je pryč.“

Nepřítel státu (Enemy of the State), 1998

V hlavní roli Will Smith jako právník, kterého však hledá celá NSA kvůli videokazetě, o níž ani neví, že ji má. V jeho útěku mu pomáhá bývalý agent, kterého hraje Gene Hackman.

Další z typických Scottových filmů – napínavá zápletka a úžasné zakončení filmu. Má to švih, plynulý děj, divák se nenudí. Akční trháky od Tonyho se nedají zapomenout.

Poslední skaut (The Last Boy Scout), 1991

U českých fanoušků to je nejoblíbenější film zesnulého režiséra. Aby taky ne. Film nepostrádá akci a napětí, ale nechybí ani spousta humoru. Nezapomenutelné hlášky Bruce Willise a Damona Wayanse se opakují dodnes.

[youtube_660]gRGNC-SGKFk[/youtube_660]

Děj je zapletený, ale v podstatě jednoduchý. Bruce Willis se jako detektiv spojí s bývalým hráčem fotbalu (Wayans) a společně se snaží dopadnout padouchy, kteří zabili fotbalistovu přítelkyni a nyní se chystají zabít jednoho senátora, který požaduje stále větší úplatky za změnu zákonů ve prospěch těch zlých.

Policajt v Beverly Hills II (Beverly Hills Cop II), 1987

Část trilogie o policistovi, kterého ztvárnil Eddie Murphy. Tentokráte odlétá do Beverly Hills kvůli postřelenému policejnímu kapitánovi a chce odhalit pachatele. Opět zde jiskří humor černošského herce, který ve svých komediích nikdy nezklame (tedy alespoň dříve tomu tak bývalo).

Každý díl této série má jiného režiséra a je to znát. První díl mezi diváky zdárně prorazil, dvojka režírovaná Scottem měla také úspěch, avšak třetí díl natočený o několik let později již tolik nenadchl. Údajně se připravuje čtvrtý díl, avšak byl již několikrát odsunut a nyní je psán na rok 2014. Nikdo mu velkou naději nedává…

[youtube_660]NEOem7U2LPE[/youtube_660]

Top Gun, 1986

Klasika z oboru létání. Jeden z prvních Scottových filmů, kterým před čtvrt stoletím prorazil. Snímek také proslavil mladého Toma Cruise v hlavní roli Mavericka. Jak bylo zmíněno, film je z prostředí létání – výcviku mladých pilotů. Vše se mezi piloty nejprve zdá být zábavné, ale když při jednom z letů umírá Maverickův kolega, nálada nabírá jiný směr. Ještě před Scottovou smrtí se začal chystat i druhý díl.

Jaký z filmů Tonyho Scotta máte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..