Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Shakespearovské slavnosti 2012: Langmajer šprtá text o královském bídákovi

FOTO: Kean (Jiří Langmajer) v krásném oranžovém županuLetošní Shakespearovské slavnosti 2012 lákají na Richarda III. s Jiřím Langmajerem v titulní roli. Na tradičním červeno-červeném plakátu se objeví s Klárou Issovou. Vstupenky na festival, který proběhne od 26. června do 7. září v šesti českých a slovenských městech, jsou již v předprodeji.

FOTO: Kean (Jiří Langmajer) v krásném oranžovém županu

Jiří Langmajer patří k nejostřílenějším hercům české scény

Scény pod širým nebem v Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě, Zvolenu a historicky poprvé také v Plzni přivítají festival Letní shakespearovské slavnosti. Po loňské novince, komedii Zkrocení zlé ženy, která má své místo v programu i letos, se diváci mohou těšit na premiérové historické drama Richard III.

Podívejte se: Jak šel čas s plakáty Shakespearovských slavností

„Richard III. je ďábelsky dobrý tanečník a je dobré se s ním občas potkat na parketu. Už proto, aby nás ztráta morálky a svědomí, což je hlavní melodie, na kterou Richard tancuje, netěšila, ale děsila. Proto říkám: Vítej Richarde! Nejvyšší čas! Potřebujeme Tě!“ představuje anglického bídáka s modrou krví režisér Martin Huba.

Foto: Jiří Langmajer a Klára Issová

Jako Richard III. se představí Jiří Langmajer, Lady Annu ztvární Klára Issová Zdroj: Agentura Schok

Do hlavní role letošní novinky obsadil slovenský divadelník Jiřího Langmajera. Oba jmenovaní nejsou na Slavnostech žádní nováčci. Martin Huba v minulosti pro festival nastudoval kultovního Krále Leara s Janem Třískou a tragédii Romeo a Julie. Langmajer si za roli prince Hamleta z roku 2003 vysloužil nominace na Cenu Thálie i Cenu Alfréda Radoka.

„V posledních měsících jsem autem najezdil přes 4 000 km a díky Richardovi, kterého jsem si za volantem předříkával, mi ty nekonečné jízdy mnohem líp utíkaly. Řítil jsem se po D1 a zároveň jsem byl v londýnském Toweru jako Richard III., vévoda z Glostru,“ prozrazuje Jiří Langamajer svou učební metodu.

FOTO: Simona Stašová a Bolek Polívka

Na scénu se letos vrátí i divácký hit Veselé paničky windsorské

Hlavní ženskou roli, Lady Annu, ztvární herečka Klára Issová. V dalších rolích se představí Simona Postlerová, David Suchařípa, Daniel Bambas, Lukáš Langmajer, Eva Salzmannová, Kamil Halbich a další. Hudbu pro inscenaci Richard III. skládá nejen Shakespearovkami prověřený Jan P. Muchow, scénu vytvoří Jozef Ciller.

Ruda z Ostravy míří na Hrad

Další premiérou, nastudovanou ostravskou odnoží Slavností, bude komedie Marná lásky snaha. Ústřední dvojici si vystřihnou Lukáš Hejlík a Kateřina Janečková. Herce známé také ze seriálu Ošklivka Katka dále doplní například Michal Kovalčík alias Ruda z Ostravy.

Foto: Česko-slovenská inscenace Oko za oko - niečo za niečo

Komedie Oko za oko – niečo za niečo překvapí svou výraznou nadčasovostí

Slovenská část festivalu přiveze do Prahy koncem července vlastního Richarda III., ve kterém nebudou chybět Robert Roth, Táňa Pauhoufová či Dana Batulková. Diváci v Bratislavě a Brně se mohou dále těšit na premiéru komedie Dvaja páni z Verony.

Repríz se na letošních Shakespearovských slavnostech dočkají také populární Veselé paničky windsorské s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou v hlavních rolích, historické drama Jindřich IV., tragédie Romeo a Julie v nastudování souboru PaS de Theatre Ostrava, slovensko-česká komedie Oko za oko – niečo za niečo a drama Antonius a Kleopatra, které však bude k vidění už jenom v Bratislavě.

Letní shakespearovské slavnosti

Kde: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Bratislava, Zvolen

Kdy: 26. června – 7. září

Premiéry: Richard III., Marná lásky snaha, Dvaja páni z Verony

Reprízy: Zkrocení zlé ženy, Veselé paničky windsorské, Romeo a Julie, Oko za oko – niečo za niečo, Antonius a Kleopatra

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Shakespearovské slavnosti 2012: Langmajer šprtá text o královském bídákovi