Sport

Češi si poradili i s Finskem, v pátek je čeká bitva se Slováky

Martin Slabý

5. 5. 2011

Bez zaváhání prošli čeští hokejisté základní skupinou MS v ledním hokeji 2011. Po Lotyšsku a Dánsku obstáli i v souboji s prvním silnějším soupeře, když nad Finskem zvítězili 2:1. V prvním zápase osmifinálové skupiny na ně čeká v pátek večer Slovensko.

Jaromír Jágr

Jaromír Jágr kontroluje puk před Finem Kukkonenem Zdroj: iihf.com

Česká reprezentace dokázala, že se s ní i na letošním mistrovství světa musí počítat. Po úvodních zahřívacích zápasech proti Lotyšům a Dánům se čekalo, jestli se Češi vypořádají i s prvním týmem z okruhu favoritů – Finskem.

OBR: Speciál k MS v ledním hokeji 2011: Slovensko

V první třetině utkání plného šancí, nasazení a hokejových bitek převážně českými fanoušky zaplněná bratislavská aréna branku neviděla. Hráči v modrobílých dresech od počátku zápasu dávali zabrat českému brankáři Ondřeji Pavelcovi, který však své spoluhráče podržel.

Finové tentokrát nechali v šatně pověstný klid seveřanů a hned v první třetině došlo k několika potyčkám. K té poslední na konci třetiny, kdy Plekanec vystřelil na Vehanena až po závěrečné siréně, což finskému gólmanovi celkem logicky příliš po chuti nebylo. Následná strkanice vyústila v desetiminutový osobní trest pro Jana Marka.

ČR – Finsko – 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

B: 25. M. Michálek, 43. Jágr – 60. Salmela

Sestava ČR: Pavelec – K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava – Jágr, Plekanec, Červenka – Havlát, Eliáš, M. Michálek – Voráček, Marek, Rolinek – Frolík, Novotný, Hubáček, od 21. navíc Průcha

Zkraje druhého dějství ale dostali čeští hokejisté výhodu přesilové hry, se kterou naložil Milan Michálek nejlépe, jak mohl, dal gól – 1:0. Ten byl pro finské hráče impulsem k ještě větší aktivitě. Pavelec si na nudu v české bráně opravdu stěžovat nemohl. Ani jednu ze střel z hokejek hráčů soupeře za svá záda ve druhé třetině ale nepustil.

Finové byli čím dál tím nervóznější. Ve třetí dvacetiminutovce to pocítil i Jaromír Jágr, kterého nešetrně narazil na mantinel Ruutu. Naše osmašedesátka si z toho však nic nedělala a zareagovala po svém – 2:0. Hotovo však zdaleka nebylo. Finové i nadále pokračovali v obléhání Pavelcovy svatyně, ten ale dál předváděl skvělý výkon, za který byl po právu vyhlášen nejlepším mužem zápasu v českém dresu. Nic na tom nezměnil ani gól Salmely, který tak v poslední minutě překazil Pavelcovi druhou nulu v řadě.

Skupina C

Rakousko – Norsko – 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)

B: 7. E. Koivu, 10. Olimb, 11. Holös, 40. Spets, 50. Bastiansen

Švédsko – USA – 6:2 (1:1, 3:0, 2:1)

B: 18. a 36. Berglund, 24. Krüger, 31. Sjögren, 57. Erisson, 59. Petrasek – 19. Fowler, 51. Wheeler

Skupina D

Dánsko – Lotyšsko – 3:2 po samostatných nájezdech (1:0, 1:2, 0:0 – 0:0)

B: 2. , 29. a rozhodující nájezd Christensen – 24. Cipulis, 36. Redlihs

Do osmifinálové skupiny tedy postoupili Češi se šesti body a v dalších bojích se postupně utkají se Slovenskem (pátek, 20:15), Ruskem (neděle, 16:15) a Německem (pondělí, 20:15).