Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

5 zajímavostí o Haruki Murakamim. Disciplinovaný běžec s vášní pro kočky

Tereza Andělová

Tereza Andělová

21. 6. 2013

Haruki Murakami patří v současné době k nejoblíbenějším a nejpřekládanějším spisovatelům. Jaký je Murakami ve svém soukromí? Vybrali jsme 5 zajímavostí o uznávaném spisovateli.

FOTO: Populární Haruki Murakami byl jedním z favoritů na Nobelovu cenu za literaturu. Zatím se mu ji získat nepodařilo, Zdroj: www.haruki-murakami.com

Murakami byl jedním z horkých favoritů na Nobelovu cenu za literaturu. Zdroj: www.haruki-murakami.com

1. Závislost na filmech

Během svých studentských let nepatřil Murakami k těm, kteří zasvětili veškerý čas studiu. Jeho vášní bylo především sledování filmů, a to do té míry, že jich zvládl shlédnout 200 během jednoho roku.

Už v tomto období se také projevovalo jeho tvůrčí nadání. Murakamiho první texty měly podobu filmových scénářů. Ty ovšem nikdy nezveřejnil, a tak jejich obsah zůstává pro fanoušky záhadou.

2. Kariéra barmana

Po škole nic nenasvědčovalo tomu, že se z Murakamiho stane zrovna spisovatel. Namísto psaní se totiž oženil se svojí přítelkyní z univerzity a společně si otevřeli jazzový klub a kavárnu, kterou nazvali Peter Cat. Právě v něm ale začal po nocích psát svůj první román s názvem Slyš vítr zpívat.

Zajímavé je, že původní verze románu nevznikla v japonském, ale v anglickém jazyce. Murakami za Slyš vítr zpívat obdržel cenu pro začínající autory, a to ho přimělo ve spisovatelské dráze pokračovat.

3. Milovník koček a Rjú Murakamiho

Murakami otevřeně prohlásil, že za nejlepšího japonského spisovatele považuje svého jmenovce a přítele Rjú Murakamiho. Ten je českým čtenářům známý především jako autor románu V polévce miso. Dokonce od něj dostal kočku, kterou pojmenoval Kirin – podle čínského mytologického jednorožce.

A kočky jsou Murakamiho velkou láskou. Přiznává, že si bez nich neumí svůj život představit, a vždy má doma alespoň jednoho kočičího mazlíčka. Kočky se ostatně objevují i v jeho knihách, vzpomeňme například na pana Nakatu z Kafky na pobřeží, který s nimi uměl dokonce mluvit.

Murakami

4. Běžec a spisovatel na jedné lodi

Murakami je nadšeným běžcem a o své vášni napsal i knihu s výstižným názvem O čem mluvím, když mluvím o běhání. Běhat začal celkem pozdě, ve svých 33 letech, od té doby ovšem zvládl uběhnout už dvě desítky maratonů, dokonce běžel jeden ultramaraton (pro nezasvěcené – jde o trasu pohybující se okolo 100 kilometrů).

Běhání a psaní jsou podle něj velmi podobné procesy. U obou činností jde především o disciplínu a vytrvalost. A ty Murakamimu očividně nechybí.

5. Hudba jako součást života

Murakami vlastní víc než 6 000 hudebních nahrávek a je nadšeným posluchačem širokého spektra žánrů, od popu až ke klasickým skladbám. Mezi jeho oblíbence patří i český skladatel Leoš Janáček.

Hudba nemá důležité místo jen v jeho životě, ale i v knihách. Každou z nich doplňuje soundtrack, písně, které jsou neoddělitelnou součástí příběhu. Názvy písní se často stávají i názvy knih. Například píseň Norwegian Wood od The Beatles je předlouhou Norskému dřevu, Na jih od hranic, na západ od slunce si vypůjčil z textu písně Nat King Colea, amerického jazzmana.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Haruki Murakamim. Disciplinovaný běžec s vášní pro kočky