Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Divadlo Ponec je základnou pohybu v uměleckém pojetí

David Mičke

David Mičke

13. 11. 2011

PonecDivadlo Ponec je zaměřené především na taneční a pohybová představení. Na rozdíl od ostatních divadel je na nepříliš poetickém místě pražského Žižkova. Náplň tamního programu ale situaci zachraňuje. Přečtěte si, co v sobě skrývá tato relativně mladá pražská scéna.

Interiér Ponce

Místní foyer na rozdíl od jevištních her působí trochu fádně                                Zdroj:tanecpha.cz

Budova divadla je usazena do Husitské ulice, která se nachází v kulisách pražského Žižkova. Vystavěna byla roku 1888. Byť se stavba svým nevšedním vzezřením vzpírá šedi svého okolí, nebyla stavěna s tak vznešeným poselstvím, jak bychom se mohli zprvu domnívat. Stavení bylo součástí továrního komplexu a byla v něm drátovna a válcovna, přičemž původním majitelem byl Rudolf Stabenow.

Roku 1910 správu nad budovou převzal František Ponec, který nechal dnešní divadlo přestavět na biograf jménem Royal Bioskop Františka Ponce. Tento nájemník zde kino provozoval ještě dalších deset let, a poté svůj závazek předal městu, které později kino přejmenovalo na Městské bio Žižkov. Když František Ponec zemřel, na známku piety byl po něm biograf pojmenován – Ponec. Filmy se v budově promítaly až do rou 1968.

Vertical Road (Tanec Praha)

Verrtical Road předvádí své umění v rámci Tance Praha                                  Zdroj: tanecpraha.cz

Novodobá historie těchto prostorů se začíná psát od 1997, kdy Ponec procházel nákladnými rekonstrukcemi. V roce 2001 záštitu nad budovou převzal Tanec Praha, o.s. a začal zde provozovat Divadlo Ponec. Tanec Praha je nezisková nevládní organizace, která se stará o rozvoj tance a věhlas stejnojmenného festivalu.

V Ponci holdují tanci

V Ponci nepůsobí žádný stálý soubor. Divadlo dává prostor kvantu hostujících projektů a při vytváření nových funguje často jako koproducent. Samozřejmě je známé tím, že není scénou, kde monopol drží klasická činohra. Je zaměřené především na současný tanec, pohybové divadlo a některé další příbuzné druhy. Suma sumarum, alternativními žánry si Ponec vytváří dost silnou pozici ve svém zaměření. Místní dramaturgie svou skladbou nemá jinde obdoby.

Kromě tradičního uměleckého repertoáru slouží divadlo i pro mnoho jiných akcí. Několik let se zde koná mistrovství České republiky v jojování. Donedávna se zde také natáčel televizní pořad Show Jana Krause (dříve Uvolněte se, prosím).

Napsali jsme o Ponci: Tanec Praha 2011

Bylo řečeno, že Divadlo Ponec těží z externí spolupráce a z mnoha různých projektů, z nichž vznikl velmi významný festival Tanec Praha (celým názvem Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha), který se koná napříč celou republikou a Ponec své jeviště pravidelně propůjčuje různým umělcům. Dochází v něm ke konfrontaci s českou i zahraniční uměleckou obcí. Setkávají se především v rámci mezinárodního programu Evropská taneční laboratoř. Celý festival si pak klade za cíl seznámit veřejnost s rozličnými druhy soudobého tance. Odnož festivalu je pak určena i pro dětské diváky.

hádej, kolik je hvězd (česká platforma)

Netradiční póza z České Taneční platformy (Hádej, kolik je hvězd)   Zdroj: tanecniplatforma.cz

Další podobnou záležitostí je Česká taneční platforma. Ta je festivalem, kde mají možnost se ukázat čeští zástupci současného tance, rovněž také pohybového divadla. Událost se odehrává za přítomnosti zahraničních expertů a pro mnohé umělce je vstupem na světová kolbiště.

Divadlo dětem

Divadlo se také angažuje v interaktivních tanečních představeních pro děti. Souhrnně se tato záležitost jmenuje Tanec školám, byl odstartován letos na podzim, je zpravidla určený pro děti ze základních škol. Školáci se zde kromě zhlédnutí divadelně-taneční performace mohou přiučit něco o fyzikálních zákonech nebo také tomu, jak vnímá člověk s určitými psychickými poruchami.

dětské studio divadla ponec

V Ponci si vychovávají budoucí tanečníky                                                            Zdroj: tanecdetem.cz

Jiným dětským podnikem v divadle je Dětské studio divadla Ponec (funguje od roku 2004), které založila současná ředitelka a předesedkyně Tance Praha, Yvona Kreuzmannová. Studio rozvíjí děti po pohybové stránce, učí je vnímat rytmus, přičemž je vede k vzájemné spolupráci v rámci tance a dalších cvičení.

Dále čtěte: Exkluzivní rozhovor Roberta Fulghuma pro TOPZINE.CZ

Jiným interesantním počinem, Drž mě pevně, miluj mě zlehka (název byl propůjčen z Fulghumova posledního díla), kterého se v nedávné době mohla veřejnost v Ponci zúčastnit, byla návštěva spisovatele Roberta Fulghuma v Praze. Návštěvníci měli možnost se s ním setkat, pohovořit a přiučit se umění tanga.

Mezi další účinkující, které je možné v Ponci v blízké době zahlédnout, patří kupříkladu The Theatre s hrou Farma v jeskyni. V půli listopadu se zde uskuteční premiéra muzikálu AnIby neřekla, v němž účinkují Anna Polívková a Jakub Xavier Baro. Sami hlavní protagonisté hru označují přízvisky jako podivný muzikál nebo rozpohybovaný koncert. Diváci mohou být tedy zvědaví, co z toho nakonec vznikne.

Robert Fulghum

Robert Fulghum je vášnivý tanečník, a v Ponci to předvedl. Zdroj: divadloponec.cz

Divadlo Ponec představuje nedílnou součást podobně zaměřených scén. Tamní dramaturgie určuje notu, která vyhovuje zejména fajnšmekrům, ale na své si přijdou i diváci zvyklí na ne tolik inovativní divadelní prostředí. Divadlo zaštiťuje zpravidla originální inscenace, které je škoda nechat si ujít.

Divadlo Ponec

Adresa: Husitská 24a, Praha 3

Ředitel: Yvona Kreuzmannová

Bez stálého souboru

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo Ponec je základnou pohybu v uměleckém pojetí