Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Toulky po českých rozhlednách: Město Albrechtice otevřelo unikátní rozhlednu

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

27. 10. 2011

FOTO: Rozhledna AlbrechticeNa hranicích s Polskem se můžete rozhlédnout díky nově otevřené rozhledně ve Městě Albrechticích. V Moravskoslezském kraji je ale hodně dalších zajímavých rozhleden, které stojí za návštěvu.

 

FOTO: Rozhledna Albrechtice

Rozhledna Albrechtice, Zdroj: youtube.com

Město Albrechtice na Bruntálsku na začátku října otevřelo novou rozhlednu na Hraničním vrchu. Unikátní je v tom, že vznikla spojením dvou bývalých anténních věží, které město získalo za symbolickou cenu. Rozhodlo se z nich postavit rozhlednu, kterou nikde jinde nemají. Shlédnout z albrechtické rozhledny můžete zadarmo.

Na jednu věž vedou schody do výšky 24 metrů a po přibližně dvacetimetrovém mostu mohou návštěvníci přejít na věž druhou. Konstrukce je zajímavá i na pohled. Kochat se můžete výhledem na Krnov nebo Praděd a při hezkém počasí jsou prý vidět i Beskydy.

Odkud se dá dohlédnout až do Alp?

Do daleka se můžete rozhlédnout třeba z různých vysílačů. Zajímavá je rozhledna Bílá hora u Kopřivnice, vychází totiž ze struktury DNA jako symbolu života. Další vysílače, které slouží i jako rozhledny, jsou Okrouhlá u Staříče nebo vyhlídková věž Kanihůra u Bílova.

FOTO: Rozhledna na Pradědu

Rozhledna na Pradědu, Foto: Pavla Popelářová, Topzine.cz

Nejznámější je ale určitě rozhledna na nejvyšším vrcholu Hrubého Jeseníku, Praděd. Kamenná stavba zde stávala už od počátku 19. století, první rozhledna byla na Pradědu ale postavena až o století později. Nyní můžete k vyhlídce využít vysílač, který má připomínat startující kosmickou loď. Vrchol vysílače je nejvyšším bodem České republiky, i když samozřejmě uměle vybudovaným.

Vyhlídková plošina je ve výšce 73 metrů, takže se vám naskytne skutečně krásný výhled. Kromě okolních pohoří je vidět i Sněžka a při dobré viditelnosti i Vysoké Tatry, nebo dokonce Nízké AlpyRakousku.

Staré kamenné rozhledny

Časté jsou také kamenné rozhledny. Ta na Cvilíně u Krnova je zpřístupněna dokonce už více než 100 let. Během druhé světové války tato vyhlídková věž sloužila jako pozorovatelna německé armády. Pokud vystoupáte po 144 schodech, naskytne se vám krásný výhled na Praděd, Beskydy i Polsko.

FOTO: Štramberská Trúba

Štramberská Trúba

Jen o deset let mladší je Kulichova rozhledna na Strážišti u Úvalna, která byla vystavěna ze žulových kvádrů. Netradiční rozhlednu můžete navštívit na vrchu Koubová v Beskydech, je totiž součástí kaple sv. Anny.

Bohumíně mají rozhlednu vybudovanou z bývalého vodojemu. Posedět můžete ve vyhlídkové restauraci a v bývalém vodojemu je dokonce možné se ubytovat. Zajímavou rozhlednu mají také ve Štramberku. Tato strážní hradní věž získala přezdívku Štramberská Trúba a je z ní krásný výhled na masiv Beskyd.

Další volně přístupné rozhledny

  • Vyhlídková věž Landek v Ostravě
  • Bezručova vyhlídka u Hradce na Moravicí
  • Ježník u Krnova
  • Rozhledna Panorama u Chlebovic
  • Strážnice u Liptaně
  • Velký Roudný u Slezské Harty

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Toulky po českých rozhlednách: Město Albrechtice otevřelo unikátní rozhlednu