Sport

Němci dávali góly, body získali sebevědomí Češi. Ve čtvrtfinále je prověří USA

Martin Slabý

10. 5. 2011

Poslední zápas v osmifinálové skupině MS 2011 odehráli čeští hokejisté stejně jako ty předchozí – vítězně. Němce přehráli 5:2, když jim ke většině gólů pomohl soupeř sám. Ve čtvrtfinále Češi narazí už ve středu odpoledne na Američany.

Jakub Štěpánek

Poprvé si na turnaji zachytal Jakub Štěpánek Zdroj: iihf.com

Pohoda, pramenící z jistoty postupu do čtvrtfinále z prvního místa, byla na českých hokejistech znát. A velice brzy se projevila i na skóre. Už po jednapadesáti vteřinách totiž brankový účet zápasu otevřel Plekanec, kterému byl nakonec připsán přesný zásah jednoho z německých hokejistů.

OBR: Speciál k MS v ledním hokeji 2011: Slovensko

Ani ne za minutu se Němci trefili do správné brány. Štěpánek jen vyrazil střelu Lavalleeho a Tripp z dorážky vyrovnal na 1:1.

Vedení českým hokejistům, kteří tentokráte nastoupili v bílých dresech, vrátil Frolík. I když pokud by to bylo jen na něm, puk by letěl kamsi za Endrasovu klec. Německý obránce, stojící zdánlivě mimo bránu, ale onu malou černou věc usměrnil správným směrem a Češi vedli 2:1.

Rozhodla druhá třetina

Rozhodující kroky k dalším třem bodům na turnaji udělali čeští reprezentanti ve druhé dvacetiminutovce. První gól bez jakéhokoli přispění německých hráčů vstřelil ve třiadvacáté minutě v přesilovce Rachůnek, jenž trefil přesně na milimetr volné místo vedle německého gólmana.

Češi pak přečkali několik šancí soupeře a čtyři a půl minuty před druhou přestávkou udeřili počtvrté. Na druhou branku Plekance navíc ještě před koncem třetiny, tentokráte s pomocí odrazu od německého brankáře, navázal Eliáš a do šaten se odcházelo za stavu 1:5.

I v posledním zápase skupiny přišla zranění

Třetí část nebyla pro Čechy už tak veselá. Nároďák se totiž opět nevyhnul zranění. Nejprve Průcha dostal z blízkosti tvrdou ránu pukem do krku a s viditelnou stopou musel opustit led. Šest minut před koncem pak putoval předčasně z hrací plochy i Havlát, který měl pro změnu potíže s ramenem.

Jediný střelecký zápis ve třetí třetině měl na svědomí Greilinger, proti jehož prudké střele neměl Štěpánek, který si zachytal poprvé na šampionátu, nejmenší šanci.

Česká republika – Německo – 5:2 (2:1, 3:0, 0:1)

B: 1. a 36. Plekanec, 11. Frolík, 23. Rachůnek, 37. Eliáš – 2. Tripp, 59. Greilinger

ČR: Štěpánek – K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava, Němec – Jágr, Plekanec, Červenka – Havlát, Eliáš, Průcha – Voráček, Marek, Rolinek – Frolík, Novotný, Hubáček

Ve čtvrtfinále proti USA

Kosmetická korekce výsledku však už na prvním místě českých hokejistů ve skupině nemohla nic změnit. Sled dalších dnešních výsledků, kdy si Kanada poradila se Švédskem 3:2, Finové přehráli na nájezdy Rusko a Švýcaři zdolali USA 5:3, rozhodl, že se čeští reprezentanti utkají o postup do semifinále právě proti Američanům.

V dalších čtvrtfinálových zápasech nastoupí Švédi proti Němcům (st, 20:15), Finové změří síly v severském derby s Nory (čt, 16:15) a Kanada se utká s Ruskem (čt, 20:15). Zápas ČR – USA je v programu hned jako první ve středu od 16:15.