Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Inscenace Krabat se podobá animáku. Osloví i dospělé

Anna Kottová

Anna Kottová

5. 3. 2012

Ponurý příběh mladého Krabata se u nás i v Německu dočkal filmového zpracování. Teď jej můžete vidět v podání dětí i dospělých Tanečního studia Light na scéně pražského studia Alta.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/krabat/]

Mladý chlapec Krabat se přidá mezi dalších šest učňů do kouzelného mlýna. Začíná se učit temné magii a podivínský mistr nutí chlapce pracovat. Protože nemohou z mlýna odejít, mění se pokaždé v hejno havranů. Jedině láska může kouzlo zlomit a Krabata i ostatní vysvobodit.

Čtěte také: Svou pravou tvář uvidíte v Zrcadle Depresivních dětí

Příběh je určen na malou scénu, ale i přes omezené prostory si dokáže úžasným způsobem pohrát s jevištěm. Zapojení dětí do hry je pak kreativní způsob, jak zabavit drobotinu, aby hodinu a půl vydržela v klidu. Mile mě překvapilo, že děti různých věkových kategorií vydržely dlouhou dobu bez vyrušování.

Inscenace se podobá animovanému filmu. Primárně je určena dětem, ale všichni si v ní najdou kouzelné momenty. Kde jinde uvidíte mlýnské kolo, které se promění v dětskou průlezku nebo kolotoč.

Čarodějnický učen Krabat původem pochází z lužickosrbské legendy. Proslavila se v roce 1971, když ji pod názvem Krabat, sepsal německý spisovatel původem z Liberce Otfried Preußler. Animovaného ztvárnění se dočkala už v roce 1977 v režii Karla Zemana a moderní verzi z roku 2008 zfilmovali v Německu.

Akrobacie a využití železného mlýnského kola patří k vrcholům inscenace. I když se v průběhu okouká, dokáže soubor vymyslet nový trik, který vás překvapí. Diváky zaujmou také děti převlečené za pytle mouky a taneční kreace podbarvené uhrančivou hudbou.

FOTO: Krabat

Do akrobatických částí se zapojily i děti Zdroj: Tereza Tretiagová, TsL

Pohádka v sobě spojuje několik motivů. Chlapce měnící se v havrany najdeme v pohádce Sedm havranů. Rozpoznání  pravé lásky mezi několika stejnými postavami pak připomíná Prince a Večernici.

V závěru, v boji mezi Krabatem a mistrem, jsem se přistihla, že sleduji více děj než komplexní dojem. Se zatajeným dechem jsem Krabatovi fandila. Možná to bude znít dětinsky, ale což. Na animáky taky všichni koukáme, ne?

Krabat

Studio Alta (U výstaviště 21, Praha 7 – Holešovice)

Režie: Lenka Tretiagová

Hrají: Ivan Buldra, Vojtěch Švejda, Michael Vodenka, Jan Čtvrtník, Tomáš Volejník, Eliška Kašparová, Anna Tretiagová, Lenka Nahodilová a další

Hodnocení: 100 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Inscenace Krabat se podobá animáku. Osloví i dospělé