Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Sněžka: Turistická výzva pro každého

Samcová Jana

Samcová Jana

23. 7. 2009

Jak si užít pořádný výlet, splnit svou občanskou povinnost a udělat něco pro své zdraví? A to vše i s malými dětmi, bez nákladného turistického vybavení a s pár korunami v kapse? Zkuste si vyšlápnout Sněžku!

Sněžka, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Turistické trasy, pokud nepřicházíte z polské strany, začínají v Peci pod Sněžkou. Pro méně zdatné turisty je k dispozici lanová dráha na Růžovou horu a odtud lanovka navazuje až na vrchol Sněžky. Ovšem zajímavější – a podstatně delší – je pěší výšlap.

Modrá cesta začíná v Peci pod Sněžkou, pokračuje na Obří důl, přes bývalou Kovárnu, až ke Slezskému domu. Modré turistické značení vede pěší turisty po nádherných zákoutích Krkonošského národního parku, s bohatou florou i faunou a především úchvatným pohledem na Studniční horu. Studniční hora poskytuje turistům přibližnou představu, jak vysoko bude stoupání pokračovat, neboť vrchol Sněžky není z této trasy skoro vůbec vidět.

Výhled ze Sněžky, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Panenská příroda spolu s čerstvým vzduchem jsou nadstandardní odměnou za téměř tříhodinové stoupání ke Slezskému domu, který se nachází těsně pod vrcholem nejvyšší hory České republiky. Slezský dům leží několik metrů za geografickou hranicí ČR s Polskem, proto je zde kromě velkého počtu českých turistů i mnoho Poláků. Od Slezského domu je už vrchol Sněžky na dohled a dle polského rozcestníku zbývá do zdolání vrcholu pouhých třicet minut.

Poslední desítky metrů je trasa velmi příkrá a plná velkých ostrých kamenů. Ačkoli se cesta zdá nepohodlná a nekonečná, panoramatický výhled ze shora je uchvacující. A pocit, že jste pokořili nejvyšší vrchol ČR, je příjemnou satisfakcí za právě absolvované martýrium.

Patří Sněžka Česku nebo Polsku?

Se Sněžkou je spjata i vlastnická zajímavost. O vrchol hory se dělí Česká republika spolu s Polskou republikou. Restaurace se nachází v Polské boudě, tudíž je dobré připravit si na oběd nebo lehčí svačinu – nemáte-li vlastní zásoby – pár Zlotých. Polská bouda je dominantou Sněžky; na samém vrcholu se nachází i kaplička a nedávno postavená poštovna.

Ze Sněžky dolů lze sejít tzv. Jubilejní cestou, cestou na Růžovou horu nebo sjet lanovkou. Zde se vyplácí sledovat předpověď počasí, poněvadž lanovku není možné za špatného počasí využít.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_krkonose_snezka_2009/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sněžka: Turistická výzva pro každého