Sport

Zlato letos nebude, český tým podlehl Švédům

Martin Slabý

13. 5. 2011

Obhajoba zlatých medailí z Německa letos nevyjde. Čeští hokejisté prohráli v semifinálovém utkání MS v ledním hokeji 2011 se Švédskem a v neděli odpoledne si zahrají o bronzové medaile proti Rusku, které nestačilo na Finy.

Jan Marek a Martin Škoula

Čeští hokejisté se poprvé na MS po zápase neradovali Zdroj: iihf.com

Zrádnost turnajového systému si našla i české hokejisty. Po suverénní cestě světovým šampionátem, kdy od začátku turnaje jen vyhrávali, narazili dnes na první nepřekonatelnou překážku. Byť tomu začátek zápasu nenasvědčoval.

OBR: Speciál k MS v ledním hokeji 2011: Slovensko

Po počátečním oťukávání přišlo vedení

První třetina nabídla spíše opatrnější hokej. Ani jeden tým nechtěl jako první inkasovat branku, která by soupeře mohla psychicky výrazně nakopnout. Taktika oběma soupeřům vycházela, a tak se po dvaceti minutách odcházelo do šaten za bezbrankového stavu.

Po přestávce se začalo o poznání svižněji. Už po šestačtyřiceti vteřinách hry mohlo propuknout nadšení v českých domácnostech a restauračních místnostech, když Eliáš zblízka protlačil do brány puk po Michálkově přihrávce.

Na konci druhé třetiny už měl navrch soupeř

Radost ale bohužel příliš dlouho nevydržela. Za tři minuty putoval na trestnou lavici Červenka a Švédi po minutě přesilovou hru využili a zásluhou Berglunda vyrovnali na 1:1.

Češi ale zbraně nesložili a i v následujících minutách měli šance na opětovné vedení. Rachůnkovi ani Plekancovi ale nebylo narozdíl od Backlunda přáno. Švédský útočník si vybral okamžik slávy v šestatřicáté minutě, kdy vyhnal pavouky z rohu Pavelcovy brány – 1:2.

Oslabení 3 na 5 ani trestné střílení Čechy nepoložilo…

Švédům navíc místy přáli i rozhodčí. Dvě a půl minuty před koncem skryl Rachůnek na moment puk pod rukavici, a byť jej vzápětí posunul dál, muži v pruhovaném nařídili trestné střílení. Spravedlnost ale nakonec za uši nedostala, když Eriksson branku nevstřelil. V závěru ještě Češi obstáli v oslabení 3 na 5 a udrželi si naději i do poslední třetiny.

Šanci na postup mohli v prvních minutách třetí dvacetiminutovky oživit Voráček s Rolinkem, skórovat se jim ale nepodařilo. Místo toho hráči  v červeném pustili žlutomodré do přečíslení 3 na 1, po kterém svítila stejná čísla i na ukazateli skóre. Do listiny střelců se zapsal Ericsson.

…gól Krügera byl už ale rozhodující

Akcie Čechů poklesly na bod mrazu ve třiapadesáté minutě, kdy měl přesnou mušku Krüger. Nic nepomohl ani druhý gól Eliáše, který znamenal jen snížení na 2:4. Češi se sice snažili, ale necelou minutu před koncem dostali při power play od Berglunda pátý gól.

Česká republika – Švédsko – 2:5 (0:0, 1:2, 1:3)

B: 21. a 55. Eliáš – 25. a 60. Berglund, 36. Backlund, 49. Ericsson, 53. Krüger

ČR: Pavelec – K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava – Jágr, Plekanec, Červenka (26. Vampola) –Frolík, Eliáš, M. Michálek – Voráček, Marek, Rolinek – Průcha, Novotný, Hubáček

O bronzové medaile se čeští hokejisté utkají s Rusy, kteří po brankách Granlunda, Lajunena a Immonena podlehli Finsku 0:3.