Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vybrali jsme 10 nejlepších soubojů z poslední doby. I se světelnými meči

Marek Benda

Marek Benda

21. 8. 2012

Dobro versus zlo. Ušlechtilost kontra zkaženost. Láska proti nenávisti. Každý film potřebuje konflikt. A proč to nevzít doslova? Měření sil ústřední postavy a jeho úhlavního nepřítele bývá třešničkou na filmovém dortu. A těchto deset soubojů patří k nejlepším za poslední roky.

video
play-sharp-fill

Doménou akčních filmů je hrdina. Zpravidla člověk, kterému fandíme a přejeme, aby navzdory nástrahám došel k cíli. Ten může být prostý, jako se stát vítězem soutěže, nebo komplikovanější v podobě vyřešení určité záhady. Nejčastěji se však setkáme se záchranou milované osoby nebo města či nenáviděného lidstva a světa. Bez nelítostných, někdy přesto sympatických antihrdinů by to ale nebyla ta pravá podívaná, která vrcholí, když se tyto dva protipóly střetnou.

10. Wrestler

Randy Robinson pod přezdívkou Ram si získal davy lidí jako profesionální wrestler. I v pokročilém věku navzdory svému zdravotnímu stavu se cítí v ringu jako doma u rodinného krbu. Jeho souboje mají dravost, pudovou syrovost a lidově řečeno šťávu. V jednom z duelů do sebe nechá píchat sešívačkou, svoji roli sehraje i ostnatý drát a mlátit se bude také umělou nohou.

9. Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly

Jack Sparrow, pardon, kapitán Jack Sparrow, se neubránil za své čtyři disneyovské jízdy Karibikem šermířským eskapádám, kterým dodal šmrnc svými rozmáchlými gesty Johnny Depp. V prvním díle změřil síly a dovednosti s kapitánem Barbossou. Souboj dvou věčných rivalů prošel zvratem, kdy byl Jack propíchnut, avšak prokletí neumírají. Originální a svěží s hořkým koncem kutálejícího se zeleného jablka.

OBR: Sparrow vs. Barbossa

Smrt za bohatství. Zdroj: Falcon

8. Million Dollar Baby

Novodobý Rocky v ženském těle Maggie Fitzgerald vtrhává do ringu a okamžitě knockoutuje svoji soupeřku. A tak se chce utkat o titul. V životním souboji je Maggie na koni, duel je syrový a tvrdý. Soupeřka je však zákeřná. Navíc když se v ringu nachomýtne stolička a Maggie nedává při úderu po odeznění kola pozor, může se stát neštěstí. Emoce tečou proudem.

7. Spider-Man 2

Co by byl Peter Parker bez Spider-Mana? A co by byl Spider-Man bez úhlavního nepřítele? Ve druhém díle se utká s hollywoodsky polidštěním Dr. Octopusem (výborně zahraným Alfredem Molinou). Jejich představení po bankovní loupeži a na stěně mrakodrapu patří k nejzajímavějším komiksovým podívaným.

OBR: Bane vs. Batman

Zatancujeme si? Zdroj: Warner Bros.

6. Harry Potter a Fénixův řád

Když v nudném vyvrcholení kouzelnické ságy nedošlo k uspokojivému čarování, musí místo nejlepšího souboje zaujmout ten mezi Voldemortem a Brumbálem na Ministerstvu kouzel. Kromě šlehání barevných paprsků jsme svědky velké vodní koule, ohnivého hada či sněhu ze střepů. Pánové vědí, jak pobavit.

5. Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Ač čaroděj, Gandalf toho mnoho ze svého umění ve filmu nepředvede. Vrchol jeho šedého života nastává ve chvíli sice krátkého, ale velkolepého souboje s Balrogem v hlubinách dolů Morie. Výrok „You shall not pass!“ se zapsal do historie a jeho tvůrce nezahynul nadarmo.

4. Matrix

Bratři Wachowští převedli na západní plátno prvky soubojů, které se navždy vryly do moderní kultury. Ve stylu popíráme gravitaci a jsme rychlejší než kulky se odvíjejí střetnutí mezi Neem a agentem Smithem. Zejména to první v metru byla nervy drásající a beton drtící podívaná.

video
play-sharp-fill

3. Sherlock Holmes 2: Hra stínů

Celý film se nese ve smutném zaostávání za předchozím dílem, nicméně závěrečný duel je skvostným příkladem sekvence, při které se zastavuje srdce. Souboj, který se odehrává v myslích úhlavních nepřátel Sherlocka Holmese a profesora Moriartyho, je doprovázen myšlenkovými pochody pohybů protivníka. Proč se pouštět do něčeho, co víme, jak dopadne? A ten závěr. Hotový vodopád úžasu.

2. Temný rytíř povstal

Nikdo nesvedl s Batmanem tak dokonalý fyzický boj jako Bane. Netopýří muž se sice snažil namakaného hromotluka srazit k zemi, avšak docílil jen toho, že mu Bane se sympatickým hlasem a doprovodnými poznámkami pochroumal záda. A vy budete tleskat a usmívat se. Vybočený obratel se bude těžko hojit ve staré věznici.

OBR: Star Wars: Epizoda III.

Hoříš, můj příteli. Zdroj: Bontonfilm

1. Star Wars: Epizoda III. – Pomsta Sithů

Co se nedá upřít nové trilogii, jsou promakané a efektivní souboje se světelnými meči. Zejména mezi učitelem a žákem. Když k tomu připočteme úchvatnou scenérii bortící se základny v kráteru sopky plné žhavé lávy, dostáváme nepřekonatelný duel. I když, co si budeme povídat, Anakin neměl skákat. Třeba by ještě chodil po svých.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme 10 nejlepších soubojů z poslední doby. I se světelnými meči