Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vybrali jsme 5 nejznámějších filmů Tonyho Scotta. Od stíhaček k vlakům

Tomáš Dolejš

Tomáš Dolejš

22. 8. 2012

!Anketa!V neděli 19. srpna otřásla nejen filmovým světem smutná zpráva. Režisér Tony Scott ve svých 68 letech spáchal sebevraždu. TOPZINE.cz pro vás vybral 5 jeho nejznámějších filmů. Hlasujte v anketě, které byste vybrali vy.

FOTO: Tony Scott

Tony Scott při premiéře filmu Nezastavitelný. Zdroj: youtube.com

Tony Scott skočil z mostu v Los Angeles v neděli v půl jedné místního času. Ihned bylo potvrzeno, že šlo o sebevraždu, jelikož byl v jeho kanceláři nalezen dopis na rozloučenou. Údajně mu byl diagnostikován neoperovatelný nádor na mozku, to však ale policie nakonec popřela. Celou zprávu o Tony Scottovi čtěte zde.

Slavný režisér natočil přibližně dvě desítky filmů, některé slavnější, některé méně. V přehledu jsme vybrali ty nejznámější. Nejsou řazeny podle kvality či úspěchu, ale podle roku vydání.

Nezastavitelný (Unstoppable), 2010

Poslední film Tonyho Scotta. Akční drama, u kterého je nejeden divák napjat, jak příběh skončí. Na trať se dostane neřízený vlak, který je třeba zastavit, než se dostane do města, kde by vykolejil a ohrozil všechny svým chemickým nákladem. Hlavní hrdiny hrají Chris Pine a Denzel Washington.

FOTO: Nezastavitelný

Denzel Washington a Chris Pine řídí smrtelný vlak. Zdroj: distributor filmu

Právě s Denzelem Washingtonem režisér spolupracoval na dalších filmech, například Déjà Vu nebo Muž v ohni. Herec se k smrti blízkého přítele vyjádřil takto: „Tony Scott byl skvělý režisér, opravdový kamarád. Je těžké nyní myslet na to, že je pryč.“

Nepřítel státu (Enemy of the State), 1998

V hlavní roli Will Smith jako právník, kterého však hledá celá NSA kvůli videokazetě, o níž ani neví, že ji má. V jeho útěku mu pomáhá bývalý agent, kterého hraje Gene Hackman.

Další z typických Scottových filmů – napínavá zápletka a úžasné zakončení filmu. Má to švih, plynulý děj, divák se nenudí. Akční trháky od Tonyho se nedají zapomenout.

Poslední skaut (The Last Boy Scout), 1991

U českých fanoušků to je nejoblíbenější film zesnulého režiséra. Aby taky ne. Film nepostrádá akci a napětí, ale nechybí ani spousta humoru. Nezapomenutelné hlášky Bruce Willise a Damona Wayanse se opakují dodnes.

[youtube_660]gRGNC-SGKFk[/youtube_660]

Děj je zapletený, ale v podstatě jednoduchý. Bruce Willis se jako detektiv spojí s bývalým hráčem fotbalu (Wayans) a společně se snaží dopadnout padouchy, kteří zabili fotbalistovu přítelkyni a nyní se chystají zabít jednoho senátora, který požaduje stále větší úplatky za změnu zákonů ve prospěch těch zlých.

Policajt v Beverly Hills II (Beverly Hills Cop II), 1987

Část trilogie o policistovi, kterého ztvárnil Eddie Murphy. Tentokráte odlétá do Beverly Hills kvůli postřelenému policejnímu kapitánovi a chce odhalit pachatele. Opět zde jiskří humor černošského herce, který ve svých komediích nikdy nezklame (tedy alespoň dříve tomu tak bývalo).

Každý díl této série má jiného režiséra a je to znát. První díl mezi diváky zdárně prorazil, dvojka režírovaná Scottem měla také úspěch, avšak třetí díl natočený o několik let později již tolik nenadchl. Údajně se připravuje čtvrtý díl, avšak byl již několikrát odsunut a nyní je psán na rok 2014. Nikdo mu velkou naději nedává…

[youtube_660]NEOem7U2LPE[/youtube_660]

Top Gun, 1986

Klasika z oboru létání. Jeden z prvních Scottových filmů, kterým před čtvrt stoletím prorazil. Snímek také proslavil mladého Toma Cruise v hlavní roli Mavericka. Jak bylo zmíněno, film je z prostředí létání – výcviku mladých pilotů. Vše se mezi piloty nejprve zdá být zábavné, ale když při jednom z letů umírá Maverickův kolega, nálada nabírá jiný směr. Ještě před Scottovou smrtí se začal chystat i druhý díl.

[poll id=“159″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme 5 nejznámějších filmů Tonyho Scotta. Od stíhaček k vlakům