Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Švandovo divadlo slibuje černou komedii. Hra Řemeslníci má i tragickou stránku

Anna Kottová

Anna Kottová

7. 12. 2011

FOTO: Řemeslníci Švandovo divadloInscenace dánské autorky Line Knutzon s názvem Řemeslníci slibuje syrový severský humor. Černou komedii si vyzkouší smíchovské Švandovo divadlo už v sobotu 10. prosince.

FOTO: Řemeslníci Švandovo divadlo

S řemeslníky je kříž Zdroj: Alžběta Jungrová, ŠD

V Řemeslnících se zábavné situace prolnou s vážnými tématy současné společnosti. Hra vedle sebe staví hromadění majetku a duchovní hodnoty, odcizení, ale i známé problémy s řemeslníky, kdy se lidé stávají otroky jejich nedokončené práce.

Čtěte také: Ekonom Tomáš Sedláček hostem ve Švanďáku

Podobně jako v Taneční hodině dánské autorky Astrid Saalbachové by si divák neměl odnést pocit z vtipné komedie, ale spíš vnímat grotesktní tragičnost situací. „Krom všeho toho vtipkování je to hra o hodnotách. Nač potřebujeme vlastnit takovou spoustu věcí?“ ptá se dánská autorka hry Line Knutzon.

FOTO: Řemeslníci Švandovo divadlo

Najdou Kamil Halbich a Klára Cibulková životní hodnoty?

Hlavními postavami jsou Manfred (Kamil Halbich) a Alice (Klára Cibulková), kteří rekonstruují dům. Veškerá organizace s tím spojená je vyčerpávající, ale naštěstí budou mít za chvíli hotovo. Kam ale zmizeli všichni řemeslníci a kdo vůbec jsou? Řemeslníky hrají Robert Jašków (Ulice, Expozitura), Zuzana Onufráková (Redakce), Jaroslav Šmíd, Tomáš Kobr a Miroslav Hruška.

Autorka: Line Knutzon (1965) se narodila v Dánsku a brzy opustila školu, aby se mohla věnovat filmu a divadlu. Ve 26 letech se prosadila hrou Střepina v srdci. Zařadila se po bok dramatiků nové dánské dramatiky, ke kterým patří také Astrid Saalbachová s hrou Taneční hodina. Řemeslníci z roku 2008 patří k jejím nejnovějším hrám.

Knutzon kombinuje dynamický, někdy až fraškovitý styl s absurditou a pohádkovými prvky plnými metafor. „Pro mě je to vše velmi konkrétní. Lidé říkají, že jsem divná, osobitá nebo surrealistická. Pro mě je to ale čistě a jednoduše realita,“ řekla o hře Řemeslníci autorka Line Knutzon.

FOTO: Řemeslníci Švandovo divadlo - Robert Jašków

Robert Jašków v roli jednoho z řemeslníků

„Hru Řemeslníci jsme objevili díky překladateli Františku Fröhlichovi, který se Švandovým divadlem dlouhodobě spolupracuje. V jeho překladech jsme v českých premiérách uvedli hry Znalci či Kdo je tady ředitel?. Po pracovní verzi překladu jsme se s ním domluvili, že přeloží celou hru, abychom ji mohli v této sezóně realizovat,“ vysvětluje dramaturgyně Švandova divadla Martina Kinská.

Premiéra přijde ještě před Vánocemi, a to v sobotu 10. prosince od 19 hodin.

Řemeslníci

Švandovo divadlo

Autorka: Line Knutzon

Režie: Daniel Hrbek

Hrají: Kamil Halbich, Klára Cibulková, Petra Hřebíčková, Filip Čapka, Marek Pospíchal, Robert Jašków, Zuzana Onufráková a další

Premiéra: sobota 10. prosince, 19:00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Švandovo divadlo slibuje černou komedii. Hra Řemeslníci má i tragickou stránku