Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Johnny Depp: Z extrému do extrému

Redakce

Redakce

9. 4. 2009

Jedna z nejznámějších hvězd hereckého nebe současnosti Johnny Depp neměl vždy cestu životem snadnou. O to výš se ale během svého života dokázal dostat. O jeho dětství, láskách, přátelích, drogové závislosti, ale hlavně o filmech…

Jako pirát Jack Sparrow, Zdroj: distributor filmu

Johnny Depp, celým jménem John Christopher Depp II., se narodil 9. 6. 1963 v americkém státě Kentucky. Jedna ze spletitých věcí v hercově životě je jeho původ. Má indiánské, německé a irské předky. Má dvě starší sestry a bratra. Rodina se často stěhovala, rodiče byli oba velmi výbušní, a tak hádky byly na denním pořádku. Malý Johnny se od problémů snažil oprostit různě, nejjednodušší variantou se pro něj však staly drogy. Když bylo Johnnymu  patnáct, manželé Deppovi se rozvedli.

John Chistopher v 16 letech ukončil své studium na střední škole a rozhodl se odjet do Los Angeles se svou kapelou The Kids, která dodnes existuje. V LA potkal svou budoucí ženu Lori. V té době dvacetiletý Depp se s Lori Anne Allison oženil, manželství jim ale vydrželo jen 2 roky. Ještě před rozvodem ho Lori, coby filmová maskérka, stihla seznámit s Nicolasem Cagem, který vzal Deppa na schůzku se svým agentem.

Prvním jeho filmem byla Noční můra z Elm Street (A Nightmare on Elm Street). Nešlo však o Deppův oslnivý talent, který by přilákal pozornost režiséra, ale o náhodu, do hlavní role ho vybrala režisérova dcera. Roli v seriálu 21 Jump Street původně nechtěl, vadilo mu, že ve své kariéře nevidí žádný posun vpřed. Později se však díky této roli stala z Johnnyho Deppa hvězda. Po tomto úspěchu se role jen hrnuly. Za filmy Střihoruký Edward (Edward Scissorhands), Ed Wood a Benny and Joon získal dokonce nominace na Zlatý Globus.

Střihoruký Edward

Při natáčení Střihorukého Edwarda se charismatický herec zamiloval do herečky Winony Ryder. Dokonce si nechal na ruku vytetovat Winona Forever, když se rozešli, Johnny své tetování nechal pozměnit na Wino Forever (opilec navždy). Kromě Lori a Winony prošlo Johnnyho životem mnoho žen, mimo jiné modelka Kate Moss nebo herečka Jeniffer Grey.

Nejhorší zkušenost s drogami zažil v roce 1994, když se River Phoneix, bratr populárního Joaquina, předávkoval heroinem přímo před klubem Viper´s Room v Los Angeles, který Johnny vlastnil. Tato událost ho vystrašila natolik, že se rozhodl drog nadobro vzdát.

V roce 1996 vyrazil do světa jeho první režisérský počin The Brave (Bojovník), ve kterém si rovněž zahrál hlavní roli. Depp mířil vysoko a do vedlejších rolí obsadil například svého přítele Iggyho Poppa nebo Marlona Branda.

V Ospalé díře pátral po bezhlavém jezdci

Dne 27. 5. 1999 se Johnny Depp stal poprvé otcem. Jemu a francouzské herečce a zpěvačce Vanesse Paradis se narodila dcera Lily-Rose Melody Depp. O tři roky později se jejich rodina rozrostla o dalšího člena a tím je John Christopher Depp III., kterému rodiče říkají Jack. Obě jména svých potomků si Johnny nechal vytetovat (Lily-Rose má na hrudi a Jacka na levé ruce). Na levé ruce má osm jizev. Řezáním do svého těla si zaznamenává důležité životní události. Své soukromí a především soukromí své rodiny si ostražitě hlídá, žijí na venkově ve Francii, mají tam větší klid než v Hollywoodu plném paparazziů. Několikrát byl Depp dokonce zadržen za napadení dotěrných fotografů.

V roce 2000 se objevil ve filmu Čokoláda, který získal 5 nominací na Oscara. Dalšími počiny byl například film Z Pekla, kde hrál detektiva Freda Abberlina, který odhaloval souvislosti v tajemném případu Jacka rozparovače.

S režisérem Timem Burtonem pojí Deppa mnoholeté přátelství. Hrál v jeho filmech Střihoruký Edward, Ed Wood, Karlík a továrna na čokoládu (2005), který se stal u diváků velice oblíbený, a nebo poslední jejich společný projekt Sweney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, za který byl nominován na Oscara a získal Zlatý Globus. Johnny si vyzkoušel i dabérství, propůjčil hlas postavě Viktora v animovaném hororu Mrtvá nevěsta. Zmiňované přátelství mezi oběma muži je velice pevné, Depp je dokonce kmotrem Burtonova prvorozeného syna.

Hledání země nezemě je další velice dobře propracovaný film, režie se ujal Marc Foster, zahrála si v něm i Kate Winslet a Depp za něj získal nominaci na Oscara, Zlatý Glóbus, televizní cenu BAFTA a cenu Screen Actor´s Guild.

Jeden z jeho nejnovějších filmů je o Alence v říši divů

Deppovým zřejmě komerčně nejznámějšími počinem je triologie Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2001), Truhla mrtvého muže (2006) a Na konci světa (2007), kde si zahrál kapitána Jacka Sparrowa. V tomto mega úspěšném projektu se objevil Orlando Bloom nebo Keira Knightley.

Dalšími snímky jsou Arizona Dream (1991), Co žere Gilberta Grapea (1993), Mrtvý muž (1995), kde se setkal s Iggy Poppem, Strach a hnus v Las Vegas (1998), ve kterém hraje roli feťáckého novináře. Dalšími filmy stojícími za zmínku jsou bezesporu Ospalá díra (1999), Muž, který plakal, Než se setmí, oba filmy jsou z roku 2000, The Libertine z roku 2004, kde si zahrál básníka 17. století, Tajemné okno, Kdysi dávno v Mexiku (2003) režie Roberta Rodrigueze. V tomto roce natáčí film Public Enemies, který budeme moci v České republice zhlédnout snad již v červenci 2009 a bude se jednat o gangsterku ze 30. let. Společně s ním si v ní zahraje i Christian Bale.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Johnny Depp: Z extrému do extrému