Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Komedie Řemeslníci zbořila scénu Švanďáku. Dokonce bez sprostých slov

Anna Kottová

Anna Kottová

12. 12. 2011

FOTO: Řemeslníci Švandovo divadloManželská dvojice Alice a Manfred už devět měsíců dolaďují svůj vysněný dům. Banda řemeslníků, kterou si najali, ale připomíná spíš multikulturní tlupu budižkničemů, která neumí napočítat do pěti.

FOTO: Řemeslníci Švandovo divadlo

Občas vám rupnou nervy Zdroj: Alžběta Jungrová, ŠD

Scéna i příběh vás od první chvíle vtáhnou do nedodělaného bytu, kde se na zemi válí nevybalené krabice. Pokud máte k řemeslníkům vřelý vztah, tyhle začnete po chvíli z duše nenávidět. Robert Jašków jako mistr elektrikář típne bez okolků cigaretu na podlahu.

Podrobnosti: Černá komedie s tragickou stránkou

Zuzana Onufráková vás vtipně okouzlí slovenským jazykem a velkými gesty, protože připomíná pubertálního výrostka 21. století.

Vtip za vtipem a ironie za ironií

Lepší parodii na řemeslníky, na které je velký kus pravdy, neznám. Originální hru dánské autorky Line Knutzon se režisérovi Danielu Hrbkovi podařilo realisticky a s těžkým sarkasmem převést na divadelní prkna.

FOTO: Řemeslníci Švandovo divadlo

Pohoda, klid a housle. Všechno má ale své meze

V rozestavěném bytě nikdo nepracuje. Dům se místo rodinného hnízdečka lásky promění za devět měsíců v ještě větší staveniště.

Alice (Klára Cibulková) i Manfred (Kamil Halbich) mají nervy na pochodu, ale co dělat? Bezmoc, která se brzy dostaví, je nesnesitelná. Manželé už dávno ztratili vládu nad svým životem a jejich osud leží v rukou neschopných fušerů.

Podívejte se: Smíchoff/on přinesl historii Švanďáku

Nekonfliktní, možná až slabošský Manfred, kterého vzorně ztvárnil Kamil Halbich, chce mít vše v klidu dostavěné. Racionálně se rozčiluje, když mu šéf řemeslníků Glen (Marek Pospíchal) vysvětluje další výdaje na opravy, kterým laici nemohou rozumět. Za podobnou klišé frázi se dá schovat vždy a všechno.

Očima Báry Nachtmanové: Řemeslníci jsou kvalitní komedií, při které se budete určitě bavit tak, jako jsem se bavila já. Herci jsou skvělí, scéna do puntíku vymyšlená, zápletka originální. Příběh je sice doveden ad absurdum, ale hlavně ze začátku s manželi jejich problémy tak prožíváte, že jste pomalu zoufalí stejně jako oni. Protože víte, že tady není fikce daleko od reality. Řemeslníci jsou zkrátka to, co bych doporučila svým známým.

Hodnocení: 90 %

Rázná Alice se snaží být před manželem silná, ale bez něj má také nervy na pochodu. Právě výbuchy hněvu a následný strach Kláry Cibulkové patří k hnacím motorům inscenace.

FOTO: Řemeslníci Švandovo divadlo

Něco se Alici asi nezdá

S řemeslníky si není radno zahrávat. Když se rozčílí, snadno zničí vše kolem sebe. Co když ale překročí únosnou míru? Pak začne být ve sklepě manželů poměrně těsno.

Nejen herci si to užili

Černočerná komedie působí dynamicky. Světla ve druhé polovině nápaditě doplňují neustálé dění na scéně a za akrobatické kousky si oba herci vysloužili ještě před koncem potlesk.

Sarkasmus a ironii dovedl režisér Daniel Hrbek až na kraj snesitelnosti. Balancuje sice těsně na hranici vkusu, ale nepřekročí ji. Charakteristiky jednotlivých postav vycházejí ze života a v českém prostředí získává komedie ještě palčivější rozměr.

Řemeslníci

Švandovo divadlo

Autorka: Line Knutzon

Režie: Daniel Hrbek

Hrají: Kamil Halbich, Klára Cibulková, Petra Hřebíčková, Filip Čapka, Marek Pospíchal, Robert Jašków, Zuzana Onufráková a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komedie Řemeslníci zbořila scénu Švanďáku. Dokonce bez sprostých slov