Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Tanec Praha 2012 chystá výjimečné zážitky. Patří mu červen nejen v Praze

Redakce

Redakce

24. 5. 2012

Dialogue with LucindaMezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha 2012 proběhne od 4. do 29. června. Již 24. ročník festivalu nabízí řadu výjimečných tanečních zážitků. Představí se soubory a tvůrci z jedenácti zemí.

Od pondělí 28. května do soboty 2. června bude hlavní části festivalu předcházet prolog s názvem Tanec dětem. Půjde o tvůrčí dílny, představení, diskuze, prezentace a pohybové hry. Společným tématem je zapojení dětí, popřípadě i rodičů, do víru tance a pohybu.

Recenzujeme: Lágrima je slza na poslední cestě. Tančí se sakrální slavnost

Tento prolog zakončí hostování francouzského souboru Étantdonné s dílem ZigZag, který nabídne zájemcům i interaktivní dílnu.

[youtube_660]Ot9n_EvO1cs[/youtube_660]

Slavnostní zahájení festivalu v pondělí 4. června v divadle Ponec bude patřit české taneční scéně. Výlučně pro zahajovací gala večer spojilo umělecké síly 18 tanečníků, 2 hudebníci a jeden světelný designer v ojedinělém experimentu pod názvem Platforma. Večer vyvrcholí vyhlášením vítězů festivalu Česká taneční platforma 2012.

Hned 5. června pozve berlínský soubor Dorkypark GMBH diváky Nové scény Národního divadla na strhující cestu životem romských komunit doprovázenou živou hudbou.

„Název představení Open for Everything pochází z hereckého konkurzu na představení, kde odpověď romských zájemců byla – jmenuji se tak a tak a jsem otevřen všemu. To mi přišlo určující i paradoxní vzhledem k jejich situaci v Evropě,“ vysvětluje choreografka argentinského původu Constanzy Macras.

Open for Everything

Open for Everything přináší strhující zážitek s romskými komunitami Zdroj: Thomas Aurin, TP

Soubor Jus de la Vie přiveze 6. června do divadla Ponec choreografii, která kombinuje syrové taneční divadlo a živou hudbu v podání dvou výjimečných skandinávských interpretů. „Snažíme se diváky vtáhnout do témat, o kterých hrajeme, a myslím, že každý se s nimi bude moci identifikovat,“ doplňuje švédská choreografka Charlotty Öfverholm.

Z Velké Británie dorazí 9. června do divadla Ponec známá choreografka a performerka Wendy Houstoun. Sólová choreografie 50 Acts je plamenným monologem proti diskriminaci starých lidí a dalším nesmyslům, které naše současná společnost produkuje.

50 Acts

Wendy Houston proti diskriminaci starých a jiným nesmyslům Zdroj: Chris Nash, TP

Izraelsko-dánský soubor Yossi Berg and Oded Graf Dance Theatre uvede 11. a 12. června opět v divadle Ponec představení Animal Lost. Je to představení o lidské flexibilitě, o naší schopnosti znovu a znovu redefinovat sebe sama. Tanečníci se pohybují na hranici iluze a reality.

Čtěte také: V duetu Found & Lost seskupení VerTeDance má místo i sociální apel

Soubor holandské choreografky Nicole Beutler uvede 15. června v Ponci remake dvou němých prací legendární americké postmoderní choreografky Lucindy Childs s názvy Radial Courses z roku 1976 a Interior Drama z roku 1977. Večer doplní projekce filmového portrétu Lucindy Childs. „Jde vlastně o dialog s jejím dílem,“ vysvětlila choreografka Beutler.

