×
TOPZINE.cz

Toulky po českých rozhlednách: Plzeňský kraj

Máte rádi rozhledny? Staré, nové, vysoké či nízké? Čtěte náš seriál o českých rozhlednách. Dnes se podíváme do Plzeňského kraje, především na Klatovsko a Domažlicko.

FOTO: rozhledna na vrcholu Čerchov
rozhledna na vrcholu Čerchov, Zdroj: wikipedie.org

Nejvíce rozhleden nalezneme na Klatovsku a Domažlicku, ale své nabízí i Tachovsko a Plzeňsko.

Klatovsko

Náš první tip je rozhledna na vrcholu Chlum nad obcí Chanovice na Horažďovicku, postavena byla před rokem a výhled do krajiny máte z 25 metrů nad zemí. Cesta k ní navíc vede po naučné stezce a je dlouhá asi 1 kilometr. Vstupné je 20 korun.

Další z nově postavených je rozhledna Na Sedle u Albrechtic kousek od Sušice. Její tvar tvoří sedmiúhelník a její výška je přes 27 metrů. A pokud ji nestihnete navštívit během léta, můžete si počkat na Silvestra a zúčastnit se tradičního pochodu na Sedlo.

Čtěte také náš první díl  – věnovaný rozhlednám v Praze

Kousek do Sušice je také rozhledna na vrchu Svatobor. Výška vyhlídky je 28 metrů a během prázdnin mají otevřeno až do 22:00.

Krásnou rozhlednou je Bolfánek u Chudenic. Vznikla už v roce 1845, ale její historie sahá mnohem dál. Jejímu vzniku předcházela stavba kostela. Výška celé rozhledny je 45 metrů, vyhlídka je o 20 metrů níže. Za plné vstupné zaplatíte 30 korun.

Ostatní rozhledny na Klatovsku:

  • Poledník u Prášil – vysoká 37 metrů, vyhlídka ve 30 metrech, v patrech jsou expozice šumavské přírody, historické vojenské radiové techniky a polomů na Šumavě
  • Pancíř u Železné Rudy – oproti ostatním má „pouze“ 18 metrů a vyhlídka je v 15 metrech, vede k ní sedačková lanovka, která má délku 2740 metrů

Domažlicko

Na první z rozhleden můžete vystoupat hned v Domažlicích v Chodském hradě, kde je dnes muzeum Chodska. Věž je o 70 cm vychýlená. Její výška činí 56 metrů.

Pokud se budete pohybovat kolem města Kdyně, můžete navštívit hned dvě rozhledny. Jedna z nich je hrad Rýzmberk, areál hradu je otevřen po celý rok a věž od června do srpna. Vstupné je 12 korun. Druhá je rozhledna Koráb, je vysoká 50 metrů a ve výšce 29 metrů je trojúhelníková kabina. Otevřena je od dubna do října, během léta do 22:00. Vstupné je 20 korun.

Pokud chcete pořádnou procházku, vydejte se na čtyřkilometrovou trasu na nejvyšší horu Českého lesa Čerchov. Na jeho vrcholu stojí rozhledna, z můžete za dobré viditelnosti spatřit dokonce Alpy.

Ostatní rozhledny na Domažlicku:

  • Šibeniční vrch u Horšovského Týna – výška přes 21 metrů, vstup volný od května do září, jinak jsou klíče k vyzvednutí v Horšovském Týně na nám. Republiky

Plzeňsko

FOTO: věž hradu Radyně
věž hradu Radyně

Věž hradu Radyně u Starého Plzence – rozhlednu tvoří jedna ze dvou zachovalejších původních věží hradu, který zde byl postaven v polovině 14. století.

Kožich u Řenčů – věž mobilního operátora, která zároveň složí jako rozhledna. Vysoká je 35 metrů a vyhlídka je 25 metrů vysoká. Otevřena je bez omezení a vstupné je zdarma.

Železný Újezd u Čížkova – nazývá se „Na skále“. Vyhlídka je ve výšce více než 25 metrů a celková věž s ocelovou konstrukcí má 41 metrů. Je otevřena od dubna do října a vstupné je 10 korun .

Sylvánský vrch v Plzni – jedná se o další telekomunikační věž, která má 68 metrů s vyhlídkovým ochozem ve výšce 23 metrů. Otevřeno bývá od dubna do října vždy v pátek od 15:00 do 18:00 a o víkendech a státních svátcích od 10:00 do 18:00. Vstupné je 20 korun.

Křížový vrch u Stodu – postavena byla roku 1931 na místě původního kostela a později ji využívala armáda. Veřejnosti je přístupná od roku 2004 po opravách.  Otevřena je od dubna do října o víkendech a státních svátcích od 10:00 do 17:00.

Chlum u Plzně – rozhledna byla otevřena roku 1929, výhled ve výšce 22 metrů je na Plzeň a její okolí. Otevřena je o víkendu od 10:00 do 18:00 a návštěva vás přijde na 20 korun.

Tachovsko

FOTO: Věž v Domažlicích
Věž v Domažlicích, Foto: Alice Jendelová, Topzine.cz

Milíře u Rozvadova – ocelová telekomunikační věž byla postavena v roce 2001. Autem můžete dojet až přímo k rozhledně. Z vyhlídky ve 25 metrech si můžete prohlédnout třeba zříceninu hradu Přimda. Otevřeno je bez omezení.

Bohušův vrch u Plané – cihlová rozhledna postavená roku 1909, výška je 16 metrů a vyhlídka je o dva metry níže. Přístupná je bez omezení a bez vstupného.

Věž zámku Bor u Tachova – zámek přestavěný z hradu, vstupné je 30 korun a z věže si můžete prohlédnout město Bor .

Březinka u Bernartic – opět telekomunikační věž s vyhlídkou ve výšce 33,5 metruDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..