Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

TOP 8 filmů o konci světa. Co všechno může přinést rok 2012?

Nela Christovová

Nela Christovová

1. 1. 2012

Začal rok 2012, který má být podle mayského kalendáře poslední před velkou změnou. Katastrofické spekulace o konci světa se rojí už pěknou řádku let a apokalyptické vize se nevyhnuly ani filmovému průmyslu.

Asteroidy, emzáci, smrtelné choroby a jiné katastrofy se na nás řítí ze všech stran. A jak už to bývá, k příslušným složkám se dostane upozornění za pět dvanáct, tedy pokud vůbec. A protože monopol na konce světa vlastní Hollywood, není divu, že právě obyčejní, zato ale nadmíru chrabří Američané jsou jediní, kteří nás mohou před zkázou zachránit. No, ještěže tak.

8. 2012

S přírodou si nemůžete zahrávat jen tak bez následků. O tom se přesvědčili i vědci, kvůli kterým zmutovaná neutrina zastavila zemské jádro. Otevírají se propasti a vlny tsunami ničí pobřežní města, tedy pokud je dřív nesrovnaly se zemí silné půdní otřesy. Není divu, že NASA tenhle film označila za nejabsurdnější sci-fi současnosti. Roland Emmerich je zkrátka megalomanský a kýčovitý režisér, jinými slovy pro apokalyptické filmy jako dělaný.

7. Válka světů

Další možností, jak pro nás osudový rok 2012 může skončit, je, že se jednoduše staneme emzáckou sváčou. Své o tom ví i Tom Cruise, který musí bránit svou rodinu právě před hrozbou hladových příšer z vesmíru. Pravým expertem v ufologickém oboru je ale Steven Spielberg, který kromě Války světů produkoval například dějově podobnou sci-fi Super 8.

6. Den nezávislosti

Další blockbuster z dílny Rolanda Emmericha si vysloužil vyšší hodnocení než jeho apokalyptický bratříček. Jedni ho milují a druzí nesnášejí. A není divu, když nás v kokpitu ultramoderní stíhačky brání před invazí z vesmíru Will Smith po boku amerického prezidenta. Člověka napadá, jak by to asi vypadalo ve skutečnosti? V každém případě emotivní akčňák s dechberoucími záběry si místo v našem žebříčku zaslouží.

5. Terminátor

Stroje proti lidem, i tak může vypadat naše budoucnost. Současní roboti s Transformery v čele už ale vizuálně mají k lidem dál, než tomu bývalo v 80. letech. I když při pohledu na vysvaleného Arnieho by se o tom taky dalo pochybovat… Ten je ve své životní roli poslán do minulosti, aby se zbavil Sáry Connorové dřív, než přivede na svět chlapce, který jednou povede povstání lidí proti strojům. Prostě legendární.

4. 28 dní poté

Opice mají ve filmové historii své místo už desítky let. A nejde o žádná zvířátka na mazlení, naopak věta „Jůů, ten se tváří skoro jako člověk,“ předznamenává pěkný průšvih.

Právě opice způsobují ohromnou zkázu, v případě tohoto projektu Dannyho Boyla rozšířením nebezpečných nemocí. Města plná lidí umírajících na vzteklinu připomínají horory o zombících a mezi nimi se probíjí skupinka vedená Cillianem Murphym (který sám už jako zombie vypadá). Děsivější zkázu lidstva si snad představit ani nelze.

3. Armageddon

Z vesmíru na nás ovšem neútočí jenom emzáci, oblíbeným námětem se stal i asteroid neodvratně mířící k Zemi. Aby toho nebylo málo, tak jediní, kteří můžou hrozící katastrofu odvrátit, jsou partička vrtařů v čele s Brucem Willisem. Ti sice otevřenému vesmíru rozumí jak koza petrželi, ale zázraky se dějí – taková je prostě Amerika a diváci to milují.

2. 12 opic

Když potřebujete zachránit lidstvo, Bruce Willis je chlapík na správném místě. Kromě vesmírné rakety ovládá i stroj času, takže se klidně může vypravit do minulosti zastavit pomateného zločince s tváří Brada Pitta. Ten zřejmě vypustil do ovzduší nebezpečný vir, který zabil pět miliard lidí. Nebo to bylo celé jinak? Když se sejdou dva charismatičtí šílenci na jednom plátně, je planeta v opravdu velkém ohrožení.

1. Planeta opic

Příběh o tom, jak opice zaujmou místo lidí, se dočkal několika pokračování – nejnovější Zrození Planety opic vyšlo dokonce před necelým půlrokem. Ale epické zakončení z roku 1968 se šokujícím záběrem na písečnou pláž už nic netrumflo. Vše je totiž jinak, než se zdá, a alespoň pro jednou naší planetě nepomůže ani žádný nesmrtelný superhrdina.

[poll id=“130″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 8 filmů o konci světa. Co všechno může přinést rok 2012?