Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jedete poprvé do Alp? Pomůžeme s výběrem nejlepší oblasti

Tomáš Miška

Tomáš Miška

2. 1. 2017

Ať už hledáte ideální místo na zimní dovolenou pro celou rodinu nebo jste příznivcem rychlé a šílené jízdy po prudkých svazích či snad sníte o nových možnostech a rozmanitostech zimních sportů a sněhových radovánek, Alpy jsou to pravé místo pro vás. Není tajemstvím, že ve srovnání s našimi sjezdovkami jsou alpská lyžařská střediska markantnější, upravovány sněžnými rolbami každý den a ve výsledku na vás čekají tisíce kilometrů sjezdovek.

Alpské vrcholky se rozprostírají od pobřeží Středozemního moře Francie, přes Švýcarsko, severní Itálii, Rakousko až do Slovinska. Tato scenérie nekonečných svahů, dlouhé lyžařské sezóny, ledovců drápajících se k mrakům a nekonečné výhledy do zasněžené krajiny je ideálním trávením zimní dovolené. Obligátně vynikající jídlo, volný životní styl a noční ruch jsou bonusem pro vášnivé milovníky života ve své nahé podstatě.

Nejkratší cestou na ledovce

Rakouské Alpy jsou opravdovou Mekkou nadšenců zimních sportů. Navíc je k nám nejbližší alpská země shovívavá a nabízí nám nekonečné možnosti sportovního využití a ubytovacích zázemí za přijatelné ceny. Představa horské vesničky posazené na upatí alpských velikánů, přátelská pohostinnost a navíc přes 6 500 kilometrů sjezdovek rozvážejících nás až do výšky 3 450 metrů nad hladinu moře, nás nutí nasednout na první vlak, přes rameno lyže a hůlky, do batohu svačinu a vyrazit za dobrodružstvím.

 

Celodenní lyžování nás vyjde od 15 do 50 eur pro jednoho dospělého člověka. Nepsaným symbolem hor se stal freeride, divoká, nespoutaná jízda mimo značené sjezdovky doplněná akrobatickými kousky. Tudíž ať už nespoutaní lyžaři nebo snowboardisti si přijdou na své. Dostatek lyžařských škol a nadstandardní umění lyžařských instruktorů jsou bonusem v balíčku Rakouské Alpy.

Některé známé rakouské sjezdovky, tipy na zimní dovolenou:

Hintertux (Zillertal), Pitztaler Gletscher, Rifflsee, Hochzeiger, Stubaier Gletscher, Kitzsteinhorn, Kitzbühel

 

FOTO: Zasněžené velehory

Zasněžené velehory, Foto: Pavel Srb, Topzine.cz

Rozlehlé a rozmanité velehory

Vyzdvihneme-li přednosti dalších alpských zemí, musíme zmínit Francouzské Alpy. Členitý terén v kompozici s rozlehlými lyžařskými středisky, se sjezdovkami vždy delšími než 60 km. Odpadá nám potřeba přejíždět mezi areály, protože široké sjezdovky bez zbytečných porostů zabaví na celý čas dovolené.

Švýcarské Alpy skloubí efektivitu a eleganci nejmodernějších sítí lyžařských lanovek a vleků. Bohužel jen pozoruhodná krajina a malebné vísky jsou v daňovém ráji zadarmo. Italské Alpy jsou na druhou stranu více o dovolené a vkusu. Móda a elegance na svahu jdou ruku v ruce lyžařskému umění.

Tipy na zimní dovolenou

Francouzské Alpy: Val d´Isere, Courchevel, Aussois, L´Alpe d´Huez, La Plagne

Švýcarské Alpy: St. Moritz, Saas Fee, Davos, Zermatt

Rakouské Alpy: Zell am See

Italské Alpy: Livigno, Cortina d´Ampezzo, Val di Fassa- Carezza

V každém případě je návštěva vámi vybraného resortu garancí ke strávení kouzelné bílé dovolené, tak seřiďme vázání, namažme správně lyže nebo prkna a pojďme se bavit na sněhu. Možnosti jsou téměř neomezené.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jedete poprvé do Alp? Pomůžeme s výběrem nejlepší oblasti