Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Mr. Nice. Milujte svého pašeráka (marihuany)!

Tereza Janíková

Tereza Janíková

23. 4. 2011

„Nechtěl jsem být drogovým dealerem. Není to nic, na co bych byl hrdý. Ale dealer je ten, kdo má víc materiálu, než dokáže spotřebovat. A musím říct, že se stydím – fakt jsem se snažil to všechno vykouřit. Ale bylo toho kurva hodně.“

Nápis na tabuli mluví za vše, Zdroj: distributor filmu

Říká Howard Marks neboli Mr. Nice, jeden z největších pašeráků marihuany druhé půlky dvacátého století. Pan Marks skutečně existoval (a stále existuje) a svůj příběh sepsal do autobiografické knížky, která posloužila jako předloha britskému filmu u nás prakticky neznámého režiséra Bernarda Rose (Anna Karenina). Seznamte se s panem Milým.

Krakonoš a lyžníci

V bouřlivých šedesátých letech, kdy se lidé snad i hýbali v rytmu úžasných změn doby, žije Howard Marks. Oxfordský studentík, který jednoho dne nesměle zaklepe na dveře zakouřeného doupěte svých spolužáků a lákadlům magické zelené rostliny navždy propadne. Kariéra spořádaného učitele vezme za své, když se Howard rozhodne dát svému životu nový směr – začne do Británie pašovat marihuanu.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2010_mr-nice_mr-nice/]

Howard není žádný zhýralec ve stylu drogy, sex, rock´n´roll. Svou celoživotní lásku Judy (Chloë Sevigny) bezmezně miluje a rodina je pro něj na prvním místě. Samozřejmě spolu s trávou. Jeho představitel Rhys Ifans (Piráti na vlnách) ho obdařil výrazem na hranici zranitelného muže a protřelého chlapíka, jehož suché komentáře se nad situacemi vznáší jakoby… no, jakoby v marihuanovém oparu.

Role jednoho z Howardových zprostředkovatelů a zároveň teroristy ve službách irské IRA byla svěřena Davidu Thewlisovi, kterého máme všichni zafixovaného jako profesora Lupina z Harryho Pottera, už méně známé jsou ale desítky jeho jiných skvělých partů. Irský kriminálník Jim McCann, neustále klející, absolutně nepoddajný a věčně úplně mimo, je další z podivínů, které Thewlis tak dobře umí.

The Swinging Sixties

Není žádným překvapením, že soundtrack byl volen s velkou pečlivostí a tvoří důležitou složku filmu. Ať už Deep Purple, nebo John Lennon, atmosféra je zaručena. Zaručena je i díky už tak trochu očekávané, pořád ale působivé retro stylizaci.

Když už jsme u chválení, musím zmínit výborný střih – a to hlavně absenci zbytečných vysvětlovacích sekvencí. Stejně tak je parádní kontrast stylizovaných klipovitých scén drogových dýchánků a až dokumentárního rázu například takového odpoledne v rodinném kruhu nebo záběrů ze soudní síně. Ano, Mr. Nice můžete brát i tak trochu jako populárně naučnou exkurzi do života drogového překupníka.

A to exkurzi vtipnou. Mr. Nice se sice zabývá vážnými věcmi, ale v momentě, kdy už člověk začne trochu pošilhávat po hodinkách, nahodí nějakou suchou hlášku nebo absurdní vtípek, který nám ve skutečnosti dojde až po pár vteřinách. Ale o to víc.

Žádný Obchodník se smrtí

Bohužel nám v jistém momentě dojde i to, že Mr. Nice je sice fajn film, ale v konečném důsledku působí spíš jako sled událostí v řadě. Ve skutečnosti na něm není ani nic moc objevného. Chtělo by to trochu víc švihu, trochu víc energie (možná byli tvůrci taky trochu v hašišové mlze?). Opravdové emoce tryskají až v závěrečné části, a to je ještě bohužel místy až moc na sílu.

Pirát zeleného průmyslu na vrcholu

Proto nakonec spíš jen čekáme, jak že to s panem Nicem dopadne. Naštěstí je Howard Marks sympaťák až do morku kostí. A na závěr člověk s ne až tak velkým překvapením zjišťuje, že jemu podobným dealerům vlastně fandí – ne ze sentimentálního důvodu filmového zážitku, ale protože Howard si to prostě umí obhájit!

Mr. Nice (Mr Nice)

Komedie/Drama
Velká Británie, 2010, 121 min

Režie: Bernard Rose
Hrají: Rhys Ifans, Chloë Sevigny, David Thewlis, Elsa Pataky, Andrew Tiernan, Jack Huston

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Mr. Nice. Milujte svého pašeráka (marihuany)!