Sport

Sedm gólů v brance Ruska přineslo Čechům bronz! Mistry světa Finové

Martin Slabý

16. 5. 2011

Hokejisté České republiky po roce opět slaví medaili z mistrovství světa! Podruhé na letošním šampionátu dokázali porazit Rusko a po zápase se jim zaslouženě na krku houpaly bronzové medaile. Ty zlaté vybojovali po vysokém vítězství nad Švédy Finové.

Čeští hokejisté získali bronzové medaile

Čeští hokejisté po výhře nad Rusy získali bronzové medaile Zdroj: iihf.com

Souboj o bronzové medaile rozhodně nepřipomínal zápas poražených týmů ze semifinále.  Útočné choutky byly na obou týmech patrné od úvodních minut a diváci si tak od začátku mohli vychutnávat ofenzivní manévry.

OBR: Speciál k MS v ledním hokeji 2011: Slovensko

Přestřelka v první třetině

Ty načal ve čtvrté minutě Roman Červenka, který návrat do první lajny oslavil gólem hned ve čtvrté minutě. K přesné trefě mu ale vydatně pomohl ruský obránce Ťjutin, který si puk v pádu sám do branky dopravil.

Rusové nám ovšem o šest minut později uštědřili studenou sprchu v podobě patnáct vteřin od sebe vzdálených gólů Kovalčuka a Kulikova. Brankostroj neubíral na obrátkách ani v následujících minutách, když se českým hokejistům bleskově podařilo zásluhou Petra Průchy srovnat.

O přestávce ale přece jen měli k bronzovým medailím blíže Rusové. O vedoucí branku ruských hokejistů se pohotovou dorážkou a svým druhým gólem v utkání postaral Kovalčuk.

Ve druhém dějství přišel obrat

Brankové hody neustaly ani ve druhé dvacetiminutovce. A k radosti českých fanoušků hodovala především Hadamczikova parta. Nejprve byl v třiadvacáté minutě ruský brankář Barulin bezmocný proti střele Průchy – 3:3. To bylo naposledy, co na ukazateli skóre svítil nerozhodný stav.

Ten změnil ve dvaatřicáté minutě opět Červenka, když si poradil s poskakujícím pukem a dostal Čechy do vedení. Od další pohromy zachránilo Rusy břevno, které o chvíli později zazvonilo po pokusu Rolinka. Po teči koho jiného než Romana Červenky to už ale 5:3 bylo.

Soupeř se ale ještě jednou dokázal vrátit do zápasu, když se mu díky Tarasenkovi podařilo přiblížit se na rozdíl jediné branky.

Premiérová branka Marka pečetila bronz

Ve třetí třetině se už hrálo s jednou novou tabulí tvrzeného skla, kterou v závěru prostředního dějství vysklil Arťuchinem Karel Rachůnek. S novým plexisklem přišel šestý gól v brance Barulina, kterého tentokrát překonal Jan Marek. Byl to pro něj vůbec první gól na turnaji a nakonec se ukázal jako rozhodující. Dvě minuty před koncem se do prázdné brány trefil ještě Plekanec a završil tak gólový účet na 7:4.

Česká republika – Rusko – 7:4 (2:3, 3:1, 2:0)

B: 4., 32. a 36. Červenka, 11. a 23. Průcha, 47. Marek. 59. Plekanec – 10. a 19. Kovalčuk, 10. Kulikov, 37. Tarasenko

ČR: Pavelec – K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Němec, Čáslava – Jágr, Plekanec, Červenka – Frolík, Eliáš, M. Michálek – Voráček, Marek, Rolinek – Průcha, Novotný, Hubáček

Kromě bronzových medailí sesbírali čeští hokejisté i několik úspěchů v řadách jednotlivců. Nejlepším útočníkem šampionátu byl ve svých devětatřiceti letech vyhlášen Jaromír Jágr. Spolu s ním se do All Star týmu turnaje dostal ještě obránce Marek Židlický.

Finská smršť rozhodla finále

Vrchol mistrovství byl ale na programu večer. V severském finále se utkali Finové se Švédy, kteří do boje o zlato nepustili právě české reprezentanty. A Finové je za to náležitě vytrestali. Švédi sice vedli brankou Pääjärvi-Svenssona z osmadvacáté minuty, Finům se ale sedm sekund před druhou přestávkou podařilo Immonenem srovnat.

Ve třetí třetině pak přišel finský uragán v podobě pěti branek. Góly Nokelainena, Kapanena, Pesonena, Pyöräläho a Pihlströma zařídily nejvyšší finálové vítězství od roku 1991, kdy se mistrovství světa hraje vyřazovacím play off systémem.