Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Světová premiéra filmu Harry Potter a Relikvie smrti – část 2: Potter mánie zachvátila Londýn

!Exkluzivně!7. července hostilo londýnské Trafalgar Square filmovou událost roku. Rozvinul se zde více než kilometr dlouhý červený koberec, aby se po něm mohly projít ty největší hvězdy kolem filmu Harry Potter. Více čtěte v naší exkluzivní reportáži!

FOTO: Harry Potter premiera

Trafalgar Square patřilo 7. července jen Harrymu Potterovi, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Že bude slavnostní premiéra posledního Harryho Pottera velkou událostí, se dalo z místa konání vytušit už minimálně den předem. Fanoušci ze všech koutů světa na náměstí po několik dní přespávali. Podle britského deníku Evening Standard například dvojice mladých Kanaďanek spala na schodech blízké Národní galerie celý týden, teenager z Melbourne si zase našel práci, jen aby našetřil peníze na svou cestu do Londýna.

FOTO: Speciál Harry Potter

Od středečního rána byli dychtiví fanoušci postupně propouštěni do ohraničené zóny Trafalgar Square. V odpoledních hodinách už jich stovky kempovaly přímo na místě se spacáky, transparenty či kostýmy. Stovky dalších naopak stále čekaly, až obdrží onen magický červený náramek – vstupenku k blízkosti červeného koberce. Té se nakonec dočkalo neuvěřitelných osm tisíc fanoušků, i tak se ale na všechny nedostalo.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/harry-potter-world-premiere/]

V den premiéry, tedy ve čtvrtek 7. července, byl Harry Potter v Londýně cítit samozřejmě ještě víc. Po městě se procházeli lidé s Moudrým kloboukem na hlavě nebo hůlkou v ruce, u kin se stály nekonečné fronty a zátarasy kolem Trafalgar Square byly obklíčeny fanoušky, natahujícími krky ve snaze něco zahlédnout.

A přichází… Ron Weasley!

Po čtvrté hodině tamního času už se fanoušci konečně dočkali a velkolepá událost vypukla. Jako první z aktérů se na scéně objevil Rupert Grint, jehož postavu Rona Weasleyho si fanoušci soudě podle transparentů velmi oblíbili. Herec se zrzavou kšticí se od začátku fascinovaně rozhlížel kolem sebe, jako by takovému počtu fanoušků ani nemohl uvěřit. Na otázku, který moment nikdy nezapomene, tak bez váhání odpověděl: „Asi právě tenhle.“

Po jedné z hlavních hvězd následovali herci menších rolí. Velký úspěch sklidili James a Oliver Phelpsovi, kteří ztvárnili dvojčata Weasleyovy. Oba herci se podepisovali více než dvě hodiny a snažili se vyhovět opravdu každému. A když byl jeden z nich ke konci pobídnut svým doprovodem k odchodu, po pár metrech se otočil a odběhl zpátky k fanouškům rozdat ještě pár posledních autogramů.

FOTO: Harry potter premiera - Oliver Phelps

Oliver Phelps by se pro fanoušky rozdal, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Obrovským potleskem byli ale oceněni i Evanna Lynch, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Michael Gambon, Tom Felton či Warwick Davis. Fanoušci toužili také po podpisech Davida Thewlise, Helen McCrory, Jasona Isaacse, Robbieho Coltranea, Clémence Poésy a mnoha dalších.

Největší ovace ale přišly až ve chvíli, kdy se na červeném koberci postupně objevila Emma Watson v krásné róbě, Daniel Radcliffe, který na premiéru přiletěl až z New Yorku, i samotná autorka J. K. Rowlingová, na kterou fanoušci mávali stovkami výtisků jejích knih.

Jediný díl, se kterým je Radcliffe spokojený

Představitel Harryho Pottera se v rozhovoru vyjádřil především k poslednímu filmu kouzelnické ságy, který označil za brilantní, a také řekl, že je světelné roky vzdálen od dílů, které vytvořili předtím. Navíc je pro Radcliffea jediným filmem série, na který se podíval a řekl si, že je svým výkonem v něm potěšen.

Jeho nejen filmová kamarádka Emma Watson se rozpovídala o atmosféře, která kolem červeného koberce panovala: „Nemyslím, že ještě někdy v celém svém životě navštívím něco takového.“ Přiznala ale také, že má z toho všeho smíšené pocity, neboť ji mrzí, že vše kolem Harryho Pottera končí.

FOTO: Harry Potter fanousci

Jeden z mnoha výstižných transparentů, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Nejočekávanější osobnost celého večera J. K. Rowlingová se v rozhovoru vrátila ke svým spisovatelským začátkům: „Začala jsem psát, aniž bych měla nějaký nápad na příběh. Ale věděla jsem, že chci psát, a věděla jsem, že chci číst. A to je myslím ten nejlepší začátek každého příběhu, každé knihy. Nikdy jsem neměla žádnou misi. Nic mě ale nečiní tak hrdou, jako když mi nějaký rodič řekne: Moje dítě nikdy nečetlo. Nikdy před Harrym Potterem.“

Zlatý hřeb večera a také jeho nejsilnější moment přišel až v úplném závěru, kdy se na pódiu sešli hlavní aktéři – autorka knižní předlohy, režisér David Yates, producent David Heyman a ústřední herecká trojice. A velkými slovy se v tu chvíli opravdu nešetřilo.

Emma Watson se rozbrečela

Komplimenty směřovaly k filmařskému týmu, věrným fanouškům a Rowlingové, bez níž by svět Harryho Pottera nikdy nepoznal. Všichni zároveň vyjádřili lítost nad tím, že pouť čaroděje s typickými kulatými brýlemi končí. Tato skutečnost nedojala jen fanoušky, ale i samotné osobnosti, jež jednotlivé proslovy pronášely. Emma Watson neskrývala slzy a ani jejím mužským kolegům nebylo moc do skoku.

Jako úplně poslední si vzala slovo autorka. Ještě než však stihla začít mluvit, omámilo ji náměstí, které hromadně skandovalo: „Děkujeme“. J. K. Rowlingová přes slzy poděkovala hlavně svým čtenářům, ocenila ty z nich, kteří i přes hustý déšť vydrželi kempovat na Trafalgar Square, a celý večer zakončila slovy: „Bradavice pro vás budou mít dveře vždy otevřené“.

Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 (Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II)

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy
Velká Británie / USA, 2011, 130 min

Režie: David Yates
Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, Maggie Smith, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Alan Rickman, Geraldine Somerville, Natalia Tena, Kelly Macdonald, Tom Felton, Toby Regbo, Emma Thompson, Ralph Fiennes, Michael Gambon, Gary Oldman, Jason Isaacs, Bill Nighy, Domhnall Gleeson, John Hurt, David Thewlis, Clémence Poésy, Helen McCrory, Timothy Spall, Jim Broadbent, Julie Walters, James Phelps, Matthew Lewis, Oliver Phelps, Warwick Davis a další

Premiéra v ČR: 14. července 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Světová premiéra filmu Harry Potter a Relikvie smrti – část 2: Potter mánie zachvátila Londýn