Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Slavné literární sebevraždy. Skočit pod vlak, nebo kulkou do hlavy?

Tereza Turzíková

Tereza Turzíková

14. 3. 2014

Ne všechny knihy končí šťastně a hrdinové jsou často nuceni hledat vykoupení ve smrti, neschopni již dále snášet příkoří a bolesti svého osudu. Podívejte se na výběr nejslavnějších literárních sebevražd od Shakespeara až po současnost, který vám přináší TOPZINE.cz.

Smrt byla vždy fascinující téma. Sebevraždy se vyskytují v antické tragédii, renesančním dramatu i současné beletrii. Již od nepaměti totiž hledali čtenáři v literatuře úlevu svých vlastních strastí.

William Shakespeare: Romeo a Julie

Tragédie z konce šestnáctého století vypráví známou historii dvou znepřátelených rodů z Verony, Monteků a Kapuletů, jejichž děti Romeo a Julie se do sebe zamilují. Osud jim však nepřeje a za tragických okolností zemřou – jedem a dýkou.

Romeo a Julie není jedinou ze Shakespearových her, kde se vyskytují sebevraždy. Například Hamletova krásná Ofélie se z žalu utopí a život Lady Macbeth končí neméně tragicky. Kromě toho Shakespeare čerpá z antických divadelních her, kde byly sebevraždy častým jevem. V takové Antigoně i Elektře tečou potoky krve, kdy se smrt zdá být jediných východiskem.

Johann Wolfgang von Goethe: Utrpení mladého Werthera

Utrpení mladého Werthera je knihou, která své čtenáře zasáhla asi největší mírou. Hlavním hrdinou je citlivý, něžný a nešťastně zamilovaný Werther. Krásná Charlotta chová k Wertherovi city, ale je již provdaná za Alberta. Manželská povinnost je pro Lottu důležitější než její cit, na rozdíl od Werthera, který překypuje láskou a zoufalstvím.

Werther je epistulární román (psaný formou dopisů) a patří mezi nejzásadnější preromantické romány. Ve své době se těšil velké oblibě u mladých čtenářů, kteří se ve Wertherově nešťastném osudu našli. V 18. století však čtenáři nenapodobovali pouze Wertherův specifický oděv (modré sako a žlutá vesta), ale také způsob ukončení svého života. Kromě toho že Goethe napsal vynikající, emotivní dílo, spustil mimoděk i vlnu sebevražd kulkou do hlavy.

Lev Nikolajevič Tolstoj: Anna Kareninová

Ruská klasika vypráví příběh ženy hledající lásku v mimomanželském vztahu. Prostřednictvím Tolstého románu nahlížíme do života ruské buržoazní společnosti 19. století, která je založena na lži, přetvářce a falešných mravních hodnotách. Anna Karenina je nešťastnou, morálkou svázanou ženou, která nachází štěstí pouze se svým milencem Vronským.

FOTO: Anna Karenina

Annu Karenina ztvárnila ve filmu z roku 2012 Keira Knightley. Zdroj: Bontonfilm

Idyla s milencem však nemá dlouhého trvání. Kareninová otěhotní, je zavržena rodinou i celou petrohradskou smetánkou. Po vyčerpávajících hádkách s Vronským, mužem, kvůli kterému se vzdala všeho, ukončí svůj život skokem pod kola vlaku. Tento objemný klasický román není pouze příběhem o lásce, ale rovněž kritikou společnosti a nesmyslných mravních hodnot.

Jack London: Martin Eden

Jack London byl slavný americký spisovatel, který kromě mnoha dobrodružných knih a povídek také napsal existencialistický román pod názvem Martin Eden. Jedná se o částečně autobiografickou knihu. Martin Eden je chudý námořník, který se náhodou dostane do lepší společnosti a zamiluje se do bohaté dívky. Všechen svůj čas věnuje tomu, aby se k ní dostal blíže a stal se jedním z jejích zámožných nápadníků.

Veškerá jeho píle a touha je však zbytečná a Martin Eden se ocitá na okraji společnosti, neschopný zařadit se mezi zbohatlíky, ani mezi chudé. Jako jediné řešení své situace vidí smrt utopením.

Zajímavostí je, že autor knihy pravděpodobně také spáchal sebevraždu,  zemřel na předávkování morfiem.

Gustave Flaubert: Paní Bovaryová

Příběh tohoto realistického románu z poloviny 19. století není nepodobný příběhu Anny Kareninové. Jeden z nejvýznamnějších francouzský autorů Gustave Flaubert vypráví příběh znuděné, nešťastně provdané ženy, která nachází naplnění pouze v milostných dobrodružstvích.

Na rozdíl od Kareniny však paní Bovaryová netrpí kvůli tlaku společnosti ani kvůli zklamání ve vztahu, nýbrž kvůli tíživé finanční situaci. Má obrovské dluhy a svou rozhazovačností a prostopášností přivedla zkázu jak na sebe, tak svého manžela. Hrdinka Ema Bovaryová se otráví arzenikem a na konci svého života je konečně šťastná, totiž s vyhlídkou na ukončení svého utrpení.

Haruki Murakami: Norské dřevo

Kniha populárního japonského autora vyšla v roce 1987 a dostalo se jí velkého úspěchu. Její název je odvozen od písničky kapely The Beatles. Norské dřevo lze chápat jako polemiku nad životem, smrtí a lidskou osamělostí, která je plná metafor a hlubokých myšlenek.

FOTO: Norské dřevo

Kniha Norské dřevo se stala světovým bestsellerem.

Kniha vypráví o muži, který vzpomíná na svá mladá léta a všechny rány osudu. Hlavní postava Tóru prochází životem a mnoho z jeho milovaných odchází ze světa právě sebevraždou. Postupně si bere život jeho nejlepší přítel, sestra jeho dívky Naoko a nakonec se i Naoko samotná oběsí.

John Green: Hledání Aljašky

Hledání Aljašky je první knihou tohoto mladého amerického autora. John Green svým lidským, humorným stylem představuje mladé studenty z internátní školy, kteří bojují s vedením školy, hloupými spolužáky a hlavně sami se sebou. Hlavní postava Miles, přezdívaný Pudge, se jako mnoho jiných zamiluje do excentrické a krásné Aljašky, která má temnou minulost a skrývá mnoho bolesti a tajemství, což ji nakonec přinutí spáchat sebevraždu.

Po zbytek knihy se Miles s přáteli snaží zjistit, zda smrt Aljašky byla sebevraždou, či nehodou, pokouší se jí porozumět a pochopit tak vlastní život. Hledání Aljašky je fascinujícím dílem o hledání sebe sama a oslavou mládí a nezávislosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slavné literární sebevraždy. Skočit pod vlak, nebo kulkou do hlavy?