Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Moje krásná učitelka. Tom Hanks jezdí na skútru a režíruje

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

26. 10. 2011

FOTO: Moje krasna ucitelka (2011)I když skráně má již značně prošedivělé, Tom Hanks je i v pětapadesáti pořád švihák. V nové romantické komedii si toho všimne nejen Julia Roberts.[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/larry-crowne-2011/]

Larry Crowne se stal již osmkrát po sobě zaměstnancem měsíce. V době hospodářské krize však nejsou perfektní výkon ani nezdolný optimismus zárukou, že vás chlápek s třemi lety vysoké a umaštěnou košilí nevyhodí na ulici. Nepomůže vám, že jste dvacet let sloužili u námořnictva. Nepomůže vám ani to, že jste Tom Hanks.

Režisér, scenárista a producent Tom Hanks je přes všechny své renesanční činnosti nejznámější jako filmový herec. Získal dva Oscary – v roce 1994 za Philadelphii a o rok později díky Forrestu Gumpovi. Jeho filmografie čítá zejména role milých, tichých chlápků, jednoznačně pozitivních postav a případně hrdinů. K nezapomenutelným patří kromě výše jmenovaných Zachraňte vojína Ryana (1998), Trosečník (2000) a Road to Perdition (2002).

Zpátky do školy

Moje krásná učitelka není režisérským debutem herce Toma Hankse. Ten si odbyl již v roce 1996, kdy natočil hudební drama To je náš hit!, ke kterému napsal také scénář a hrál v něm jednu z vedlejších rolí. Příběh o klukovské kapele, která se v šedesátých letech sveze na vlně popularity známých Beatles, nepostrádá jistou dávku hudební nostalgie. Stejně jako romantická komedie, která nyní přichází do kin.

Snímek o prodavači, který začne studovat vysokou školu, aby ho už nikdo nemohl bez pardonu vyhodit, přímo srší (místy trochu naivním) optimismem. Hanks si bezpochyby psal scénář sobě na tělo, protože Larry Crowne je stejný chlápek od vedle jako Viktor Navorski (Terminál), Paul Edgecomb (Zelená míle) nebo Forrest Gump. Milý, ochotný pomoci, stále s úsměvem a přesně ten typ, který nikdy nemůže za průšvih, do kterého se dostal.

FOTO: Moje krasna ucitelka (2011)

Mohu vidět vaše doklady, paní učitelko? Zdroj: distributor filmu

Jeho pravý protipól v příběhu připadl učitelce Marcy Tainot (Julia Roberts). Ta nejen trpí syndromem vyhoření pokaždé, když se musí postavit před poloprázdnou třídu plnou studentů bez zájmu, ale navíc má příšerného manžela (Bryan Cranston). Poté, co se setká s Larrym, se však začne na svět dívat o něco pozitivněji.

Nadaný žák

Dá se říct, že Hanks si natočil takový malý film. Trvá zhruba hodinu a půl a nic moc se v něm nestane. Všechny trumfy sází na atmosféru, která v sobě mísí prvky nostalgie a optimismu – asi jako když vytáhnete z obalu zaprášenou desku a po delší době si ji znovu poslechnete. (Ne náhodou má Larry Crowne obří sbírku gramofonových desek.)

Rytmický a veskrze pozitivní soundtrack sází na oldies hudbu ze sedmdesátých a osmdesátých let (Electric Light Orchestra, Tom Petty, Smokey Robinson). Horší už to je s originálním hudebním doprovodem. Skladatel James Newton Howard (mimo jiné Vesnice, King Kong a Temný rytíř) měl bezpochyby špatný den, protože jeho hlavní hudební téma zní jako z podprůměrné televizní soap opery.

I když je Moje krásná učitelka z velké části romantickým filmem, hlavní postavy většinu doby jedou spíše po vlastních kolejích. Klišé nad klišé říká: Musí nejprve najít sami sebe, aby našli jeden druhého. Pokud divák nepřistoupí na režisérovu hru s atmosférou, bude pravděpodobně množstvím filmových klišé nemile překvapen – jak se ze stárnoucího samotáře stane cool student, jak se žena zbaví manžela a pořídí si rotoped, jak se nejlepší kamarádi hlavních hrdinů dají dohromady.

Očima Pavlíny Nouzové: Nebudeme se tu asi hádat, když řeknu, že Tom Hanks je výborný herec. Má spoustu zkušeností, dělal se Stevenem Spielbergem i Robertem Zemeckisem. Člověk by si tak mohl automaticky odvodit, že se musel od těchto mistrů režie něco přiučit… Omyl. Moje krásná učitelka je senilní romantická komedie bez nápadu, s urputnou snahou zalíbit se mainstreamu mezi 40 a 60 roky a s tak hroznými dialogy, že i Julia Roberts občas vypadá, že vážně neví, co to říká.

Hodnocení: 1*

Máte rádi Toma?

Julia Roberts a Tom Hanks se poprvé setkali v politickém dramatu Soukromá válka pana Wilsona (2007). Oběma se spolupráce bezpochyby líbila, a tak Tom napsal film, kde by si ji mohli zopakovat. Protože ví, jaké role jemu (i Julii) nejlépe sedí, napsal Moji krásnou učitelku. (Snímek je horkým kandidátem na nejhorší český distribuční název roku, který připomíná hrůzný pokus o romcom Moje krásná čarodějka.)

FOTO: Moje krasna ucitelka (2011)

Pokud máte rádi filmy s patentovaným hanksovským hrdinou, nepotřebujete být zahlceni zběsilou akcí a už dlouho jste z kina neodcházeli dobře naladěni, Moje krásná učitelka pro vás bude správnou volbou. Neočekávejte nic nového. Pouze milou exkurzi do života postaršího studenta, který se zamiluje do své učitelky.

Moje krásná učitelka (Larry Crowne)

Komedie / Drama
USA, 2011, 98 minut

Režie: Tom Hanks
Hrají: Tom Hanks, Julia Roberts, Bryan Cranston, Cedric the Entertainer, Taraji P. Henson, Jon Seda, Gugu Mbatha-Raw

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Moje krásná učitelka. Tom Hanks jezdí na skútru a režíruje