Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Daniel Radcliffe: Kdepak Harry Potter! Punk rocker, který se svléká na veřejnosti

Nela Christovová

Nela Christovová

19. 11. 2010

!speciál!Stává se to spoustě herců. Při pohledu na ně se vám vybaví jedna role a její stín je doprovází klidně několik let, než se vyskytne šance zapsat se do diváckého povědomí zase trochu jinak. Tenhle mladý Brit je na tom ještě o něco hůř, s nálepkou Harryho Pottera žije už téměř deset let. Přesto ale dostal příležitost dokázat, že zvládne víc než jen zahánět digitální mozkomory.

Daniel Radcliffe jako Harry Potter, Zdroj: distributor filmu

Daniel Jacob Radcliffe se narodil 23. července 1989 v Londýně do rodiny, která se už nějakou dobu pohybuje ve světě showbyznysu. Oba Danielovi rodiče jsou totiž agenti – otec zastupuje britské spisovatele a matka zase herce vystupující na stanici BBC. Není proto divu, že se v prvním filmu objevil už v deseti letech, a to rovnou na zmíněné BBC. Tehdy si v televizní adaptaci slavného Dickensova románu vystřihl mladého Davida Copperfielda.

Topzine.cz pro vás připravil speciál k filmu Harry Potter a Relikvie smrti, více článků naleznete zde.

Už v roce 2000 společnost Warner Bros vypsala casting na postavu Harryho Pottera. Příběhy z pera J. K. Rowlingové si v té době začínaly podmaňovat čtenářskou obec. Není se proto co divit, že o roli čarodějnického učně byl velký zájem. Rodiče tehdy Danielovi říkali, aby s rolí moc nepočítal, a proto byl více než překvapen, když mu v noci zavolali tvůrci, že ho chtějí obsadit. Výběr si pochvaluje i samotná Rowlingová, která tenkrát byla pro obsazení čistě britských herců: „Když jsem viděla Dana na kamerových zkouškách, bylo mi jasné, že Chris Columbus nemohl najít lepšího Harryho Pottera.“

Jde to i bez fanoušků

V hlavních rolích se objevili další neznámí dětští herci – Rupert Grint jako Ron Weasley a Emma Watson jako Hermiona Grengerová. Kvůli tomu, aby všichni zmínění mohli bez problému pokračovat v natáčení, se v Británii dokonce musel změnit zákon o dětské práci.

Pamatujete? Draco a Harry v Kameni murdců, Zdroj: distributor filmu

Pokud ale předpokládáte, že Harry Potter a Kámen mudrců je Radcliffovou premiérou na stříbrném plátně, musím vás vyvést z omylu. Než snímek oficiálně vešel do kin, Daniel se stihl objevit ještě v jednom filmu. Šlo o akční komedii Agent z Panamy s Piercem Brosnanem v hlavní roli.

Až později, roku 2001, začalo to pravé šílenství, které rostlo s každým dílem filmové série. Radcliffe to však bere s nadhledem: „Myslím, že jsem naprosto normální. Když dohraju, jdu do školy, s přáteli ven, jdu do kina… Dělám všechno, co každý normální teenager. Lidi si myslí, že nemůžu vyjít z domu bez davu fanoušků, ale to není pravda. Můžu dělat víc věcí, než si všichni myslí.“ Navíc přiznává, že ho celou dobu rodiče drželi při zemi, aby mu nečekaná sláva náhodou nestoupla do hlavy.

Dospívají herci i postavy

Následovala další pokračování kouzelnické ságy. S každým novým dílem a režisérem se postava Harryho vyvíjí, stejně jako dospívají čtenáři původní knižní předlohy. Mění se herecké pojetí hlavních postav. „Celá série je o ztrátě nevinnosti. V prvním díle jsou všichni dětinští, téměř naivní. Harry si myslí, že se vstupem do kouzelnického světa bude všechno lepší než ten svět, ve kterém do té doby žil. Ale není – jenom jde do dalších extrémů. Může to být zábava, ale taky se v té hlubině může člověk utopit,“ říká Radcliffe.

Jako Jack Kipling ve snímku My Boy Jack, Zdroj: distributor filmu

První část sedmého dílu s názvem Harry Potter a Relikvie smrti byla do českých kin uvedena 18. listopadu. Režie se opět ujal David Yates, který se osvědčil už v díle předchozím. Na rozdíl od jiných režisérů se držel knižní předlohy a nenutil filmu sůj styl. To fanoušci ságy dostatečně ocenili, a tak bylo Yatesovi svěřeno velké finále. Tentokrát se ale ve filmu tolik nekouzlí, a proto na řadu přichází opravdový herecký um.

Recenzi filmu Harry Potter a Relikvie smrti – 1. část si můžete přečíst zde.

Mezi natáčením jednotlivých dílů se také čas od času objeví na divadelních prknech. Hostoval například ve hře The Play I Wrote, ale největší pozdvižení vyvolal v roce 2007 v divadelním kuse nazvaném Equus. Ano, to je ta hra, ve které se objevil nahý. Záběry z této pasáže doslova oblétly svět. „Ptal jsem se Garyho Oldmana, jaké to je hrát nahý. A on mi odpověděl: ‚První večer budeš vyděšený, druhý večer budeš vyděšený a potom už ti to bude jedno.‘ A měl pravdu, pak už na tom nesejde.“

A o co ve hře vlastně jde? Daniel ztvárnil posedlého ošetřovatele koní, který svá zvířátka oslepuje pomocí hřebíků. Touto rolí vyvolal u divadelních kritiků pozitivní ohlasy a díky zmíněným fotkám, určitě nejen u nich.

Malá promo ochutnávka ze hry Equus, Zdroj: youtube.com

Objevil se ve válečném snímku My Boy Jack, založeném na příběhu syna spisovatele Rudyarda Kiplinga. V roce 2011 bude mít premiéru dlouho očekávané drama The Journey is the Destination o tragické smrti Dana Eldona, britského novináře žijícího v Africe. Hlavního představitele vybírala už v roce 2007 Eldonova matka, která dala Danielovi přednost před herci jako Joaquin Phoenix nebo Heath Ledger.

Kdepak Potter, punk rocker!

Danielův osobní život zůstává velkou neznámou. Prozradil na sebe, že poslouchá punk rock a sám hraje na baskytaru. Mezi jeho oblíbené kapely patří The Hold Steady, Arctic Monkeys, Sex Pistols, ale poslechne si rád i anglickou písničkářku Kate Nash. Považuje se za aktivistu, bojujícího za práva gayů. Přispívá americké neziskové organizaci The Trevor Project, a dokonce natočil kampaň, ve které upozorňuje na sebevražedné sklony homosexuálních teenagerů.

Jeho nejoblíbenějším sportem je kriket a na své osmnáctiny si jej zaletěl zahrát až do Indie. Trpí lehkou formou dyspraxie, poruchou učení, která mu brání správně koordinovat pohyby.

Zbývají už jen dvě závěrečné části a čarodějnická sága nadobro skončí. Proto nastává otázka, zda se Danielovi a jeho přátelům podaří vymanit z potterovské škatulky. Je čas dostat ze sebe to nejlepší.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Daniel Radcliffe: Kdepak Harry Potter! Punk rocker, který se svléká na veřejnosti