Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Švandovo divadlo v Praze slaví 130 let. Herci vás provedou zákulisím

Eva Síčová

Eva Síčová

30. 9. 2011

FOTO: Švandovo divadloV sobotu 1. října můžete zadarmo nahlédnout za oponu Švandova divadla. Od herců se dozvíte zajímavosti z historie nebo novinky plánované na novou sezónu. Letos si nenechte ujít koncert Tomáše Kluse nebo rozhovor s Jirkou Mádlem.

FOTO: Švandovo divadlo

Oranžová barva programu k divadlu už neodmyslitelně patří Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Před 130 lety Švanďák založil Pavel Švanda ze Semčic starší. Oslavy výročí zahájí divadlo tuto sobotu 1. října na den přesně od jeho faktického vzniku v roce 1881. V tento den si můžete zdarma prohlédnout i prostory mimo jeviště.

Přečtěte si profil: Nahlédněte pod pokličku Švandova divadla

Herci Švandova divadla vás provedou zákulisím ve čtyřech prohlídkách od 14 do 18 hodin. Na programu jsou mimo jiné soutěže a slevy na vstupenky. Po celý den si také můžete koupit lístky na vyhrazená představení divadla za pouhých 130 Kč.

FOTO: Tomáš Klus na festivalu Mezi ploty 2011

Tomáš Klus vystoupí ve Švandově divadle v pondělí 17. a úterý 18. října Foto: Anna Kottová, Topzine.cz

Večerní program vyvrcholí premiérou celovečerního hraného filmu Smíchov pláče, Brooklyn spí. Ve filmu uvidíte nejen celý herecký soubor Švandova divadla, ale také herce z ostatních koutů naší země. Pokud zmeškáte tuto příležitost, další reprízu filmu uvidíte v následujícím měsíci, a to v pátek 4. listopadu.

Žít, či nežít na Smíchově?

Na tuto otázku dostanete odpověď v sobotu 15. října, kdy se chystá první premiéra sezóny Smíchoff/on. Původní český kabaret přiblíží život na místě, při jehož vzniku stáli zlí duchové. V hlavní roli uvidíte známé tváře souboru jako Roberta Jaškówa (seriály Ulice, Expozitura), Filipa Čapku (Gottland) nebo Apolenu Veldovou (Kurz negativního myšlení).

[YOUTUBE]99fgQsttD4E[/YOUTUBE]

Při příležitosti 130. výročí od založení si divadlo pro diváky připravilo bohatý program až do konce roku. Mimo divadelní hry se můžete těšit na hudební vystoupení. Koncertovat přijede Tomáš Klus, Bratři Ebenové, Lenka Dusilová a další.

Svým příznivcům nabízí divadlo možnost setkat se s výjimečnými osobnostmi českého, evropského i světového umění v rámci cyklu Scénických rozhovorů. V tomto roce máte možnost setkat se s Tomášem Sedláčkem, Jiřím Mádlem nebo Luďkem Sobotou.

Když se 130 let nezahálí

Švandovo divadlo není jen činoherní stánek, ale kulturní centrum levého břehu Vltavy. Disponuje dvěma sály. Do Velkého sálu se vejde 300 lidí a do Studia o třetinu méně. Návštěvníci i kolemjdoucí se mohou občerstvit v divadelní kavárně, která má kapacitu 50 míst.

Foto: Robert Jašków ve hře Gottland

Robert Jašków ve hře Gottland Foto: Patrik Borecký, Švandovo divadlo

Ročně se zde uskuteční více než 450 kulturních akcí. Divadlo využívá pro vybrané produkce ve Velkém sále titulkovací zařízení, a díky tomu je otevřeno také mezinárodnímu, anglicky mluvícímu publiku.

Švandovo divadlo

Založeno: 1. 10. 1881 Pavlem Švandou ze Semčic

Adresa: Štefánikova 57, Praha 5 Smíchov

Ředitel: Daniel Hrbek

Umělecký šéf: Dodo Gombár

Herecký soubor: Kamil Halbich, Miroslav Hruška, Robert Jašków, Filip Čapka, Tomáš Pavelka, David Punčochář, Stanislav Šárský, Klára Cibulková, Kristýna Frejová, Apolena Veldová, Zuzana Onufráková, Petra Hřebíčková, Martina Krátká, Patrik Děrgel

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Švandovo divadlo v Praze slaví 130 let. Herci vás provedou zákulisím