Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

V Pomstě Sithů nechyboval jen Anakin. Třetí Star Wars poznamenaly i minely tvůrců

Redakce

Redakce

26. 2. 2012

FOTO: Anakin Skywalker v Pomstě SithůPro mnohé jde o perfektní vyvrcholení epické sci-fi ságy. I ti nejzarytější fanoušci třetí epizody Star Wars by se však možná divili, kolik je v ní chyb.

FOTO: Anakin Skywalker v Pomstě Sithů

Anakin Skywalker svádí v Pomstě Sithů velký vnitřní boj., Zdroj: distributor filmu

Ten pohled bolí. Když Anakin Skywalker (Hayden Christensen) ve třetí epizodě Star Wars s podtitulem Pomsta Sithů obrátí svůj světelný meč proti dalšímu rytíři Jedi Mace Winduovi (Samuel L. Jackson) a zachrání tím proradného císaře Palpatina, řada fanoušků si musí rvát vlasy. Kvůli „staré trilogii“, tedy epizodám 4-6, už ví, kolik zla Anakinovo jednání způsobí.

Právě třetí díl ságy George Lucase však poutavě zachycuje klíčové události celé ságy. Vítězství Republiky v klonové válce, přechod Anakina na temnou stranu Síly, zrod Dartha Vadera, vyvraždění téměř všech rytířů Jedi, ale také narození Luka a Leiy Skywalkerových, budoucích nadějí pro mír v galaxii.

Lucas se zařekl, že už další díly veleúspěšné hexalogie nenatočí. Fanouškům tak nezbývá, než se těšit na hraný seriál Star Wars: Underworld, případně zajít na staré díly Star Wars převedené do trojrozměrné podoby. Epizoda I: Skrytá hrozba ve 3D právě v těchto dnech míří do českých kin. Její chyby už jsme odhalili dříve, pojďme si teď zavzpomínat na nedostatky v epizodě třetí.

Chyby ve filmu

1. Když Padmé (Natalie Portman) na planetě Mustafar odrazuje Anakina od přechodu na temnou stranu Síly, řekne jí Anakin: „Dělám to pro tebe, abych tě ochránil.“ Jeho ústa přitom říkají: „Dělám to, protože tě miluji a chci tě ochránit.“

[youtube_660]8ZxGQbL4DrE[/youtube_660]

2. Za Anakinem přiletí i Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor). Přímo před rampou své lodi si shodí plášť a vyzve ho na souboj. V dalším záběru však leží plášť o kousek vedle. Že by zaúřadovala Síla?

3. Když Yoda vyzve na souboj Dartha Sidiouse, změní se z unaveného staříka v hbitého bojovníka. Ne, to ještě není chyba – ale že v dalším záběru zmizí jeho hůl, to už se tvůrcům lehce nepovedlo. Yoda zkrátka omládne se vším všudy.

FOTO: Záhadný pohyb pláště při Obi-Wanově příletu na Mustafar

Obi-Wanův plášť během střihu někdo uklidil., Zdroj: archiv

4. Ovládat speedery není jen tak. Když Bail Organa spatří, jak je zabit jeden z mladých Padawanů (učňů Jedi), nasedne do speederu a snaží se ujet. V záběru je vidět, jak naklání ovládací páku směrem doleva, speeder však jede pořád rovně.

5. Senátor Palpatine je zřejmě břichomluvec. Jak jinak si vysvětlit scénu, kdy odhalí Anakinovi, že je sithský lord? V ten moment mu totiž řekne: „Nejsi si jistý jejich úmysly, že?“ Když domluví, jeho pusa se pořád hýbe.

6. V závěrečné bitvě Obi-Wana s Anakinem udělá druhý jmenovaný svým světelným mečem rýhu do zdi. V dalším záběru už je ale zeď opět netknutá.

7. Anakin po přechodu na temnou stranu v jedné ze scén škrtí Padmé. Ta se pak bezvládně sesune k zemi a její pravá ruka leží před jejím tělem. V dalším záběru ji má však položenou na břichu.

FOTO: Dvakrát Obi-Wan - a pokaždé sedí jinak

Dvakrát Obi-Wan na zasedání rady. A pokaždé jinak.

8. Obi-Wan je při zasedání rady Jediů neposedný. Když rada sděluje Anakinovi, že mu neudělí hodnost mistra, sedí nejprve s nohami vedle sebe. Střih – stačí jiný záběr a už je má překřížené.

9. Když se v jedné ze scén Anakin ocitne na střeše výtahu, chybí na jeho mechanické ruce rukavice. Chvilku poté ale seskočí opět dovnitř – a už ji má.

10. Oblek Dartha Vadera zřejmě vznikal za chodu. Jak jinak si vysvětlit, že v jedné scéně leží popálené tělo bez chrániče pro krk – a v dalším záběru už je jednou z částí obleku?

Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů (Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith)

Sci-Fi/Dobrodružný/Akční
USA, 2005, 140 min

Režie: George Lucas
Hrají: Ewan McGregor, Natalie Portman, Hayden Christensen, Ian McDiarmid, Samuel L. Jackson, Jimmy Smits, Frank Oz, Anthony Daniels, Christopher Lee

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Pomstě Sithů nechyboval jen Anakin. Třetí Star Wars poznamenaly i minely tvůrců