Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tip na výlet: Hora Čantoryje ve Slezsku. Blaničtí rytíři mají konkurenci

Redakce

Redakce

17. 6. 2011

Tato bájná hora prý skrývá slezské rytíře, kteří v době nebezpečí vyjedou na pomoc. Čantory je ale hlavně rájem polských a českých turistů. Co je na ní tak zvláštního?

Foto: Pod Velkou Čantoryjí

Pod Velkou Čantoryjí, Foto: Jana Roszková, Topzine.cz

Do těšínského kraje se hrdě dívá hora Čantoryje. Nejvyšším vrcholem je Velká Čantoryje s rozhlednou. Bájná hora je zároveň nejvyšším vrcholem ve Slezských Beskydech. Po tichých rozkvetlých stráních jsou rozesety domky. Procházka přes brázdy a hebkou trávou je jedinečným zážitkem.

Polsko vs. Česko

Výstup na vrchol můžete podniknout ze dvou zemí. Z Česka začínají turisté výstup z vesničky Nýdek, a to nejčastěji po tzv. Rytířské stezce. Je dlouhá 10 km. Po cestě se můžete osvěžit u tamního pramene, neboť výstup je náročnější. Odtud se vydáte do kopce kolem památníku Třanovského až k zastavení poblíž přírodní rezervace Čantoryje. Poté dojdete k rozhledně. Zpět se vydáte po česko – polské cestě. Na lesní cestě se dozvíte další zajímavosti o přírodě a životě lidí pod bájnou horou. Druhou trasou je výjezd lanovkou z polského lázeňského městečka Ustroň.

Další naučné stezky:

  • Nýdecká bota: 11 km, Velká Čantoryje 995 m, Beskydské sedlo 675 m
  • Česko-polským hřebenem na Velké Čantoryji: 25 km, Filipka 761 m, Velký Stožek 978 m, Malý Stožek 843 m, Ciéslar 921 m, Velký Sošov 885 m, Beskydské sedlo 680 m, Velká Čantoryje 995 m
  • Přes Beskydské sedlo na Velkou Čantoryji: Beskydské sedlo 680m, Velká Čantoryje 995m, Malá Čantoryje 946m

Cyklotrasa: Za rytíři na Čantoryji – 25 km, trasa je náročná (Bystřice nad Olší – Nýdek – Velká Čantoryje, chata 4 km – Velká Čantoryje, vrchol 4,5 km – Beskydské sedlo 7,5 km – Velký Sošov 10,5 km – Malý Stožek 13,5 km – pod Velkým Stožkem 14,5 km – Filipka 18 km – Filipka, rozc. 18,5 km – Bystřice nad Olší 25 km ( Nýdek 24,5 km)

FOTO: Na stezce pod Čantoryjí

Na stezce pod Čantoryjí, Foto: Jana Roszková, Topzine.cz

Na Čantoryji si díky rozhledně  můžete vychutnat rozhled také na Malou Fatru, Tatry a Slezské Beskydy. Oblast hory je vyhlášena jako Národní přírodní rezervace Čantoria, zejména kvůli ochraně tisů. Určitě si výlet užijete a dole v Nýdku si dejte pravou horalskou baštu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tip na výlet: Hora Čantoryje ve Slezsku. Blaničtí rytíři mají konkurenci