Sport

Prohře Rusů nezabránil ani Terminátor. Češi vyhrají skupinu

Martin Slabý

8. 5. 2011

Přes dvacet let hraje na velkých světových akcích proti Rusku, až dnes se však proti odvěkému rivalovi dočkal Jaromír Jágr branky. I díky jeho gólu si čeští hokejisté s Rusy na hokejovém mistrovství světa 2011 poradili.

Konstantin Barulin

Konstantin Barulin lovil puk ze své sítě hned třikrát Zdroj: iihf.com

Kvalita obou dnešních soupeřů dávala naději, že diváci v bratislavské aréně a u televizních obrazovek uvidí dobrý zápas. A bylo tomu tak. Od prvních vteřin do utkání oba celky vlétly po hlavě a šance na obou stranách se střídaly v rychlém sledu.

OBR: Speciál k MS v ledním hokeji 2011: Slovensko

Počátečním snahám o vstřelení úvodní branky zápasu zabránil několika skvělými zákroky Ondřej Pavelec. Pak už si vzali slovo čeští hokejisté, kterým stačilo jednašedesát sekund na to, aby zvedli akcie reprezentačního týmu o sto procent.

Jako první se prosadil Jakub Voráček, pro kterého, byť stál k brance zády, nebyl žádný problém dorazit do prázdné klece puk, který gólman Barulin jen vyrazil před sebe.

Za minutu měli fandové v červených dresech ruce nad hlavou podruhé. Svůj druhý gól na turnaji a první proti Rusům na velkém turnaji vůbec vstřelil po přihrávce Plekance Jaromír Jágr a bylo to 2:0.

Česká republika – Rusko – 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

B: 15. Voráček, 16. Jágr, 44. Plekanec – 32. Těreščenko, 56. Zaripov

ČR: Pavelec – K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava, Němec – Jágr, Plekanec, Červenka – Havlát, Eliáš, M. Michálek – Voráček, Marek, Rolinek – Frolík, Novotný, Průcha – Hubáček

Výhře Čechů nezabránilo ani monstrum na ledě

Ve druhé třetině ale Rusové rozpoutali hokejově-zápasnické představení. Hokejovou složku představovaly útočné manévry Rusů, které vyústily v branku Těreščenka na 2:1. O exkurz do sféry nepříliš související s hokejem se postaral Jevgenij Arťuchin, jehož, slušně řečeno, nešetrné zákroky odnesl nejprve Karel Rachůnek, který led opustil se zakrvavenou hlavou a do zápasu již nezasáhl, a Milan Michálek. Ten se sice o návrat na led pokusil, ale kvůli bolesti hlavy nakonec také nedohrál.

„Pro tým je hodně důležitý. Prostě monstrum, silnějšího hokejistu jsem ještě neviděl. Terminátor na ledě,“ řekl novinářům o Arťuchinovi Jágr. Svoji pověst potvrdil nejen dnes, ale i například na nedávném brněnském turnaji nebo v NHL.

Ve třetí dvacetiminutovce přidali Češi třetí gól, když trestné střílení proměnil ve čtyřiačtyřicáté minutě Tomáš Plekanec.

Ani zákroky Arťuchina, které byly v součtu potrestány pouhými dvěma minutami, ani gól Zaripova ze šestapadesáté minuty však další výhře českých hokejistů zabránit nedokázaly. Nároďák má před posledním zápasem v osmifinálové skupině nedostižný čtyřbodový náskok a může se tak ve čtvrtfinále těšit na čtvrtý tým skupiny F. Tím bude někdo z trojice USA, Norsko a Švýcarsko.