Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nezastavitelný na DVD: Noční můra Českých drah v hollywoodském podání

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

28. 4. 2011

Splašený vlak s toxickým nákladem směřující do hustě obydlené oblasti. Toto téma použil pro svůj nový film akční specialista a experimentátor Tony Scott. Spolu s oscarovým Denzelem Washingtonem se v adrenalinovém infernu pokusili tuto bestii zkrotit. Povedlo se jim to?

 

Dva muži a vlak, Zdroj: distributor filmu

Film

Tony Scott má v posledních letech pověst vizionáře, který tlačí možnosti akčních filmů až na samou hranici. Svými hrátkami se střihovou skladbou a agresivním záběrováním dokáže vyždímat kinetickou akci i z jinak statických dialogových scén. Po technicistních počinech se v Nezastavitelném překvapivě vrací k poctivé hutné podívané jako vystřižené z 90. let.

Krok s oldschool formou drží samozřejmě také samotná zápletka. V úvodu sledujeme drážního nováčka s tváří Chrise Pinea, který je přidělen ostřílenému strojvedoucímu, skvěle obsazenému Denzelem Washingtonem. Poklidný den na železnici se pro ně ale během několika sekund změní v boj o holé přežití a záchranu města, do kterého splašený vlak s nebezpečným nákladem směřuje.

Zápletka, ne nepodobná Splašenému vlaku od Andreje Končalovského, se v rukách Tonyho Scotta proměnila ve zlato a vlhký sen vyznavačů béčkových filmů. Strohý příběh je podán v úžasně propracované a řádně dynamické podobě, ve které je nekontrolovatelný vlak v podstatě třetím hlavním hrdinou, nebo přesněji řečeno padouchem.

Po práci legraci

Dynamika je obecně pro Nezastavitelného tím správným charakteristickým slovem. Ať už se jedná o svižné dialogy nebo kamerovou práci, tady se jednoduše nezastavuje a neustále se uhání neuvěřitelnou rychlostí vpřed. Tomu pomáhá i přesně padnoucí hudební podklad z pera akčního specialisty a dlouholetého Scottova spolupracovníka Harryho Gregson-Williamse. Celková vyladěnost a propojení jednotlivých formálních složek filmu je tedy na špičkové úrovni.

Tam, kde ostatní žánrově spříznění bratříčci ztrácejí, Nezastavitelný opět exceluje. Ústřední herecké duo totiž disponuje tou správnou chemií a vývoj jejich postav je logický a plně odpovídající vyhrocené situaci. Nejsou to nepřemožitelní akční hrdinové, ale obyčejní lidé, kteří musejí čelit neobyčejným událostem.

Jednou z hlavních deviz, kterou se Scott může chlubit, je minimální využívání počítačových triků. Na realističnost a hmatatelnost akčních scén má tento přístup jen pozitivní dopad. Při nehodách a výbuších tak opravdu cítíme reálnou hmotu, a ne jen obláčky jedniček a nul. V současné digitální filmové éře se jedná o svěží a příjemnou změnu.

Nezastavitelný je dalším z mnoha vytříbených žánrových kusů ze zlatých ručiček režisérského veterána Tonyho Scotta. Vyznavači umění a spletitých vrstevnatých příběhů samozřejmě s největší pravděpodobností pošlou film do vod šedého průměru. Pamětníci poctivých akčních filmů 90. let ale nemusí váhat a na tento brilantně fungující vlak by měli bezpodmínečně naskočit.

DVD

Jednodiskové DVD edice jsou v posledních měsících spíše přehlídkou podprůměru. Nezastavitelný naštěstí tvoří světlou výjimku. Bezchybný film je nám totiž servírován na podobně bezchybném disku.

Křehký protipól drsných chlapů

Bonusová sekce nabízí celkem čtyři dokumenty o celkové stopáži přesahující jednu hodinu. Vychutnat si můžeme klasický půlhodinový pohled do tvůrčího procesu, ve kterém nám sám režisér podrobně rozebere všechna úskalí přípravy filmu. V dalším bonusovém střípku je pak podrobně a s odborným výkladem rozebráno natáčení scény vykolejení vlaku. Podobným množstvím informací pak oplývá také krátký pohled na práci kaskadérů. Bonusovou sekci uzavírá úsměvná přátelská debata hereckého ansáblu s režisérem. Informační hodnota všech bonusů tedy opět na jedničku.

Velkým překvapením je pak kompletní česká lokalizace výše uvedených bonusů včetně klasického audiokomentáře režiséra. Obrazová i zvuková kvalita pak pouze podtrhují výjimečnost DVD Nezastavitelného. Podobně vymazlené edice by se měly stát normou pro český DVD trh.

Nezastavitelný (Unstoppable)

Akční/Drama/Thriller
USA, 2010, 98 min

Režie: Tony Scott
Hrají: Chris Pine, Denzel Washington, Rosario Dawson, Jessy Schram, Kevin Dunn, Ethan Suplee, Kevin Chapman, Kevin Corrigan, Lew Temple, Elizabeth Mathis, Aisha Hinds

Zvuk: 5.1 (česky, anglicky, turecky), 5,1 VO (polsky)
Titulky: české, anglické, bulharské, chorvatské, polské, turecké, slovinské
Bonusy: Nejrychlejší trať – Nekontrolovatelný kolos, Vykolejení – Anatomie scény, Viset z vlaku – Práce kaskadérů, Na kolejích s režisérem a herci, Komentář režiséra Tonyho Scotta

Hodnocení filmu: 5*****
Hodnocení DVD: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nezastavitelný na DVD: Noční můra Českých drah v hollywoodském podání