Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Ve filmech najdete různé učitele. Zařaďte si toho svého Igora Hnízdo

Školní rok je v plném proudu, a proto absenci kantorů ve svém okolí někteří z vás určitě nepociťují. A co čert nechtěl, poslední dobou je jich taky víc než dost na filmových plátnech našich kin. Ale jsou učitelé a učitelé!

FOTO: Moje krasna ucitelka (2011)

Julia Roberts jako Hanksova krásná učitelka, Zdroj: distributor filmu

Nabízíme vám výběr snímků s profesory, kantory, lektory, učiteli, účami a i policajty… Někteří se lehce mohou stát prototypem reálného učitele, někteří jsou jen oběti scénáře typu slátanina. Tak či tak, nemáte-li ještě školy dost, můžete se nechat inspirovat některými z níže uvedených titulů, zasednout za desku psacího stolu, zapnout počítač a nechat učitele, ať se zase snaží…

Sexy potvory

V českých kinech se před pár měsíci objevila komedie s Cameron Diaz Zkažená úča. Ona a Julia Roberts se snímkem Moje krásná učitelka jsou učitelkami letošního filmového roku. Obě nabízí zcela jiný pohled na kantora než většina filmů o učitelích doposud. Jsou veselé, jsou hravé, jsou zkrátka cool.

Nebojácné ochránkyně utlačovaných

Ani Michelle Pfeiffer ve své herecké kariéře neunikla roli učitelky. Ve filmu Nebezpečné myšlenky hraje křehkou, ale odhodlanou mladou ženu, která učí problémové středoškoláky a chce jim za každou cenu něco předat. Bez ohledu na to, že o ni ani o to nestojí. Nakonec si ale tahle učitelka-mučednice (překvapivě a nepředvídatelně?) získává respekt svých studentů.

A Julia Roberts podruhé, a to ve filmu Úsměv Mony Lisy. Učitelka na prestižní, ale trochu zpátečnické škole, vybízející své studentky k emancipaci. I ona se podobně jako Michelle Pfeiffer setkala s nepochopením při jejích vyučovacích metodách – jak u studentů, tak u vedení školy.

Hodný strýček

Asi není jediná póza, kterou by si byl kdokoli schopen udržet po celý život – nikdo není vždycky stoprocentně a za každých okolností hodný nebo zlý. Každý má své slabé chvilky. Ale ve filmech se plusy a minusy přiřazují nekompromisně: buď je postava prostě klaďas, nebo záporák. Takhle si ji diváci označkují a s hercem se to pak často táhne i léta letoucí.

Nejstarší z filmů, který v seznamu najdete, je z roku 1967. Jde o britské drama s roztomilým názvem: Panu učiteli s láskou. Zlobivá omladina a hodný pan učitel, kterému z nich jde hlava kolem. Scénář byl napsaný podle stejnojmenné novely, která měla částečně autobiografické prvky.

Těžko si představit Robina Williamse jako záporáka. To je zhola nemožné. Rozhodně patří k těm roztomilým a hodným strýčkům a někdy i tetičkám… A v roce 1989 si střihl i klaďase-učitele ve Společnosti mrtvých básníků.

Zlý strýček

On by asi film o tom, jak v lavicích sedí hodné a spořádané děti a od tabule se na ně usmívá hodná paní učitelka, diváka dost nudil. Takže akce se zkrátka musí přenést i do školních lavic, aby bylo o zábavu postaráno a děcka získala další hrdinné vzory.

Ve filmu Ukaž, co umíš z roku 1988 je učitel a problémoví studenti (opět inspirované skutečností). Nikdo jim nedává šanci, všichni je předem odepisují, a oni proto nemají důvod věřit tomu, že by to někdy bylo jinak. Než v nich jejich učitel matematiky objeví obrovský potenciál a vybudí je k tomu, se mínění druhých vzepřít. Krocení divé zvěře intelektem!

Ale vzpomeňme taky na svalnatého Arnieho Schwarzeneggera obklopeného davem capartů ve filmu Policajt ze školky. Mohli bychom ho ve své podstatě spíš zařadit do kategorie hodných strýčků, ale některé jeho metody výuky nejsou tak úplně pro hodné strýčky typické.

A nesmíme zapomenout na nesmrtelného Igora Hnízdo z jednoho ze skvostů české kinematografie – ze snímku Obecná škola.

Čarodějnice a čarodějové

Fanoušci Harryho Pottera by mi určitě neodpustili, kdybych opomenula jejich učitele a učitelky, kterými se to v Bradavicích jenom hemží. Jako sladký bonbónek nakonec. Takže pokud vás tematika problémových studentů, neoblomně odhodlaných hrdinných učitelů nebo cool zkažených úč nezaujala, můžete se vydat alespoň do světa fantazie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ve filmech najdete různé učitele. Zařaďte si toho svého Igora Hnízdo