Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Danny Boyle: Skromný Brit, který proslavil Ewana McGregora

Redakce

Redakce

1. 2. 2011

Danny Boyle je příkladem režiséra, jehož filmy znají téměř všichni, ale jeho jméno jen málokdo. Učinil megahvězdu z Ewana McGregora, on sám však nikdy nepodlehl Hollywoodu a stojí mimo mainstreamovou produkci.

FOTO: Danny Boyle

Danny Boyle, Zdroj: youtube.com

Danny Boyle se narodil 25.10.1956 v Manchesteru ve Velké Británii. Začínal jako ředitel divadelní společnosti, poté přešel do televize jako režisér seriálů. A teprve ve svých 37 letech se dostal k režii svého prvního hraného filmu Mělký hrob.

Spolupráce s Ewanem McGregorem

Danny Boyle objevil začínajícího skotského herce Ewana McGregora a rozhodl se, že mu dá šanci ve svém debutu Mělký hrob. Tento hitchcockovský thriller, natočený za pouhých 30 dní, se stal ve Velké Británii megahitem a přinesl McGregorovi výborné kritiky. Danny Boyle později řekl, že Mělký hrob má nejraději, protože podle něj je první film režiséra vždy ten nejlepší, nehledě na jeho úspěch. „Vzrušující je, že v tu chvíli ani nevíš, co děláš,“ prohlásil Boyle.

O dva roky později však Boyle obsadil  McGregora do hlavní role revoltujícího feťáka ve filmu Trainspotting. Přestože film byl natočen za sedm týdnů a s malým rozpočtem, stal se z něj okamžitě kultovní snímek. Tento snímek učinil z McGregora celosvětovou hvězdu a z Lou Reedova songu Perfect day nesmrtelný hit.

OBR. Pláž

„Jeho civilní herectví, neobyčejný šarm, vysoká inteligence a až chlapecky nevinná krása dávala tušit, že z něj bude hvězda. I když tenkrát to možná připadalo jen mně, ostatní mě pokládali za blázna, že jsem mu tak věřil. A vidíte, kdo měl pravdu? Můžu říct, že kdyby Ewan nebyl v Trainspottingu, film nejspíš zapadne a my všichni s ním,“ prozradil dokonce Danny Boyle pro The Sun. Vzájemná spolupráce se oboustranně vyplatila, a McGregor si nakonec zahrál ještě v jednom snímku Dannyho Boyla (28 dní poté).

Jako v případě Mělkého hrobu, také Trainspotting byl natáčen převážně ve Skotsku. Danny Boyle miluje Skotsko a také v dalších filmech ho využívá jako privilegovanou lokaci pro natáčení. Kromě toho často užívá herců, postav či symbolů, které přímo na toto místo odkazují.

Pláž jako totální propadák

Danny Boyle několikrát poznamenal, že velmi nerad točí velké, pompézní, drahé  a vážné filmy. I když film, který mu změnil navždy život, je megalomanská Coppolova Apokalypsa, on sám preferuje natáčení malých, veselých a živých filmů. „Nejraději mám ten pocit, když diváci odchází z mého filmu s pocitem potvrzení lidského života, že z mých filmů cítí život sám.“

OBR: milionar z chatrce

V roce 2000 se rozhodl natočit první vyskorozpočtový film Pláž. Prvním adeptem na hlavní roli byl Ewan McGregor, ale studio obsadilo Leonarda DiCapria ještě předtím, než do toho mohl Danny Boyle mluvit. Výsledkem se stal velký propadák jak komerční, tak divácký. Pláž pokazila DiCapriovi (v době chvíli po Titanicu) pověst a Ewan McGregor kvůli neobsazení dokonce nějakou dobu s Boylem nemluvil.

Milionář z chatrče jako comebacková vstupenka mezi elitu

Následují filmy poměrně průměrné jako sci-fi horor 28 dní poté či Millions, na velký comeback si musel Boyle počkat až do roku 2008. Opět se vrátil k nízkorozpočtové produkci bez diktátu producentů, a představil cenami ověnčeného Milionáře z chatrče. Kritiky se jednohlasně shodly na výjimečnosti snímku a film získal osm Oscarů, cenu Bafta i Zlatý glóbus.

Milionář z chatrče je příběhem o tom, jak se mladého indického chlapce ze slumu stane milionář. Boyle využil rozmanitých prostředků filmových technik, retrospektiv a opět vsadil na zcela neznámé herce. Snímek doplňuje vynikající hudba jak symfonická, tak elektronická s prvky orientálních motivů.

V současné době přichází do českých kin dlouho připravovaný snímek 127 hodin, inspirovaný pravdivým příběhem mladého horolezce. Film, který vás jistě nenechá chladnými, nadchl kritiku i diváky na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu natolik, že ho odměnili dlouhým potleskem vestoje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Danny Boyle: Skromný Brit, který proslavil Ewana McGregora