Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Sněhurek ve filmu je skoro sto a každá vypadá jinak. Vyberte si tu svou

Redakce

Redakce

3. 6. 2012

Snad každý zná příběh o tmavovlasé dívce, která je tak krásná, že macecha jí její krásu závidí, a proto ji chce zabít. Otráví ji jablkem, ale na pomoc přispěchá princ, který ji probudí polibkem z pravé lásky. Ano, řeč je o Sněhurce. Ale o které?

FOTO: Snehurka

Sněhurka zachránila Walta Disneyho. Zdroj: distributor filmu

Asi nejznámější původní verzi příběhu o Sněhurce nenapsal nikdo jiný než slavní pohádkáři bratři Gimmové. Sněhurka je dnes jedna z klasických pohádkových postav, a tak není divu, že se objevuje v mnoha filmových zpracováních. Její příběh se objevuje hned v několika žánrech. Od animované pohádky až po horor. Americká filmová databáze uvádí, že postava Sněhurky se vyskytuje v téměř jednom stu filmů a dvou videohrách.

Walt Disney sklízel i Oscary díky Sněhurce

Animovaný film Sněhurka a sedm trpaslíků (1937) je pravděpodobně nejúspěšnějším a nejznámějším filmem o Sněhurce. Navíc je to vůbec první celovečerní animovaný film. Přestože kde kdo strašil, že film bude propadák a snažil se to Disneymu vymluvit, on Sněhurce věřil a udělal dobře. Po premiéře byli diváci nadšeni. Díky rozhodnutí Walta Disneyho jeho společnost vydělala množství peněz a rozrostla se.

Za film Sněhurka a sedm trpaslíků také studio dostalo svého prvního Oscara a k němu sedm menších, symbolických. I když je snímek na světě už pár desítek let, zůstává stále na prvních místech žebříčků animáků.

[youtube_660]KOlQ75fhWKE[/youtube_660]

Toto romantické, kouzelné zpracování pohádky o Sněhurce se asi nejvíce podobá klasickému grimmovskému pojetí. Klasiku ale rozhodně nehledejte v již méně známém kanadském snímku Sněhová královna (2001). Hlavní roli si zde zahrála Kristin Kreuk, osudová láska Clarka Kenta ze seriálu Smallville. Sněhurka je rozhodně krásná jako vždy, ale příběh se trochu změnil.

Sněhurka má různé podoby.

Děti nikdy nepouštějte k filmu Sněhurka – Příběh hrůzy (1997), mohly by se totiž začít této pohádky bát. Je zde sice krásná dívka, zrcadlo, otrávené jablko, zlá macecha, sedm horníků, ale všechno je o něco děsivější. Horníci nejsou žádní roztomilí šmudlové, ale pořádní chlapi, a místo, aby s nimi Sněhurka vycházela, má z nich spíše strach.

Přestože je atmosféra filmu temná a je zde pár děsivých scén, při kterých si jemnější povahy zakrývají oči, fanoušky pořádných hororů snímek nepotěšil. Jedná se totiž o lehčí pohádkový odvar hororu. A nepomůže tomu ani Sigourney Weaver v roli zlé královny.

Plnoštíhlá babička i učitelka ve škole

Sněhurka se také objevila v seriálech. Nejprve v pětidílné minisérii Desáté království (2000), kde vypadá poněkud jinak. Sněhurka je tu už obtloustlou postarší paní, i tak ale vypadá stále dobře.

FOTO: Sněhurka ze seriálu Once Upon a Time

Sněhurka v době, kdy ještě věděla, kdo vlastně je.

Krásnou a mladou Sněhurku si pak zahrála Ginnifer Goodwin (Tvůj snoubenec, můj milenec) v seriálu Once Upon a Time (2011), jehož první série právě skončila na americké televizi ABC. Sněhurka žije v našem světě jako učitelka na základní škole, protože zlá královna ji i se všemi pohádkovými postavami poslala do světa lidí. Navíc jim vymazala paměť, takže ani nevědí, že kdy byly pohádkovými postavami.

Seriál je v Americe velmi úspěšný a populární. Na poslední díl série se dívalo téměř 10 milionů diváků. A to nesmíme zapomenout, že televize umožňuje sledování seriálů i na svých internetových stránkách. Na druhou sérii se diváci mohou těšit už v září 2012.

Letos můžeme v kinech vidět hned dvě Sněhurky

Na letošní rok producenti naplánovali rovnou dva filmy o Sněhurce. V prvním z nich si krásnou princeznu zahrála Lily Collins (Zrození šampióna) a zlou macechu Julia Roberts (Jíst, meditovat, milovat). Snímek se jmenuje, jak už jistě tušíte, Sněhurka (2012). Měli jsme tu tedy animák, horor, seriál a teď i komedii o Sněhurce? Film plný nadsázky s dávkou humoru a ironie můžete vidět už od dubna v kinech.

[youtube_660]bO6RL8k96nw[/youtube_660]

Na stříbrných plátnech je od 31. května ještě jedna nová verze, a to temné fantasy Sněhurka a lovec (2012) v hlavní roli s Kristen Stewart (Twilight sága). Nepůjde už o vystrašenou dívenku v modrých šatech a s červenou stužkou ve vlasech. Tahle Sněhurka totiž nosí brnění a umí se ohánět mečem. Druhou volbou na obsazení hlavní role byla právě Lily Collins, ale protože Stewart roli přijala a překonala i svůj strach z koní, Collins obsazena nebyla a zahrála si nakonec ve zmíněné komediální verzi. Sněhurek je opravdu mnoho.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sněhurek ve filmu je skoro sto a každá vypadá jinak. Vyberte si tu svou