Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Matrix je plný filmových chyb. Odhalte všechny!

Nela Christovová

Nela Christovová

24. 9. 2010

Americká akční trilogie bratří Wachowských je založená na myšlence, že svět je pouhá virtuální realita a naše mozky jsou napojeny na promyšlenou síť, kterou ovládá program zvaný Matrix. Ale i přes všechnu jeho dokonalost objevili ve filmu všímaví fanoušci několik stovek nesrovnalostí. Že by chyba v Matrixu?

Matrix, zdroj: distributor filmu

Matrix, zdroj: distributor filmu

Thomas Anderson pracuje jako programátor v jedné americké firmě. Zároveň vede tajně druhý život a jako hacker Neo se snaží přijít na hádanku, co je to Matrix. Díky zašifrovaným zprávám na síti se seznámí s Trinity, která ho přivede k tajemnému Morpheovi, který mu nabízí možnost zjistit, co je onen Matrix. Vysvětlí mu, že lidstvo vede válku s inteligentními stroji, které samo vytvořilo. Pouze Vyvolený dokáže Matrix ovládnout, a tím přinést lidstvu svobodu. Je však Neo skutečně onen spasitel, jehož příchod byl už dávno předpovězen?

Chyby ve filmu

1) Snad první zaznamenaná chyba se objevuje už na konci druhé minuty. Při policejním zátahu na Trinity je slyšet cvakání kohoutků, avšak jejich zbraně jsou značky Glock a ty kohoutky nemají.

2) Během natáčení filmaři změnili název budovy, ve které Neo pracuje, ale některé scény nechali s původním nápisem. A tak je v prvním záběru na budovu vidět nápis Metacortex, ale v dalších se na stěně objevuje Meta Cortechs.

3) Neo vběhne do místnosti, kde zvoní telefon. Otevře dveře a ocitne se tváří v tvář agentu Smithovi se zbraní v ruce. Agent zmáčkne spoušť, kamera zabere pistoli a vyhození prázdné nábojnice. Zřetelně je vidět, že nábojnice má krepované ústí. Je tedy slepá.

Slepá nábojnice, zdroj: moviemistakes.com

Slepá nábojnice, zdroj: moviemistakes.com

4) Na začátku souboje Neo versus Smith v metru se každý postaví na jeden konec nástupiště. Prolétnou mezi nimi kusy novin a některé z nich následně zůstanou na nástupišti ležet. Ale v dalším záběru, když se rozbíhají proti sobě, se noviny zřejmě samy uklidily, protože už na zemi žádné nejsou.

5) Neo u Vědmy dostane koláček a při odchodu ho nakousne. Po rozpravě s Morpheem si chce do koláčku opět kousnout… A vida, koláček je celý!

6) Když Neo s Trinity zachraňují Morphea, rozstřílí vstupní halu budovy napadrť. Ale když odpálí ve výtahu bombu, v záběru na halu jsou sloupy, ze kterých při souboji opadalo obložení, jako nové.

7) Když Neo vchází do bytu Vědmy, filmová kamera se odráží na klice od dveří, jak je patrné na tomto screenu.

Kamera na klice, zdroj: moviemistakes.com

Kamera na klice, zdroj: moviemistakes.com

8) Závěrečný souboj na střeše. Agent Smith se vyhýbá střelám, Trinity k němu přistoupí z boku se slovy: „Zkus uhnout.“ Přiloží mu pistoli ke spánku a střelí, ale agent z nepochopitelného důvodu místo do strany padá dozadu.

9) V constructu má Morpheus pokaždé jiné brýle. Jednou lesklé, pak zas matné. Matné brýle, které se objevují v záběrech zpoza Nea, jsou totiž natřeny na černo, aby nebyla vidět kamera.

10) Při slavné záverečné scéně Neo odhazuje pistole na zem, při Bullet-time zpomalení ale zbraně mizí a záhadně se objevují až když Neo leží na zemi, jak je vidět na obrázku.

Mizící pistole, zdroj: moviemistakes.com

Mizící pistole, zdroj: moviemistakes.com

Matrix

Akční/sci-fi
USA, 1999, 131 min

Režie: Andy Wachowski, Larry Wachowski
Hrají: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Laurence Fishburne, Hugo Weaving, Gloria Foster, Belinda McClory, Joe Pantoliano, Robert Taylor, Anthony Ray Parker, Ada Nicodemou

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Matrix je plný filmových chyb. Odhalte všechny!