Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Co skrývá hra Apartmá v hotelu Plaza? Tři komedie v jednom balení

Anna Kottová

Anna Kottová

25. 11. 2011

FOTO: Apartmá v hotelu PlazaTři aktovky plné situačního humoru spojuje jedno apartmá v hotelu Plaza a různorodé vztahy mezi mužem a ženou. Divadlu na Vinohradech se tentokrát opravdu podařilo chytit kapra na silonku.

FOTO: Apartmá v hotelu Plaza

Jenom jedno políbení a musím jít Zdroj: Viktor Kronbauer, DnV

Manželé se snaží přemluvit svoji dceru, aby vylezla z koupelny a vdala se. Otec (Martin Zahálka) vyhrožuje vylomením dveří a matka (Lucie Juřičková) se snaží situaci uklidnit.

Některé vtipy se sice začínají ke konci opakovat, ale když už si myslíte, že není o čem hrát, objeví se nová situace.

Neil Simon (1927) pracoval po studiích ve Warner Brothers. Se starším bratrem začal psát scénáře pro rozhlas a TV a komedii se od nich učil Woody Allen. První hru napsal ve 34 letech, propracoval se na Broadway a některé jeho hry dostaly filmovou podobu. Získal čtyři americké divadelní ceny Tony Award, jednoho Pulitzera, dvě televizní ceny Emmy a čtyři nominace na Oskara. Apartmá v hotelu Plaza mělo premiéru v roce 1968 a o tři roky později už měla inscenace premiéru v Plzni.

Lucie Juřičková jako paní Hubleyová má nejen teatrální gesta, ale i intonaci. Na vysokých podpadcích a fialovém kostýmku připomíná obří žábu Dolores Umbridgeovou z Harryho Pottera a stejně jako ona vzbuzuje opovržení.

FOTO: Apartmá v hotelu Plaza

Jak mám naši dceru dostat z koupelny?

Martin Zahálka s razancí vlastní horkokrevnému otci vyplňuje velkou vinohradskou scénu.

Scénu, která má diváka vtáhnout do děje, vymodeloval Ivo Žídek do detailů. Malé lampičky na nočních stolcích, svícen nad krbem a těžké zelené závěsy dokazují, že tady si někdo hrál. Křesílka, sofa, postel i lampy ladí do oranžova.

Kráska a zvíře

Známý slavný producent se zbytkovým alkoholem v krvi Jesse (Petr Dvořák) nevynechá jedinou příležitost, kdy se může otočit za ženskou sukní. Navštívit ho do hotelového pokoje přijede kráska Muriel (Simona Postlerová), jeho láska ze střední školy.

FOTO: Apartmá v hotelu Plaza

„Co to děláš?“ „Líbám tě.“ „Aha.“

Rozšafný svůdník používá nové triky i ty staré jako například chválu. Muriel se všemi silami snaží odolávat známému sukničkáři, i když cudnost hraje pouze na oko a do apartmá přišla s jasným záměrem.

Podívejte se: Tartuffe jde na Vinohradech do trenek

Simona Postlerová v roli ženy od rodiny je kouzelně nervózní a ostýchavá. Naopak Petr Dvořák má ve tváři přímo vyrytého floutka, který uvolněně krouží kolem své oběti.

Podivné manželství

Vzali se před více jak dvaceti lety a manželka puťka (Veronika Žilková) chce oslavit výročí v pokoji, kde strávili svatební noc. Sam (Ivan Řezáč), na kterém je vidět únava a přepracování, bere život a svoji práci smrtelně vážně. Manželství plné stereotypů je sice vážnějším tématem, ale stejně nese prvky štiplavé frašky.

Očima Ivety Svobodové: Apartmá v hotelu Plaza patří mezi skvělý repertoár vinohradského divadla. Kromě velkoryse povedené scény se budete v kuse smát. Herecké výkony nenechají nikoho na pochybách. Jen na konci představení si možná postesknete, že už se nekoná pokračování a dostanete chuť jít znovu. Jestli chcete své blízké potěšit divadelním vánočním dárkem, pak tato hra patří nepochybně mezi ty nejlepší volby.

Veronika Žilková s ležérností a láskyplnou starostlivostí hraje manželku v přiléhavém korzetu s růžovým průhledným župánkem. Ivan Řezáč jako stoprocentně vážný suchar nevypadne ani na chvilku z role, i když ho Žilková ironicky popichuje.

FOTO: Apartmá v hotelu Plaza

Stará manželka a robotická milenka. Stačí si vybrat.

Nejzvláštnější postavu dostala Jana Stryková, známá jako sestřička ze seriálu Ordinace v růžové zahradě. Ač je na scéně jen několik minut zaujme robotickým chováním a protahováním slov. Její McCormacková nic nejí a je dokonalejší než firemní počítač.

Vinohrady berou ohledy

Možná to bude znít objevně, ale komedie vždy sloužily k pobavení. Ve hře Apartmá v hotelu Plaza sice ucítíte lehký závan frašky, ale odpočinkovému odreagování to nebrání.

Komedie Američana Neila Simona pochází ze 60. let. Český humor se sice místy nachází jinde než ten americký, ale častěji si s ním souhlasně podá ruku. Divadlo na Vinohradech vybralo hru do svého repertoáru pro většinového diváka.

Apartmá v hotelu Plaza

Divadlo na Vinohradech

Autor: Neil Simon

Režie: Martin Stropnický

Hrají: Lucie Juřičková, Martin Zahálka, Jiří Dvořák, Simona Postlerová, Ivan Řezáč, Veronika Žilková, Jana Stryková, Ondřej Rychlý a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Co skrývá hra Apartmá v hotelu Plaza? Tři komedie v jednom balení