Dialogue with Lucinda

Choreografie Nicole Beutler s názvem Dialogue with Lucinda Zdroj: Anja Beutler, TP

Španělsko-izraelský soubor Companya Sharon Fridman si za krátkou dobu svého působení získal renomé nejen ve Španělsku, ale po celé Evropě. V pondělí 18. a úterý 19. června v Ponci uvedou dílo Al menos dos caras. Večer doplní dílo Ferrum holandského souboru Danshuis Station Zuid. Ferrum od izraelského choreografa Itamara Serussiho je tanečním experimentem na téma prostoru, neobvyklé kompozice a hranice tělesných možností.

Choreograf Saburo Teshigawara z Japonska přiveze 23. a 24. června do Archy křehkou a přitom technicky výjimečnou tanečnici Rihoko Sato v choreografii Encounters – piece d’occasion. V choreografii, která vznikla speciálně pro tyto festivalové večery, vystoupí i sám japonský tvůrce, jehož práce s myslí a tělem slibuje nevšední zážitek.

K tématu: Mezinárodní den tance 2012: Polívková a Medvecká zatančily v Altě

Jako vrchol festivalu bude 26. a 27. června v Hudebním divadle Karlín uvedena hypnotická choreografie Sideways Rain souboru Alias.

Autor, Guilherme Botelho, přiblížil vznik představení: „Chtěl jsem vytvořit představení o osudu a neustálém běhu života… Napadl mě obraz řeky a od něj se odvíjí neustálý pohyb tanečníků z jedné strany na druhou.“

Sideways rain je jedním z vrcholů festivalu Zdroj: Jean-Yves Genoud, TP

Týden po světové premiéře na Tanečním bienále v Benátkách přijede 28. a 29. června do Divadla Archa belgický soubor Ultima Vez vlámského režiséra, choreografa a tanečníka Wima Vandekeybuse s představením booty Looting. Na scéně je kromě šesti tanečníků i hudebník a fotograf.

Doprovodným programem festivalu budou workshopy pro profesionální tanečníky v Praze ve Studiu Alta a v Plzni v Dance Center Eagle. V Praze se mohou tanečníci těšit na lekci Charlotty Öfverholm nebo Tye Boomershina.

booty Looting

booty Looting Wima Vandekeybuse bude v Arše druhým vrcholem festivalu Zdroj: Danny Willems, TP

Boomershine zároveň povede workshop pro studenty tance v rámci podprogramu Tanec Praha studentům. Organizátoři kladou za cíl přiblížit studentům osobnosti, které se zapsaly do historie současného tance. Pro tento rok byla vybrána Lucinda Childs, legenda americké postmoderní choreografie.

Nezapomeňte, že Tanec Praha 2012 přichází i do regionů: Brno, Český Krumlov, Hradec Králové, Choceň, Jihlava, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň nebo Valašské Meziříčí.

Festival Tanec Praha 2012 (4.–29. června)

Výběr z programu:

po 4. června – gala opening, Ponec
út 5. června – Open for Everything, soubor Dorkypark GMBH, Nová scéna
st 6. června – Pas de deux sans toi, soubor Jus de la Vie, Ponec
so 9. června – 50 Acts, performerka Wendy Houstoun, Ponec
po a út 11. a 12. června – Animal Lost, soubor Yossi Berg and Oded Graf Dance Theatre, Ponec
pá 15. června – Dialogue with Lucinda, soubor Nicole Beutler, Ponec
po a út 18. a 19. června – Al menos dos caras, soubor Companya Sharon Fridman, Ponec
po a út 18. a 19. června – Ferrum, soubor Danshuis Station Zuid, Ponec
so a ne 23. a 24. června – Encounters – piece d’occasion, chor. Saburo Teshigawara, Archa
út a st 26. a 27. června – Sideways Rain, soubor Alias, Hudební divadlo Karlín
čt a pá 28. a 29. června – booty Looting, soubor Ultima Vez, Divadlo Archa

Vstupné: 120–1 090 Kč (možnost koupit v divadle Ponec a v místech konání v Praze)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tanec Praha 2012 chystá výjimečné zážitky. Patří mu červen nejen v Praze