Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Toulky po českých rozhlednách: NEJ mezi rozhlednami a Praha

Redakce

Redakce

31. 5. 2011

Máte rádi rozhledny? Staré, nové, vysoké či nízké? Čtěte náš seriál o českých rozhlednách. Dnes začneme tím NEJ mezi rozhlednami a procházkou po Praze.

FOTO: Žižkovský vysílač, Praha

Žižkovský vysílač, Praha, Zdroj: wikipedia.org

Co je vlastně rozhledna? Jedná se o vyhlídkovou stavbu a měla by splňovat alespoň některé základní podmínky. Být vytvořena lidskou činností, měla by mít vyhlídkový prostor několik metrů nad zemí, být přístupná veřejnosti a samozřejmě by měla být upravena pro účel rozhledny, tedy kocháním se výhledem do krajiny.

Nej mezi rozhlednami

Nejvyšší rozhlednou je Žižkovský vysílač v Praze, vyhlídková plošina je v 91 metrech nad zemí. Nejnižší mají 4 metry a je jich hned několik. Nejvíce se zapotíte na rozhledně MinaretLednici, jelikož budete muset vystoupat 302 schodů. Tato rozhledna je považována také za nejstarší, byla postavena již v roce 1802. Do roku 2001 si nesla ještě jedno nej, a to nejjižnější rozhledna v republice.

Nyní ji na tomto postu vystřídala přestavěná hláska Kraví hora u Horní Stropnice. Nejsevernější rozhlednou je Tanečnice u Mikulášovic, nejzápadnější Háj u Aše a nejvýchodnější je Velká Čantoryje u Nýdku.

FOTO: Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna, Foto: Alice Jendelová, Topzine.cz

A kde jinde začít než právě v hlavním městě. V Praze se nachází dvě rozhledny plus jedna v blízkém okolí. První je již zmíněný Žižkovský vysílač, jehož stavba probíhala v letech 1985-1991. Vyhlídka je otevřena denně od 10:00 do 23:00 a to po celý rok.

Druhou a pro všechny jistě známou je Petřínská rozhledna. První výkop byl proveden v roce 1891 a autoři se nechali inspirovat Eiffelovou věží.

Otevírací doba Petřínské rozhledny (denně)

  • říjen, březen: 10:00 – 20:00
  • listopad – únor: 10:00 – 18:00
  • duben – září: 10:00 – 22:00

Poblíž Prahy se nachází kamenná rozhlednaPrůhonickém parku. Jedná se o pátou nejstarší rozhlednu u nás, byla postavena v roce 1830. Je sice už skoro rozpadlá, ale s trochou opatrnosti se dá po schodišti vystoupat až nahoru, kde dříve byla vyhlídková plošina, a kochat se krajinou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Toulky po českých rozhlednách: NEJ mezi rozhlednami a Praha