Menu
TOPZINE.cz
Literatura

V Česku platí prohibice. Vybrali jsme 5 knih o zákazu prodeje alkoholu

Redakce

Redakce

25. 9. 2012

Prohibice. Poslední dobou se na nás valí ze všech možných koutů. Má toto téma místo i v literárním světě? Vybrali jsme pro vás pět knih, které různým způsobem pojednávají o zákazu prodeje a konzumace alkoholu.

OBR: Alkohol

V Česku platí prohibice., Foto: Martin Koubek, TOPZINE.cz

Francis Scott Fitzgerald: Velký Gatsby

OBR: Francis Scott Fitzgerald: Velký GatsbyVrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za jazzový věk a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity ztracené generace.

Velký Gatsby přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová pronikli v éře prohibice do těchto sfér každý po svém.

Čtěte také: Trailer filmu The Great Gatsby: Šarmantní Leo bude opět bojovat o ženu 

 

Francis Scott Fitzgerald: Velký Gatsby, překlad Rudolf Červenka, Alesander Tomský, vydalo nakladatelství Leda 2011, 173 stran, doporučená cena 219 korun

P. N. Elrod: Krvavý život

OBR: P. N. Elrod: Krvavý životPředstavte si Chicago ve 30. letech. Život v této době rozhodně není pro slabochy a Jack Fleming by o tom mohl vyprávět. Jeden náhodný konflikt s mafií ho totiž stál život, ale i tento konec znamenal nový začátek.

Začátek nového života, jenže tentokrát jako Upír. Účty s mafií si sice už vyřídil, v rukavičkách to však rozhodně nebylo. Pokud však Jack čekal, že se tím jeho život uklidní, tak se opravdu hodně mýlil. Jacka dostihla vlastní minulost, má totiž podobu fanatického lovce upírů.

Čtěte také: Impérium – Mafie v Atlantic City: Steve Buscemi jako mafiánský boss vládne městu

P. N. Elrod: Krvavý život, překlad Kateřina Niklová, vydalo nakladatelství Fantom print 2007, 220 stran, doporučená cena 189 korun

Hergé: Tintin v Americe

OBR: Hergé: Tintin v AmericeBelgický kreslíř Hergé, který si postavu Tintina vymyslel, je dnes uznávaným klasikem evropského komiksu.

Tintin je odvážný reportér, který se svým psem Filutou zažívá ta nejbláznivější a nejneuvěřitelnější dobrodružství na všech světadílech. V příběhu z Ameriky Tintin během prohibice ve 30. letech minulého století sám zatočí s bandou gangsterů a bojuje s nepřátelsky naladěnými indiány.

Čtěte také: Vyrobil video k Tintinovi a dal ho na Twitter. Teď pracuje pro Spielberga


Hergé: Tintin v Americe, překlad Kateřina Vinšová, vydalo nakladatelství Albatros 2011, 62 stran, doporučená cena 159 korun

Antonio Escohotado: Stručné dějiny drog

OBR: Antonio Escohotado: Stručné dějiny drogNezbytná příručka pro všechny, kdo chtějí mít přehled o drogové problematice. Poutavé a zasvěcené shrnutí historie drog od nejstarších dob, kdy sloužily k náboženským účelům starých civilizací, přes středověké rituální obřady až po psychedelickou vlnu 60. let a současnou prohibici.

Čtěte také: Milion malých střípků Jamese Freye. Co zbylo ze života drogově závislého?

Antonio Escohotado: Stručné dějiny drog, překlad Luděk Janda, vydalo nakladatelství Volvox Globator 2003, 173 stran, doporučená cena 85 korun

 

Matt Bondurant: Krajina pašeráků

OBR: Matt Bondurant: Krajina pašerákůRomán podle skutečné události líčí příběh autorova dědečka Jacka, který se ve třicátých letech minulého století ve Virginii za prohibice zapletl do nezákonného pálení a pašování whisky.

Třicátá léta přinesla USA ekonomickou krizi, a navíc sucha ničila úrodu tabáku, takže farmáři v zoufalství sahali po jiných možnostech jak vydělat peníze.

Čtěte také: Recenze filmu Mr. Nice. Milujte svého pašeráka (marihuany)!


Matt Bondurant: Krajina pašeráků, překlad Jarmila Doubravová, vydalo nakladatelství Deus 2009, 252 stran, doporučená cena 219 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Česku platí prohibice. Vybrali jsme 5 knih o zákazu prodeje alkoholu