Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Toulky po českých rozhlednách: Z jižní Moravy dohlédnete nejen do Alp

Eva Chytková

Eva Chytková

14. 10. 2011

FOTO: Rozhledna CebinkaPřestože jih Moravy neoplývá vrchy, na kterých by byly rozhledny, najdeme tu vyhlídkových věží dost. Alpy, Jeseníky, Pálava, Brno – to jsou nejčastější místa, na která vám poskytnou výhled rozhledny jižní Moravy.

FOTO: Rozhledna rumburak

Před rozhlednou Rumburak hlídá obří krkavec, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Skvělý výhled nabízí nově vybudovaná rozhledna Nedánov u Boleradic v okrese Břeclav. Poté, co návštěvník absolvuje velmi málo schodů, naskytne se mu rozmanitý a pestrý výhled. Vidět je velmi dobře Brno,  Pálava, Novomlýnské nádrže a samozřejmě nedaleké Valtice a Lednice.

Adrenalinová rozhledna

FOTO: Rozhledna Čebínka

Čebínka, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Jedna z vůbec nejadrenalinovějších rozhleden, které můžete na Moravě navštívit, je ta Na Čebínce. Jak je jasné dle označení, nachází se u obce Čebín nedaleko Kuřimi. Rozhledna je vybudovaná na bývalém vysílači, to znamená, že při větrném počasí se jemně vychyluje. Ale výhled za tento zážitek stojí. Je vidět oblast Moravského krasu, Babí lom a Českomoravská vrchovina.

Blízko rakouských hranic stojí rozhledna s pohádkovým názvem Rumburak. Je součástí komlexu penzionu a restaurace u obce Bítov v okrese Znojmo. Z této příjemné rozhledny můžete shlédnout blízkou zříceninu hradu Corštejn, Vranovskou přehradu, Alpy, rakouské vesnice a při dobrém počasí i jadernou elektrárnu Dukovany.

Pohlédněte na krásy naší vlasti z rozhleden v Plzeňském či Libereckém kraji.

Mezi nejkrásnější rozhledny se řadí Minaret a Akátová věž u Židlochovic. Pojmenování není náhodné, rozhledna je opravdu postavena z akátového dřeva.

rozhledna klucanina

Klucanina u Tišnova, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Na místě bývalé dřevěné rozhledny z 30. let 20. století stojí dnes nově opravená betonová rozhledna Klucanina u Tišnova, která byla znovu postavena iniciací sdružení Rozhled na Tišnov a financována byla akcí Prodej cihel, kdy si lidé kupovali cihly potřebné ke stavbě. K volně přístupné rozhledně vede pěkná cesta lesem. Výšlap po schodech není náročný a spatřit lze město Tišnov a jeho okolí.

Další rozhledny na jižní Moravě

  • Alexandrovka u Adamova – tato skvěle umístěná rozhledna nabízí zřejmě nejlepší pohled na přírodu Moravského krasu a na Alpy
  • Rozhledna Vladimíra Menšíka v obci Hlína nedaleko Ivančic – naopak zde je nejjasnější výhled na Pavlovské vrchy
  • Babí lom u Lelekovic
  • Rozhledna Milenka nebo také Burianova rozhledna u Kunštátu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Toulky po českých rozhlednách: Z jižní Moravy dohlédnete nejen do Alp